ASANSÖR SEKTÖRÜNDE EĞİTİMİN ÖNEMİ "TURKLIFT AKADEMİ"

Asansör sektörüne ilk başladığım günden itibaren gözlemlediğim en önemli konulardan biri sektördeki  eğitim eksikliğiydi.

Konuyu biraz daha açmam gerekirse; asansör sektöründe eğitimli mavi yaka personel bulma sıkıntısı başka bir deyişle mevcut mavi yakalıların da eğitilmesi, son olarak nitelikli mühendis kadrosu oluşturulma gerekliliği şeklinde ayrıntılandırabiliriz. Eğer kaliteli bir şekilde büyümeyi, büyürken de hakkıyla ülkeye ve insanlara faydalı bir şekilde hizmet etmeyi ilke edinmişsen öncelil vermen gereken en öncelikli konulardan biri eğitim olmalı.

 

Türklift olarak eğitim konusunu çok özel bir macera şeklinde yaşadık ve hayata geçirdik. Bu maceramız şöyle başladı.

En başından başlamak gerekirse, insanı motive eden şeyler vardır. Bazen bu motivasyon acıdan gelir, bazen mutluluktan. Biz eğitimli ara elaman bulma konusunda çok zor deneyimler yaşadık. Sahada müşterilerimizle doğrudan temas halinde olan ‘Asansör Bakım Onarım Teknisyenler’imizin ve diğer personellerimizin eğitimli, teknik bilgisi gelişmiş, dış görünüşüne önem veren, bizim vizyonumuzu benimseyen, ortak bir hedefte ilerleyebileceğimiz ve firmamızı en iyi şekilde temsil edebilecek kişiler olmasını istiyorduk.  Tabi ilana çıktığımızda doğru düzgün başvuru bile gelmiyordu, personel arama siteleri de, internet mavi yaka tarafından o zamanlar çok kullanılmadığından arayışlarımıza yanıt vermiyordu. Biz büyüdükçe personel ihtiyacımız da arttıkça artık bir şeyler yapma zamanımızın geldiğini hissettik. Çünkü bu iş, gazete ilanı ile veya tanıdık aracılığıyla işe alım yapıp elimizde kim varsa onlarla ilerleriz mantığı ile yapılabilecek bir iş değildi. En azından büyüme hedefiniz var ise çok doğru bir kurgu yapmanız gerekiyordu. O dönemde üniversiteleri ve teknik liseleri sıkı bir şekilde araştırmaya başladık. Elektromekanik Taşıyıcılar bölümü olan şehir dışı da dahil olmak üzere tüm okullara ziyaretlerde bulunduk. Bazı yerlerde tanıtımlar yaptık, seminerler düzenledik ve stantlar açtık. Son olarak Gazi Üniversitesi Atatürk Meslek Yüksek Okulu ile bir proje gerçekleştirdik. Bu projede okula asansör ile alakalı bir atölye kurduk ve bir araştırma asansörü monte ettik.

Amacımız; ülkemize faydası dokunabilecek üniversite ile sanayi işbirliğini geliştiren, mezun olduktan sonra sanayiden kopuk olmayan hem uygulama eğitimi hem de akademik eğitim görmüş öğrencilerin istihdamını sağlamaktı. Ayrıca kendi bünyemizde çalışan, alaylı diye tabir edilen ve çokta emektar olan teknisyenlerimiz de burada akademisyenler tarafından eğitim alabilecek ve kendini geliştirebilecekti. Hem alaylı hem de akademik eğitim almış olan teknisyenlerimiz asansör sektöründe ortak bir literatürde birleşerek, sektörde çok iyi, hep hayalini kurduğumuz, donanımlı bir personel olarak sahaya çıktılar.

 

Burada önemli olan konulardan biri de üniversitenin müfredatı idi. Okulda anlatılan konular gerçek hayatla yani iş hayatıyla ne kadar doğru orantılı olursa, öğrenciler mezun olup iş hayatına atıldıklarında çok daha başarılı olabilirler. Biz de bu doğrultuda müfredatın içeriğini akademisyenlerle düzenleyerek asansör sektörüne göre uyarladık ve ben de haftada bir kez Gazi Üniversitesi’nde ders vermeye başladım. Çok güzel ve verimli bir süreçti. Bu bölümden ve ilgili bölümlerden mezun olan arkadaşlarımız bizimle çalışmaya başladılar ve hala bizimle devam eden çok sayıda arkadşımız var.

 

Asıl önemli olan konuya gelirsek, biz kendi bünyemizde sürekli eğitim verebileceğimiz, hem teknik hem kişisel gelişim eğitimleri olan bir eğitim merkezi  kurmaya karar verdik. Bu karar da aslında projenin verimliliğinden kaynaklanıyordu. Ayrıca üniversiteye gidemeyen alaylı personellerimizin tıpkı üniversiteli gibi  eğitim almış olarak kendilerini geliştirmelerini istiyorduk. Mavi yakanın, Mühendislerimizin ve tüm idari personellerimizin sürekli bir eğitim merkezinde kurum kültürüne uygun bir şekilde eğitilmesi için ‘TURKLIFT AKADEMİ’yi 2018 Ocak ayı itibarı ile hayata geçirdik.

 

Emeklerimizin meyvesi olan ‘TURKLIFT AKADEMİ’ gurur kaynağımız oldu. Akademimizde asansör ile alakalı tüm teknik parçalar bulunmakta ve eğitimlerimizde personellerimiz birebir uygulama yapma şansı yakalamaktadır. Teknik eğitim tarafında üniversiteden akademisyen hocalarımız hem ders içeriklerini hazırlamakta, hem teknik dersleri vermekte hem de teknik oryantasyon eğitimlerimizi yürütmektedir. İnsan kaynakları birimimiz ise beşeri eğitimleri vermekte ve eğitim süreçlerini takip etmektedir. Eğitimlere katılan personellerimiz bir sınava tabi tutularak yeterliliği ölçülmekte, gerekirse tekrar eğitime katılması sağlanmaktadır.

 

Ostim’de yer alan akademimize şimdi de bir asansör kulesi inşa ediyoruz. Böylelikle teknik açıdan tüm konularda uygulamalı eğitimi anında verebilecek donanıma sahip olacağız. Firmamızda çalışan tüm personeller bizim için çok değerlidir.

 

Birlikte gelişip büyümek istiyorsak sadece yöneticilerin aldığı bir eğitim sistemi değil tüm personeli kapsayan bir eğitim sistemi kurmak gerekmektedir. Maddi manevi yatırım gerektiren bir proje olan TURKLIFT AKADEMİ bizim bu hedefimize hizmet edebilecek bir hayalin sonucudur.

 

Bu amaçla yola çıktığımız yolda zor bir süreç geçirmiş olsak da yazıma çok sevdiğim bir sözle son vermek istiyorum. “Eğitimin kökleri acı, meyveleri tatlıdır.”

Rate this item
(0 votes)
Ali Osman Karademir

Türklif Asansör

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

den/dan Instagram
Hayırlı bayramlar... https://t.co/QENKy5mQyi
den/dan Instagram
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun😊 . . . . . . . . . . . . . #asansörvizyondergisi #liftvision #iyibayramlar… https://t.co/u6lEJjveWB
https://t.co/0HYiCqffwA
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter