Merakla beklenen takımların belirlenmesinden sonra, Survivor programı başladı. Heyecanı yüksek yarışlar, destek çığlıkları, kaybedildiğinde yapılan eleştiriler, dökülen gözyaşları, kazanıldığında sarılmalarla, 3 ay boyunca ekran başında olacaklarımız vardır.

 

Buradaki can alıcı kelime TAKIM...

 

Takım, biraraya gelmekle oluşan birşey olmadığı gibi,  takım çalışması bireylerin davranışlarının toplamı da değildir.

Takım Var, Ruhu Nerede?

Takım olmak demek, aynı değerleri paylaşıp ortak bir hedefe kilitlenmek demektir. İyi bir takım sadece iyi oyuncularla değil, onları birbirine bağlayan görünmez bağlarla oluşur.

 

1960’lı yıllarda sosyal psikoloji alanında bir Türk bilim adamı olan Muzaffer Şerif tarafından yapılan bir deneyi sizinle paylaşmak için kısa bir giriş yapmayı tercih ettim.

 

Muzaffer Şerif, kişinin kendi başına ulaşamayacağı türden hedefleri elde edebilmek için diğer insanlarla iş birliğine gittiğini öne sürer. Bu sürecin işlemesi ile de ortaya bir takım yapısı çıkar ve takımı  insanlar toplamından ayırır.

 

11-12 yaşlarında hepsi erkek olan 22 çocuk bir yaz kampına katılır. Çocuklar kampta kendilerine arkadaş seçerler. Çocuklar bir arada yatıp kalkmışlar ve kiminle beraber çalışacağı ve arkadaşlık kuracağı konusunda serbest bırakılmışlardır. Çocuklar arasındaki arkadaşlıklar ve paylaşımlar arttıktan bir süre sonra, en iyi arkadaşların 2/3’sinin bir başka grupta kalmasına dikkat edilerek çocuklar iki yatakhane arasında ikiye ayrılmışlardır. İki ayrı yatakhaneye ayrılan çocuklar daha önceki arkadaşlarını hiç görmemişler ve birbirlerinden belli mesafede kamp yapmışlardır.

 

Bir süre sonra, iki ayrı yatakhane olarak ayrılan takımlar, kendilerine verilen işleri kendi takım üyeleriyle yapmışlardır. Takım içinde girdikleri karşılıklı etkileşim sonucu  en iyi arkadaşlarını kendi takımlarının içinden seçmeye başlamışlardır.

 

Yaz kampı deneyi, çocukların kendi içlerinde yemek pişirme, kamp yapma, kanoları tepeden kıyıya indirme gibi kamp faaliyetlerini birbirinden ayrı yürüten iki ayrı yatakhanede kalan iki grup çocukla devam etmiştir. Her takımda değişik üyeler birbirinden farklı rollere çabucak girmiş ve liderler ortaya çıkmıştır. Takımlar kendi kurallarını, konuşma tarzını ve takma isimlerini geliştirmiş ve kamptaki arazi sınırlarına çeşitli adlar takmıştır. Bu arada takımın oluşturduğu kurallara ve normlara uymak istemeyen üyelerini hizaya sokmuşlar, sosyal bir yapı oluşturmaya başlamışlardır.

 

TAKIM YARIŞLARI

BAŞLIYOR..

“Kartallar” ve “Gevezeler” olarak isimlendirilen takımlar, ciddi bir savaşın içine girmekte gecikmemişler. Bir takım diğer takımı aşağılamaya başlamış. Rekabete dayalı aktiviteler düzenlendiğinde ise, durum iyice had safhaya varmış. Birbirlerine “sinsiler”, “hileciler”, “sinir bozucular” gibi isimler takmaya, birbirlerinin bayraklarını çalmaya, çadırlarını yakmaya ve tehdit edici afişler asmaya başlamışlar.

 

Şerif ve arkadaşları, daha da zor olanın bu grupları birleştirmek olduğunu fark etmişler. Var olan düşmanlığı nasıl yok ederiz diye düşünmüş ve sinema, piknik gibi birlikte yapılabilecek sosyal aktiviteleri artırmayı denemişler. Fakat sonuç çok daha felaket olmuş. Tüm bu aktiviteler, itiş, kakış ve hakaretler ile sonuçlanmış.

 

BÜYÜK TAKIMI

OLUŞTURMAK...

Şerif ve arkadaşları tarafından, takımlar arası rekabetin herkesin zararına olacağı bazı durumlar yaratmayı denemişler.

 

Gün boyu dışarıda olunduğu bir zaman, yemek almak için şehir merkezine giden kamyon bilerek bozulmuş. Çocuklar, kamyonu itmek ve çekmek için bir araya gelmek zorunda kalmışlar.

 

Başka bir zaman, araştırmacılardan biri, uzak bir borudan gelen kampın su deposunu kapatmış. Ortak bir kriz ile karşı karşıya kalan izciler, gün bitmeden sorunu çözmek için, birlikte çalışmak zorunda olduklarını fark etmişler.

 

Bir başka gün ise, takımın isterse film kiralayabileceğini fakat kampın parası olmadığını söylemişler. İzciler bu sefer, tek çözümün kaynaklarını birleştirmek olduğunu fark ederek hep birlikte aralarında para toplayarak film kiralamışlar.

 

Ortak aktivitelerden bir süre sonra, yemeklerde takımlar karışık olarak oturmaya başlamış. En iyi arkadaşlarını sıralamaları istendiğinde, daha önce sadece kendi gruplarından kişilerin isimlerini vermiş olmalarına rağmen artık diğer takımdan da  isimler  söylemeye başlamışlar. Daha önce karmaşa yaratan tek otobüs ile seyahat etme durumu gerçek olmuş ve izciler aynı otobüs ile seyahat etme kararı almışlar.

 

Yola devrilmiş bir ağaç, takım olmamız için yeterli bir sebep olabilir. İyi bir takım oluşumu; grubun problem çözme yeteneğini geliştirme, üyelerin arasında bireysel sürtüşmelerin giderilmesi ve belirlii amaçlar doğrultusunda birleşmek ile olur.

 

“Bir araya gelmek bir başlangıçtır, beraberliği sürdürmek bir ilerlemedir, beraber çalışmak ise başarıdır.”

Henry Ford

Rate this item
(0 votes)
Rasime Sazak

İnsan Kaynakları Uzmanı

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

den/dan Instagram
Hayırlı bayramlar... https://t.co/QENKy5mQyi
den/dan Instagram
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun😊 . . . . . . . . . . . . . #asansörvizyondergisi #liftvision #iyibayramlar… https://t.co/u6lEJjveWB
https://t.co/0HYiCqffwA
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter