EMEKLİLİKTE YASA TAKILANLAR (EYT) SON VİRAJDA

Emeklilikte yaşa takılanlar seslerini hükümete duyurabilmek için 10 Şubat 2019’da Ankara’da buluştu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşlarını aşağıda detaylı olarak yazdım.

Özelikle Altını çizmek istediğim sözü: ‘Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz. Ama siyasette bu yol açıktır’

 

Emeklilikte yaşa takılanlar konusunu çözecek irade siyasi iradedir ve siyasetçilerdir. Siyasiler de seçimle gelmektedirler.

Siyasi partiler devamlı suretle seçim anketi yaptırmakta ve bu anketlerin sonuçlarına göre siyasetlerine yön vermektedirler.

 

Şahsi düşüncem yine önümüzde bir seçim var ve Emeklilikte yaşa takılanlar gerçekten mağdur edilmiştir. Tabi ki 38-40 yaşlarında kimseyi emekli yapın da demiyorum ama makul bir emeklilik yaşında uzlaşılabilir kanaatindeyim.

 

Yılını, prim gününü dolduran kişinin makul sayılabilecek bir yaşta emekli olması gerekir.

 

Ankara kulislerinde çok sıcak olarak konuşulan ve çözüm yolları aranan bu konunun seçimden önce hem devletimize yük olmadan hem de vatandaşlarımızın hak kayıplarına uğramadan çözüme kavuşacağını düşünmekteyim.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

 

* Erken emekliliği sosyal güvenlik sistemimizde tasvip etmiyoruz. Ama siyasette bu yol açıktır. Bilindiği gibi ülkemizdeki sosyal güvenlik mevzuatına göre 3 ayrı hususa bakılması gerekiyor.

 

* Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar için bir çalışma yürütülüyor. Son günlerde emeklilikte yaşa takılanlar adıyla yürütülen bir kampanya var. Hatta bunun için kurulan bir dernek dahi var.

* Dünyanın hiç bir yerinde 38 yaşında emeklilik diye bir uygulama yoktur. 48 yaşında emekli olan bir kişi dahi yaklaşık 30 yıl sistemde kalacaktır. Bugün ülkemizde ortalama emeklilik yaşı 52’dir.

 

* 20 yıl çalışıp 38 yaşında emekli olan biri 40 sene devletten maaş alacak. Böyle bir uygulama olamaz.

 

* Bu teklifin yıllık maliyeti 750 milyar liraya ulaşıyor. Bizim, ekonomide bir ekonomik kurtuluş savaşı verdiğimiz bir dönemde böyle bir yükü milletimizin sırtına bindirmek gibi bir hakkımız var mı? Ben bunu milletimize soruyorum.

 

* Ekonomik savaşın verildiği dönemde, bir tarafta fırsatçılar türedi, diğer taraftan da bunlar türedi. Böyle bir şey olamaz, buna adalet, hak denmez.

 

* Ayrıca tüm emeklilerimize Ramazan ve Kurban Bayramlarında ikramiye veriyoruz. Ülkemizin imkanları arttıkça emeklilerimizin de durumunu iyileştireceğiz.

* Emeklilikte yaşa takılanlar kampanyası siyasi bir ranta dönüştürülmemelidir.

 

* Bugün emeklilikte yaşa takılanlar diyerek kampanya yürütenlerin bir bölümü resmi ya da gayri resmi olarak çalışmaya devam edecektir. Hakikat buyken göz göre göre Sosyal Güvenlik Sistemimizi yeni bir batağın içine neden sürükleyelim.

 

YAŞA NASIL TAKILDILAR?

8 Eylül 1999 tarihinden önce kadın 20; erkek 25 yıl sigortalılık ve 5000 gün prim koşulunu yerine getirerek emekli olabiliyordu.

 

8 Eylül 1999 tarihinde 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu ile emeklilik yaşı kademeli olarak kadınlarda 58, erkeklerde 60’a çıkartıldı.

 

2008 yılında yapılan ikinci değişiklikle de emeklilik yaşı 2036’dan itibaren yeniden kademeli olarak artırılarak kadın ve erkeklerde 2048 yılında 65’te eşitlenecek.

 

ERKEKLERDE EMEKLİLİK

Sigortalılık süresinin başlangıcı 08.09.1976’dan önce olan erkek SSK’lılar:

55 yaşını doldurmuş olma ve en az 5000 gün veya, 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber, 25 yıldan beri sigortalı bulunma ve en az 5000 gün, malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını yerine getirenler, tam emekli aylığına hak kazanmaktadırlar.

 

08.09.1999 günü ve sonrası işe giren erkekler emekli olabilmeleri için 60 yaşını tamamlamış ve en az 7000 gün sayısını doldurarak emekli olabilecekler.

 

Görüldüğü üzere 08.09.1999 gününden sonra işe girenler için sigortalılık süresi diye bir şey kalmamıştır. 7000 günün doldurulması ve 60 yaşını tamamlayıp 61 yaşından gün alınması gerekir.

Rate this item
(0 votes)
Erkan Lafcı

Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi
CPA - Independent Auditor

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

den/dan Instagram
Hayırlı bayramlar... https://t.co/QENKy5mQyi
den/dan Instagram
Kurban Bayramınız Kutlu Olsun😊 . . . . . . . . . . . . . #asansörvizyondergisi #liftvision #iyibayramlar… https://t.co/u6lEJjveWB
https://t.co/0HYiCqffwA
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter