Sadece futbol değil ülkemin birçok çalışma alanında yabancılar ön planda. Peki, asansör sektöründe durum ne? Yarın bizim sektöründe yabancı mühendis, tekniker, usta, çırak ihtiyacı doğar mı? Ne dersiniz?

Türkiye gündeminde şuan çok revaçta olan bir konu var: Futbolda yabancı oyuncu sayısı, yabancı oyuncu kuralı. Bu kuralın doğru mu, yanlış mı olduğunu tartışmayacağım tabi ki ama yine de zamanında futbol milli takımına oyuncu bulamayıp devşirme futbolcuları oynattığımızı ve şuan da milli takımın başında yabancı bir teknik direktörün olduğunu hatırlatmakta fayda var. Sadece futbol değil ülkemin birçok çalışma alanında yabancılar ön planda. Peki, asansör sektöründe durum ne? Yarın bizim sektöründe yabancı mühendis, tekniker, usta, çırak ihtiyacı doğar mı? Ne dersiniz? Benim tahminlerime göre bu sorunun cevabı ne yazık ki evet. Hatta ziyaretine gittiğim bazı firmaların montaj personelleri ne yazık ki yabancı.23 Ekim 2017 tarihinde Bursa’da eğitim veren Has Asansör Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencileri ile buluştuk. Yarınlarımızın emanetçisi olan gençlere, asansör ve asansörcülük adına yaptığımız kısa bir sunumun ardından sektörün geleceğini sohbet havasında tartıştık. Gençlere ne kadar önemli bir sektörde eğitim aldıklarından bahsederken, Has Asansör Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin ne kadar şanslı olduklarını hissettim.

Hem gelecek vadeden bir eğitim aldıkları için hem de özverili öğretmenleri ve özellikle de Tuncay Öğretmen sayesinde asansöre ve asansör sektörüne dair güzel bilgiler ile donatılmış olarak bu okuldan mezun olacakları için. Tuncay Bey, Allah kendisinden razı olsun, sektörün geleceğine yeni değerler katmaya çalışan özverili bir öğretmen. Kendisi ile bir kahve içme şansımız oldu ve sektör adına bazı şikâyetlerini bizlere iletti. Özellikle asansör üretim ve montaj firmalarının parça ve maddi anlamda okula destek vermediklerini ve öğrencilerine test ettirecek asansör ekipmanlarının sınırlı olduğunu ileten öğretmenimizin sesini buradan duyurarak kendisine yardımcı olmak istedim. Okulun laboratuvar ortamlarındaki imkânların çok kısıtlı olduğunu üzülerek belirtmek isterim. Hepimizin şöyle düşünmesi gerekir: 5-10 yıl sonra montaj firmasında çalışacak ustamız-mühendisimiz şuan o sınıflarda eğitim alıyor. Daha doğrusu eğitim almaya çalışıyor. Özellikle asansör üretim ve montaj firmalarının sektörün geleceği için Türkiye’de sayısı belki de onu geçmeyen bu okullara, öğretmenlere ve asansör alanında eğitim gören çocuklara destek olmaları gerekirken maalesef asansör üretim ve montaj firmaları okulların laboratuvar ortamındaki asansör ekipmanlarının yetersizliğini görmüyor. Belki de görmek istemiyor. Devlet olarak bu okulun tam manası ile desteklenmemesi ne kadar yanlış ise asansör firmalarının desteklememesi de bir o kadar yanlıştır. İleriki yıllarda asansör firmaları montaj-bakım-pano alanında yabancı oyuncu aramak istemiyorlar ise bu okullara ve bu öğrencilere destek verilmesi gerekiyor. Sektörümüzü kendi çocuklarımız ile yaşatmak için Tuncay Öğretmenimizin şikâyetlerine, yardım çığlıklarına kulak vermek ve bu gençlerimizin iyi bir eğitim alması için üzerimize düşen görevi yapmak hepimizin boynunun borcudur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün güzel bir sözü ile bu konuya nokta koymak istiyorum: ‘’Eğitim işlerinde her zaman muzaffer olmak gerekir. Bir milletin hakiki kurtuluşu ancak bu surette olur (1922)’’ Ülkemizde futbol konusu birçok gazetenin manşetlerinde her zaman yer bulurken, günlük yaşamımızın zorunluluğu haline gelen asansörün gazetelerin son sayfalarında bile yer almaması gerçekten çok üzücü. Bütçe anlamında zaten kıyaslanamayacak kadar fark var, o konuya hiç girmiyorum. Futbolda nasıl futbol okulları var ve belli bir bonservis ücreti ödemeden futbolcu transferi yapılamıyorsa, asansör okullarında da aynı sistem uygulansa nasıl olurdu? Herkes itiraz ederdi ve o ücret kimse ödemek istemezdi değil mi? Aslında bizim için, sektörümüzün geleceği için bedava oyuncu yetiştiren okullar var ve bu okullar, bu oyuncular, bu çocuklar ne yazık ki destek alamıyor. Bakmak ve görmek farklı şeylerdir. Bakınca yalnız seyrederiz, görünce hükme varırız. Bakmanın üst seviyesi tanımak, görmenin ki ise yaşamaktır. Bakan kişi anlatır, gören kişi sorgular ve yorumlar. Bakınca kenardan tutarız, görünce iki elle sarılırız.

Gören göz olabilme umudu ile…

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on Pazar, 28 January 2018 23:07
Muzaffer Yaşar

Royal Cert Bel. ve Göz. Hizmetleri A.Ş.
Bölge Müdürü
Elektrik Elektronik Mühendisi

Latest from Muzaffer Yaşar

Related items

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

16-18 Mart 2020'de Cezayir'deyiz https://t.co/MA2iaImwPi
ON MARCH 16-18, 2020 LIFT SECTOR WILL MEET IN ALGERIA https://t.co/omtDM9IQHf
Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği güzelliklerin hayat… https://t.co/2f27JxJZ3F
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter