BEDELLİ ASKERLİKTEN YARARLANAN ÇALISANLARIN VE İSVERENLERİN DURUMU NE OLACAK?

Erkan LAFCI  Mali Müşavir  Bağımsız Denetçi CPA - Independent Auditor erk@erkdenetim.com Erkan LAFCI Mali Müşavir Bağımsız Denetçi CPA - Independent Auditor erk@erkdenetim.com

7146 sayılı Yasa ile 25 yaş, 15 bin lira ve 21 günlük bedelli askerlik düzenlemesinden yaklaşık 1,4 milyon kişinin yararlanma imkânı olsa da halen yaklaşık 500 bin kişi başvuru yapmış durumda.

 

Bedelli kabul oldu olmasına ancak iş hayatında da önemli soruları beraberinde getirmiş oldu. Bu soru işaretlerine cevap vermeye çalışalım.

 

7146 sayılı Kanun gereğince, bedelli askerlikten yararlananlar 21 günlük temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından, memurlar aylıksız izinli, işçiler ise ücretsiz izinli sayılacaklar. Bedelli askerlik başvurusu yapan işçiler ve memurlar, kendilerine tebliğ edilen ve bedelli askerlik temel eğitimini yapacakları birliklerine teslim olmaları gereken tarihi içeren belgeyi işverene/çalıştıkları kuruma vererek ücretsiz izin alabilecekler.

 

Kanunun tanıdığı ücretsiz izin hakkı yerine yıllık izin kullanılabilir mi?

Gerek memurlar gerekse de işçiler tercih etmeleri halinde Kanunun verdiği ücretsiz izin hakkı yerine varsa mevcut yıllık izin sürelerini kullanarak 21 günlük bedelli askerlik yükümlülüğünü yerine getirebilirler.

 

İşveren, bedelli askerlik nedeniyle ücretsiz izin hakkını kullanan işçiyi işten çıkartabilir mi?

 

Bedelli askerlik nedeniyle ücretsiz izin hakkını kullanan işçi bu sebeple işveren tarafından işten çıkartılamaz. Çıkartılması halinde işveren hem kıdem tazminatı (1 yıldan fazla hizmet süresi varsa) hem de ihbar tazminatı ödemek zorunda kalır. Ayrıca bu durumda işçi, açacağı işe iade davası ile tekrar işe dönme hakkını kazanabilir.

 

Bedelli askerlik gerekçe gösterilerek işten ayrılma durumunda kıdem tazminatına hak kazanılır mı?

Muvazzaf askerlik ve bedelli askerlik birbirinden farklı değerlendirilmektedir. Bedelli askerlik, 21 günlük temel askeri eğitimi içeren bir düzenlemedir.

 

Bedelli askerlik düzenlemesi ile 1111 sayılı Kanuna eklenen Geçici Madde 55’in 4. fıkrasında açıkça belirtilmiştir ki, bedelli askerler bu hizmetin yerine getirildiği süre boyunca çalıştıkları işyerlerinde ücretsiz izinli sayılacaklardır.

 

“Geçici Madde 55:

Bu madde hükümlerinden yararlananlar temel askerlik eğitimi süresince çalıştıkları işyeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız ve ücretsiz izinli sayılırlar.”

 

Buradan da anlaşılacağı üzere bedelli askerlerin kıdem tazminatı hak etmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Bedelli askerlik nedeniyle işten ayrılan işçi istifa etmiş sayılacaktır. Muvazzaf askerlik hizmetinde olduğu gibi bir iş akdi feshi ve akabinde kıdem tazminatı hakkı olmayacaktır.

 

Geçici 55 böyle demektedir. Fakat 2011 de çıkan bedelli uygulamasında kıdem tazminatı ödenmişti ve Yargıtay kararlarına ödenebileceği yönündedir. Bu nedenlerden dolayı kıdem tazminatı konusuna bir netlik getirilmesi şarttır.

Bedelli askerlik süresince işçi adına SGK’ ya prim yatırılacak mı?

Bedelli askerlik süresince ücretsiz izinli sayılan işçiler adına prim yatırılmayacak. Dolayısıyla söz konusu 21 günlük süre emeklilik hesabında dikkate alınmayacak. Ayrıca işçiler için bu sürede GSS primi de yatırılmayacak. Ancak sağlık yardımlarından faydalanmak için son bir yıl içinde en az 30 gün GSS prim ödeme gün sayısının olması yeterli olduğundan asker ailesinin hastaneye gitmesi halinde bir sıkıntı yaşanmayacak.

 

Bedelli askerlik süresince memur işçi adına SGK’ ya prim yatırılacak mı?

Bedelli askerlik süresince aylıksız izinli sayılan memurlar adına uzun vadeli sigorta kolları prim yatırılmayacak. Dolayısıyla söz konusu 21 günlük süre emeklilik hesabında dikkate alınmayacak. Ancak aylıksız izin kullanan memurlar adına 21 gün boyunca GSS primi kurumlarınca yatırılmaya devam edilecek. Bu nedenle bedelli askerlik hizmetini yapmaya giden eşi veya babası üzerinden sağlık hizmeti alan kişiler bu süre boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilecek.

 

Bedelli askerlik süresinde ücretsiz izin yerine yıllık izin kullananların SGK primleri ödenecek mi?

Yıllık izin kullanan çalışanların primleri yatırılmaya devam eder. Dolayısıyla bu süreler emeklilik hesabında da dikkate alınır. Ayrıca bu sürelerde GSS primleri de yatırılmaya devam eder.

 

Bedelli askerlikte geçen süreler borçlanılabilir mi?

Ücretsiz izinli sayılan 21 günlük bedelli askerlikte geçen süreler için uzun vadeli sigorta primi yatırılmayacak. Ancak daha sonra sigortalının istemesi halinde bu süreler borçlanılabilir ve primi ödenebilir. Emeklilik şartlarından yaşın sınırının doldurulması ve prim eksiği olması durumunda bu yola başvurulması gayet mantıklı.

 

Bedelli askerlik bittikten sonra ne zaman işe başlanmalı?

Bedelli askerlik süresi bittikten sonra çalışanlar derhal işe başlamak zorunda. Ayrıca, memurlar için bedelli askerlikte geçen aylıksız izin süresinin bitimini izleyen on gün içinde görevine dönmeyenler, memuriyetten çekilmiş sayılıyor.

 

İşçilerde ise ücretsiz izin süresi bittikten sonra işe başlanılmaması halinde işverenin devamsızlık nedeniyle iş sözleşmesini fesih hakkı ortaya çıkıyor.

 

Rate this item
(0 votes)
Erkan Lafcı

Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi
CPA - Independent Auditor

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

den/dan Instagram
Hayırlı bayramlar... https://t.co/QENKy5mQyi
den/dan Instagram
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun😊 . . . . . . . . . . . . . #asansörvizyondergisi #liftvision #iyibayramlar… https://t.co/u6lEJjveWB
https://t.co/0HYiCqffwA
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter