E-TİCARETTE GÜMRÜK VERGİSİ MUAFİYETİ KALDIRILDI!

Değerli dostlar ülke ekonomimiz üretim modeline geçmediği takdirde, ayağı yere basan üreterek büyüyen bir ülke olmaktan uzaklaşmaktayız.

Sürekli artan devlet harcamalarının ve cari açığımızı ‘Nasıl kapatırız?’ın yollarını arayan devlet adamları “Nereden vergi alırız?’ diye düşünmeye ve üretim modeline geçmemizin uzun zaman alacağından dolayı çareyi tüketim üzerinden yeni vergiler icat ederek arıyor. Kolay, hızlı ve günü kurtarmak adına bu yöntemi seçiyorlar.Ebay, Amazon, Alibaba gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek aldığımız kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Avro’yu aşmayan küçük ürünlere vergi muafiyeti tanınıyordu.

Bundan böyle e-ticaret şirketleri aracılığı ile yurt dışından bedeli 1 Avro olan bir ürün de getirilse vergi ödenecek.

Ebay, Amazon, Alibaba gibi uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli 22 Avro’yu aşmayan ürünlere tanınan vergi muafiyeti kaldırıldı. Avrupa Birliği ülkelerinden getirtilen ürünlere yüzde 18, diğer ülkelerden getirilenlerden yüzde 20 oranında gümrük vergisi uygulanacak.

2016 YILINDA 22 EUROYA İNDİRİLMİŞTİ
Posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gönderi başına bedeli 75 Avro’ya kadar olan ürünlere sağlanan vergi muafiyetinde, limit önce 30 Avro’ya, 2016 yılında da 22 Avro’ya indirilmişti.

Uygulamanın önceki hali,
Posta veya hızlı kargo yoluyla gelen eşya MADDE 45- (1) (2018/11510 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile birinci fıkra değiştirilmiştir.) “(1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 22 Avro’yu geçmeyen eşya ile 150 Avro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.” Hükmü değiştirilmiş ve Uygulamanın yeni hali,
MADDE 45- (1) Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, bedeli gönderi başına toplam 150 Avro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınır.” şeklinde yeni halini almıştır.

Posta ve kargo yoluyla gelen tüm gönderilere, bedeli ne olursa olsun yüzde 18-20 oranında gümrük vergisi uygulanacak. 150 Avro’yu geçmeyen kişisel kullanıma mahsus kitap veya benzeri basılı yayına muafiyet tanınmaya devam edilecek.

Burada dikkat edilecek husus ise, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde “Muafiyetin aynı kişi tarafından kullanılmasının süreklilik arz ettiğinin tespiti halinde muafiyetin kullanımına sınırlama getirilebilir.” hükmü.

Getirilen ürünlerin kişisel kullanıma ait mi yoksa süreklilik mi arz ediyor değerlendirmesi yapılarak muafiyete sınırlama getirilebileceği yani ticari maksatla getirilmemesine dikkat edilmesidir.

Sonuç itibari ile uluslararası elektronik ticaret şirketlerinden sipariş edilerek kargoyla gönderilen ve bedeli ne olursa olsun tüm ürünlere gümrük vergisi ödenecektir.

Bizleri yöneten değerli devlet adamları ülkemizi üretim modeline geçirmediği takdirde, ileriki tarihlerde başka hangi tüketim araç gereçlerinden vergi alalım diye düşünmekten kendilerini alamayacaklardır. Belki dolardaki sert yükselişlerden dolayı ani satışları engellemek adına alınan vergileri bile yükseltebilirler düşüncesindeyim.

Rate this item
(0 votes)
Erkan Lafcı

Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi
CPA - Independent Auditor

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/Mg7xhSBdND 1998 yılından bu yana asansör sektöründe adından kalite ve güvenle söz ettiren AH&MET Asans… https://t.co/AfQAID3PdI
https://t.co/BLWu4X3bsA
https://t.co/LPUBCcf9OP
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter