AVRASYA ASANSÖR FUARI CNR EXPO YEŞİLKÖY’DE 4. KEZ KAPILARINI AÇTI

4’üncü kez düzenlenen Uluslararası Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı (Avrasya Asansör Fuarı), CNR EXPO Yeşilköy’de gerçekleştirildi. Asansör kabininden otomatik kapı sistemlerine, elektronik aksamlardan güvenlik sistemlerine ve aksesuarlarına kadar birçok ürünün görücüye çıkarıldığı fuar, Almanya, Çin, Hindistan ve İtalya’dan 30’u yabancı olmak üzere 150 firmanın katılımı ile organize edildi.

Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı (Avrasya Asansör Fuarı), 20-23 Mart 2019 tarihleri arasında, CNR EXPO Yeşilköy’de 4. kez kapılarını açtı. Dünyanın sektör bazında en önemli fuarlarından biri olan Avrasya Asansör Fuarı 25 bin metrekarelik sergi alanında düzenlendi.

Bu yıl 4’üncü kez düzenlenen Uluslararası Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı (Avrasya Asansör Fuarı), CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlendi. Asansör kabininden otomatik kapı sistemlerine, elektronik aksamlardan güvenlik sistemlerine ve aksesuarlarına kadar birçok ürünün görücüye çıkarıldığı fuar, Almanya, Çin, Hindistan ve İtalya’dan 30’u yabancı olmak üzere 150 firmanın katılımı ile organize edildi.

Asansör kabininden otomatik kapı sistemlerine, elektronik aksamlardan güvenlik sistemlerine ve aksesuarlarına kadar birçok ürünün görücüye çıkarıldığı fuarda, asansörlerde periyodik bakım ve uygulamalar gibi konularda çeşitli seminerler de düzenlendi.
Avrasya Asansör Fuarı, 83 ülkeden 30 binin üzerinde ziyaretçiyi ağırladı
Bu yıl 4’üncü kez düzenlenen Uluslararası Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı (Avrasya Asansör Fuarı), tasarım ve teknolojinin bir arada sunulduğu asansörlere ev sahipliği yaptı. CNR EXPO Yeşilköy’de 20-23 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen fuarda, 83 ülkeden 5 bin 726’sı yabancı olmak üzere 30 bin 478 sektör profesyoneli ağırlandı.

Fuarda, yerli ve milli engelli asansörlerin yanı sıra bir yangın durumunda kullanıcıların alev ve dumandan etkilenmesini engelleyen asansörlerden, özellikle tren istasyonları, stadyumlar ve sosyal konut alanları gibi tahribata açık ortak kullanım alanları için tasarlanan ultra dayanıklı asansörlere kadar pek çok teknolojik özelliklere sahip asansörler sergilendi.

32 ülkeden alım heyeti ağırlandı
Avrasya Asansör Fuarı’nda yer alan firmalar, komple asansör sistemleri başta olmak üzere, otomatik kat ve kabin kapılarından kabinlere, ev içi asansör ve kişisel taşıyıcılardan yük ve servis asansörlerine, montajcılara kadar farklı kategorilerdeki en yeni ürünlerini uluslararası ölçekte tanıtma fırsatı yakaladı.

CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık organizasyonuyla TASİAD ve ASFED iş birliğinde düzenlenen fuar, 25 bin metrekare alanda, Almanya, Çin, Hindistan ve İtalya’dan 30’u yabancı olmak üzere 150 firmanın katılımı ile gerçekleştirildi. Türk asansör sektörünü dünya vitrine çıkarmak amacıyla düzenlenen Avrasya Asansör Fuarı’nda aralarında Almanya, İspanya, İtalya, Bulgaristan, İran, Mısır, Katar, Suudi Arabistan, Rusya ve Türki cumhuriyetler, Cezayir, Fas, Ukrayna, Pakistan’ın da bulunduğu 32 ülkeden alım heyeti ağırlandı.

CNR Avrasya Asansör
seminerleri sektöre ışık tuttu!
Türk asansör sektörünün gelişmesine ve ticaretine katkılar sağlayan Uluslararası CNR Avrasya Asansör Fuarı, asansör sanayisinin markalaşma sürecinde etkili bir platform olan fuarda sektörün gelişmesinde katkı sağlayan seminerler de verildi. Muzaffer Yaşar, Aydın Arat, İbrahim Özçakır, Nurullah Pireci, Mustafa Kemal Köken ve Mustafa Görmüş tarafından verilen Avrasya Asansör ‘Lift Tech Academy’ seminerlerinde, sektördeki teknolojik yenilikler, mevzuat değişiklikleri, periyodik kontroller ve asansörlerde engelli erişimi gibi konu başlıkları, detaylı bir şekilde ele alındı.

CNR Avrasya Asansör açılış programında “Yerli Üretim” vurgusu yapıldı
Asansör, Yürüyen Merdiven Sanayi ve Teknolojileri Fuarı (Avrasya Asansör Fuarı), 20 Mart Çarşamba günü gerçekleştirilen açılış programına katılım yoğun oldu. Açılış programında; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal, İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Meclisi Başkanı Tahir Tellioğlu, İMKON Genel Başkan Yardımcıları ve TOBB İnşaat Meclisi Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Şahin ve Cafer Acar, Asansör Sanayicileri Federasyonu Genel Başkanı Yusuf Atik ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Tüm Asansör Sanayici ve İş İnsanları Derneği (TASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Gökhan ve Yönetim Kurulu Üyeleri, Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği AYSKAD Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Bulut ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile çok sayıda sektör profesyoneli hazır bulundu.

“Yerli üretimi yüzde 80 vardırmak bir zorunluluktur”
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı İstanbul İl Müdürü Ümit Ünal açılışta yaptığı konuşmasında sanayide yerli ve milli dönüşümün önemine dikkat çekerek, sanayide yerli ve milli dönüşüm, sanayinin ihracattaki payının arttırılması ve bu alanda cari fazla verilmesi gibi konulara dikkat çekti. Ünal, ithal edilen sanayi ürünlerinin yerlileştirilmesi için Ocak 2018’de başlatılan ‘İthal Sanayi Ürünlerinin Yerlileştirilmesi Programı’nı hatırlatarak şunları kaydetti: “Yurt dışından ithal ettiğimiz ürünlerin Türkiye’de ikamesine yönelik ciddi bir çalışma ve hedef var. Geçen yıl 42 ürün eşleştirildi. 20 milyar dolarlık ithalatını yaptığımız yurt dışı sanayi ürününün, Türkiye’deki yerli sanayicilerimizle konuşularak, eşleştirilerek üretimi sağlandı. İkinci faza geçiyoruz. ‘Toplamda 978 ürün, ara mal’ diyoruz, cari açığımıza 105 milyar dolar sebebiyet veren çekirdek teknolojisinden ara mamule kadar Türkiye’deki sanayicilerle yerlileştirilmesine başlandı.”

Gerek TOKİ gerekse kamu ihalelerinde yerli ürünün alınmasını teşvik ettiklerini belirten Ünal, sanayide yerli ve milli dönüşümün ülkeye sağladığı katma değere işaret etti. Ünal, başta savunma sanayi olmak üzere asansörden motora, yazılımdan kimyaya kadar diğer tüm yatay sektörlerde yerli üretim oranını yüzde 80’e ulaştırmanın artık bir zorunluluk olduğunu vurguladı.

Tahir Tellioğlu: Asansörde de müteahhitlik gibi dünyada ikinci olmalıydık!
İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) İnşaat Meclisi Başkanı Tahir Tellioğlu da açılışta yaptığı konuşmada müteahhitlikte dünya ikincisi olan Türkiye’nin aynı başarıyı asansör sektöründe de göstermesi gerektiğini vurgulayarak, “Asansör sektörü de inşaat sektörüne paralel olarak büyümeli. Cezayir’de, Ortadoğu’da 200-300 bin konut yapıyoruz. Asansörü ülkemizden tedarik edemiyorsak biz inşaatçılar da sorun var demektir. Devlet erkanı daha üst düzeyde bu fuarı desteklemeli. Bu fuar stratejik bir fuar. Türkiye’de asansörün daha çok yerli olarak kullanılmasını teşvik etmek gerekiyor. Devlette elini taşın altına koymalı. Devletimizden asansörden yerli üretimin en az yüzde 50 teşvik edilmesini istemek çok olmaz diye düşünüyorum.” dedi.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Genel Başkanı Tahir Tellioğlu asansör sektöründe yerlilik oranının yüksek olmasını istediklerini ifade ederek, asansör parçaları üretimi noktasında Türkiye’nin önemli markalara sahip olduğunu ancak sektör paydaşlarını buluşturma noktasında kamunun yetersiz kaldığını da ifade etti.

Yerli asansör kullanma konusunda verilen teşviklerin daha fazla olması gerektiğini de söyleyen Tellioğlu, sözlerine şöyle devam etti; “Devletimizden talebimiz; müteahhitlik ve müşavirlik hizmetlerinin daha çok desteklenerek sektörün yurt dışına yönlendirilmesi. Türkiye’de üretilen inşaat malzemelerinin, asansör de bunlar arasında önemlilerden bir tanesidir, onun da yurt dışına yönlendirilmesi lazım. Ama ondan önce Türkiye’de asansör üretiminin daha çok yerliye döndürülmesi teşvik edilmeli.”

TASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Gökhan: Asansör sektörümüz son 6-7 yıldır çok ciddi mesafe kaydetti
TASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Fikret Gökhan ise yaptığı konuşmada fuara çok ciddi ziyaretçiler beklediklerini ifade ederek, fuara ilginin yoğun olduğunu, 150 firmanın standı bulunduğunu söyledi. Gökhan, “Bakanlığımız ile yakın çalışmalarımız sonucunda, asansör sektörümüz son 6-7 yıldır çok ciddi mesafe kaydetti. En önemlisi güvenlik seviyelerini arttırdık. Devlet-özel sektör iş birliği içerisinde kontrol mekanizmaları oluşturarak güvenlik seviyelerini arttırdık.” diye konuştu.

ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik: Amacımız sektörde küresel marka çıkarmak
ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik, bu fuarlar sayesinde Türk üreticiler arasında 2-3 küresel marka çıkarmak istediklerini ifade ederek, bunun birlik ve beraberlikle gerçekleşebileceğini kaydetti.

CNR Holding İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut da asansör sektörünün hali hazırda 3 binden fazla işletmesi olan sektörün 50 bin civarında kişiye istihdam sağladığını bildirdi. Bulut, “Türk asansör sektörü, 500 milyon dolarlık dış ticaret hacmi ve 2 milyar dolara yaklaşan pazar büyüklüğüyle ekonomimizin önemli dinamikleri arasında yer almaktadır.” dedi. Türk asansör sanayisi ürünlerinin AB ülkelerinin yanı sıra tüm dünyada tercih edilmeye başlandığını aktaran Bulut, dünya ile rekabet etme kapasitesine ulaşan Türk ürünlerine özellikle kamuda pozitif ayrıcalık sağlanması gerektiğini vurguladı. Bulut, “CNR Avrasya Asansör Fuarı’nın misyonu, iç ve dış piyasalarda Türk asansör sektörünün pazar payını artırmak, dış ticaretteki mevcut açığı kapatarak ihracatımızın ithalatı aşmasını sağlamaktır.” dedi.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Salı, 17 December 2019 12:23
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/q3Ju1cUK4S https://t.co/EEiA3WQDO3
https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter