UMUT ERDAĞ: "NE YAPARSAK EN İYİSİNİ VE EN KALİTELİSİNİ YAPMALIYIZ"

Mikrolift, İstanbul ve Konya’da bulunan iki adet akıllı üretim tesisinde faaliyet gösteriyor. Tesislerinde çevreye duyarlı binalar, son teknoloji makina parkı ve birbirinden değerli çalışanlarıyla 2 bin 200 metrekaresi kapalı, toplam 3 bin 500 metrekarelik bir alanda üretim yapıyor.


Umut bey, firmanızın yola çıkış hikayesini ve faaliyet alanını bizler ile paylaşır mısınız?
Öncelikle tarafımıza göstermiş olduğunuz ilgi ve teveccüh için tüm Mikrolift Ailesi olarak teşekkür eder memnuniyetle bu sorunuzu yanıtlamak isterim. Hikayemiz üniversiteli iki arkadaşın bitirme tezi olarak asansör kontrol kartlarını seçmesi ile başlar. Heyecan ve ideal dolu bu iki öğrenci arkadaş önceleri amatör sonraları profesyonelleşen ama hep heyecanla ve “ne yaparsak en iyisini ve en kaliteli- sini yapmalıyız” mottosu ile başlamıştır. Heyecanımızı hiç kaybetmeden, Konya’dan İstanbul’a uzanan bu yolda teknoloji geliştirerek ve üreterek 21. yılımızı devirdik.

Mikrolift, Konya ve İstanbul’daki üretim tesislerinde ilk günkü heyecanını koruyarak 60’ın üzerindeki sayıya ulaşan, heyecan ve kalite aşığı çalışanı ile kocaman bir aile oldu. Pazar analizi, mevcut ürün geliştirmeleri ve yeni ürünler üzerine yaptığımız çalışmalar ve satış sonrası hizmetler, odaklandığımız çalışma konularımızdır.

Üretim tesisiniz ve makine parkınız hakkında bilgi verir misiniz?
İstanbul ve Konya’da bulunan iki adet akıllı üretim tesisimizde faaliyet gösteriyoruz. Tesislerimizde çevreye duyarlı binalarımız, son teknoloji makina parkımız ve birbirinden değerli çalışanlarımızla 2 bin 200 metrekaresi kapalı, toplam 3 bin 500 metrekare- lik bir alanda üretim yapıyoruz. Üretim hatlarımız, tamamen otomasyonla kontrol edilmekte olup kaliteden, en iyisini yapma ideali ve ölçütlerimizden ödün vermeden, dünya standartlarında çalışmaktadır. Tek vardiyada farklı büyüklüklerde ayda yaklaşık 30.000 kart üretim kapasitesine sahibiz. Kapasite kullanım oranımız yüzde 80’ler seviyesinde. Tedarik, üretim, kalite kontrol, sevki- yat, satış ve muhasebe, finans departmanlarımızın tamamı çağdaş metotlar ile yönetilmekte ve kontrol edilmekte. Operasyonel mükemmellik ve kaynaklarımızı doğru kullandığımız sistemlerimiz ile süreç yönetimleri ve girdi-çıktı değerlendirmeleri yapılmakta.

Birçok ürünümüz için 5 yıl garanti veriyoruz. Taktir edilir ki bu sadece söz ile olmuyor. Üretim hattındaki makinalarımız sınıfının en iyileri. Saatte 100.00 adet komponent SMD dizgi yeteneği- ne sahip makinalarımızda ürettiğimiz kartlarda, kullandığımız komponentler, yüksek standartlara sahip marka ve distribütörlerden tedarik ediliyor.

Ürün gruplarınız ve hizmetleriniz hakkında neler söyleyeceksiniz?
Üretimini yapmakta olduğumuz ürün yelpazemiz içerisinde; asansör kontrol kartları, motor sürücüler, tümleşik (Kontrol Kartı+Motor Sürücü) asansör kontrol cihazları, acil kurtarma kartları, kapı kontrol kartları, ses kartları, boy fotoselleri, dışarıdan temin ettiğimiz kat ve kabin butonları metal aksamları ile seri/hazır tesisat sistemleri ve asansör ile ilgili bazı yardımcı kartlar mevcuttur.

Tüm üretimimizdeki yazılımlar kendi Ar-Ge birimimiz tarafından oluşturuluyor. Ayrıca tüm ürünlerimiz, Liftinstıtuut Kalite Onay Belgesine sahiptir.

Şunu söylemek sanırım abartı olmayacaktır; bugün ülkemizde 81-20 standartlarında kurulumu yapılmış asansörlerin yaklaşık beşte ikisini Mikrolift ürünleri kontrol ediyor. Üretim ile birlikte satış sonrası hizmetler konusunda çalışan teknik ekibimiz 7/24 ülke içi ve dışında hizmete hazır. Ekibimiz asansör ve pano üreticilerinden gelen bazı talepleri de memnuniyetle karşılamaktadır.

- Asansör kontrol kartı
Asansör kontrol kartı firmamızın başlangıç ürünüdür. Ülkemizde uygulanan bugüne kadarki her standarda göre kullanıcı dostu, saha geri bilgilendirmelerine göre donanım ve yazılımları geliştirilen birçok kontrol kartı üretimi yaptık. ML40P son standart olan 81- 20’ye göre dizayn edilmiş ve şu anda da ülkemizde kullanıcıların en çok tercih ettiği ürün olma başarısı göstermiştir. Ürün kompakt, arızasız, yerinde program güncelleme özelliğine, kullanıcı dostu bağlantı ve menülere sahiptir. Uygulanan son standart 81-20 için Türkiye’de ilk belgelenen kontrol kartıdır. Saha- da devreye alınan on binlerce ürün ile kullanıcıların güvenini kazanılmıştır. ML50S de aynı ML40P gibi 81-20 standardı için dizayn edilen seri/hazır tesisat da kullanılan modelimizdir.

- Motor sürücüleri
Saha testlerini tamamlayıp 2019 yılı başlarında satışına başladığımız motor sürücülerimiz 18A (7,5kw) ve 26A (kw) güçlerindedir. Daha büyük güçteki modellerimizin çalışmaları devam ediyor. MLDRIVER, minimum parametre ile yüksek motor hakimiyeti, konfor, kullanıcı dostu ara yüz, kolay parametre ayarı ve büyük LCD ekran, SD kart ile yerinde program güncelleme kabiliyetli, oldukça küçük ve kompakt yapı, hassas motor tanıma özelliklerine sahip ve tamamen yerli üretimimizdir.

- Tümleşik asansör kontrol cihazları
MLCOMBO40 ve MLCOMBO50 şu an saha testlerini yaptığımız ve seri üretim hazırlıklarına başladığımız tümleşik asansör kontrol cihazlarımızdır. En çok tercih edilen ML40P kontrol kartımız ile MLDRIVER sürücü- müzün birleştirilmesi ile oluşturulan MLCOMBO 40’ın kullanıcıları ve pano üreticilerimizi çok rahat ettireceğini ve kısa sürede piyasaya yayılacağını düşünüyoruz. MLCOMBO 50 ürünü de seri/hazır tesisat sistemleri içerisinde performansı, kompakt yapısı, rekabetçi özellikleri ve fiyatı ile piyasada güzel bir pazar payı bulacaktır.

- Acil kurtarma kartları
Özellikle belirtmek istediğim 81-20 yönetmeliğine göre kurtarma sistemleri ile bir saat boyunca kurtarma yapabilmelidir. Asansör denetlemekle görevli kurum, kuruluşlar ve yetkilileri bu yönetmeliği, uygulama sahasında eksiksiz takip etmeli ve bu önemli kontrolü mevzuata uygun olarak yerine getirmeliler. Denetçiler için yeniden eğitimler verilmesi gündeme gelmelidir.

MLPOWER ise; bir saat boyunca, her beş dakikada bir otomatik olarak kurtarma yapabilir. Oysa diğer kartlarda manuel olarak, butona basarak bu özellik aktif olabilir. MLPOWER bu özelliği ile benzerlerine göre büyük bir fark oluşturmaktadır. Ülkemizde standartlara göre belgeli tek üründür. Asansöre özel UPS EN 81-20 standardında ürettiğimiz MLPOWER; oldukça hafif, montaj kolaylığı, akıllı şarj ile minimum zamanda mak- simum güç, gerçek 700 VA (kısa zaman için 1.000 VA) çıkış gücü, yüksek ısıda maksimum güçte çalışma (60°C) imkânı sağlamaktadır. ONPOWER model kartımız 1500 VA çıkış gücü saye- sinde büyük ve güçlü makinalarda kullanılmaktadır.

Acil kurtarma sistemlerimizden MLKS10, Invertörü olmayanlar asansör kartları için uygundur. Her asenkron motora uyum, kalkış tork kontrolü, uzun akü ömrü, harici çalışabilmesi, tek ve üç fazlı kapılı sistemlere uygun, 15kw’a kadar destek olabilme özelliklidir. Konusunun en başarılısı olan ürünümüz; yurt içinde ve yurt dışına çok tercih edilmektedir.

- Kapı kontrol kartları
Kapı kontrol kartları MLDCX, EN 81-20 standardına uygun 24V DC motorlu tam otomatik kapı kontrol kartımızdır. 150 mm baskı seviyesi limitleme özelliği, 4 bölge motor kontrolü, hassas akım kontrolü, yüksek güçte motor sürüş becerisi, kullanıcı dostu ayar ve parametre özelliklerine sahiptir. İçerdiği 6 dil desteği ile oldukça yaygın bir coğrafyada ciddi adetlerde talep görmektedir. Mikrolift in uzun yıllara dayanan saha tecrübesi ve teknolojisi ile birçok asansörde hizmet vermeye devam etmektedir. MLDOOR-XL Kramer (katlanır) ve teleskopik iç kapılar için 24VDC motorlu kapı kontrol kartıdır. LCD Ekranı, akü desteği, 220 VAC pompa sinyali girişi mevcuttur. Bu ürün kendi kategorisinde en performanslı dolayısıyla en çok tercih edilendir.

Mikrolift’in teknoloji iştirak şirketi olan ‘Onlab’ teknopark da faaliyet göstermektedir. Onlab çatısı altında çıkacak olan yeni ürünümüz ONDRIVE senkron/diş- lisiz motorlu kapı kontrol kartımızdır. Ürünün saha testleri ve seri üretim planlamaları bitmek üzeredir. Ürün sessiz, enerji tasarruflu ve yılların verdiği kapı kontrol tecrübesi barındırır. 81-20 standardının tüm gereksinimlerini tam olarak karşılanmaktadır. Pazarda kalite, fiyat ve performans konusunda rakipsiz bir pozisyon alacağını düşünüyoruz.

- Ses kartları
Hem bağımsız hem de kontrol kartları ile tümleşik çalışabilen ses kartlarımız mevcuttur. MLSERİSES tümleşik olduğu için fiyat performans başarısı sayesinde ML40P kontrol kartlarımızın %90 dan fazlası ses kartlı olarak satılmaktadır. Sabit kodlu ya da MP3 çalar versiyonlu olarak alınabilmektedir. Kullanıcılar düşünülerek ürünler yanında hazır kablosu, fiyata dahil kaliteli bir ses hoparlörü ile satışa sunulmuştur.

- Boy fotosel
Hem eski standarda göre hem de yeni 81-20 standartlarına göre üretilen ELC24 ve ELC35 boy foto- sellerini de üretmekteyiz. Ürünler tamamen Mikrolift dizayn ve üretimidir. Kaliteli üretim şartları ile alıcı verici montajında hatasız üretim sayesinde farklı ışık ortamlarında hızlı ve performanslı çalışabilme, küçük ve pratik montaj imkânı, hareketin yıpratıcı etkilerine karşı dayanıklı kablolama başlıca özellikleridir. EN81-20 standardında üretilen ELC35 ürünümüz Liftinstituut tarafından belgelendirilmiştir, ayrıca EMC belgesi de alınmıştır. Bu sayede kullanıcılar denetlemelerde sorun yaşamamaktadır.

- Seri/hazır tesisat sistem
Seri/hazır tesisat sistem çözümü için ML50S kontrol kartı ya da yakında çıkacak olan MLCOMBO 50 ürünü kat kasetleri, kabin kaseti, bağlantı aparat ve kabloları ile birlikte pazara sunulabilmektedir. Böylece kat ve kabin kasetlerinin kablo bağlantıları, montajları, testleri ve ön programları Mikrolift kalitesi ile yapılmış olmak- tadır. Mikrolift olarak BUT-SAN firmasından kabin ve kat kasetlerinin buton ve metal aksamlarını tedarik ederek kullanıcılarımızın seri/hazır tesisat ihtiyaçlarına hazır paket olarak hizmet veriyoruz.

Yeni ürünleriniz var mı?
Yeni ürünlerimiz tümleşik asansör kontrol cihazları MLCOMBO 40 ve MLCOMBO 50’dir. Paralel ve seri tipteki bağlantılar için ürettiğimiz bu cihazlar yakın zamanda anons edilecek ve yoğun bir tanıtım faaliyetine başlanacak. MLCOMBO 40 ve 50 saha testleri başarılı olarak devam ediyor. Yakında seri üretime geçilecek. Yakın gelecekte kontrol kartları yerini bu yapıdaki ürünle- re bırakacak. MLCOMBO serisi ile pazarda yeni bir rekabet oluşturacağız. Hacim, fiyat, montaj kolaylığı, panoda az yer kaplaması, kullanıcı ve pano üreticisi dostu olması özellikleri ile ürün öne çıkacak. Pazarı oldukça hareketlendireceğini umduğumuz bu yeni ürünümüz oldukça rekabetçi ve lider olacağına inandığımız farklılıkları barındırıyor.

Mikrolift’in Ar-Ge faaliyetleri hakkında neler söyleyeceksiniz?
İstanbul’da bulunan binamızın bir katı sadece Ar-Ge çalışmalarımız için ayrıldı. Ortaklarımızdan birisi bu bölümde bizzat çalışıyor. Ar-Ge bizim can damarımız. Bu konuya yaptığımız insan kaynağı ve finans yatırımları, bizlere gelecek için sağlam ve büyük bir yapı sağlayacak. Ar-Ge çalışmaları ile oluşan rekabetçi ortam, sektörün diğer oyuncularının da bu konuya eğilmesini, böylelikle; kalite ve diğer iş yapma süreçlerinin birbirine saygılı ve genişleyen bir ticaret zemini oluşmasını beraberinde getiriyor.
Son kullanıcılardan ve pano üreticilerinden gelen geri besleme ve talepler ile mevcut ürünler güncelleniyor, yeni ürünler bu bilgiler göz önünde bulundurularak dizayn ediliyor.

Hepimiz biliyoruz ki, firmalarımız için satış ve pazarlama ağı çok önemli. Firmanız satış ve pazarlama ağını nasıl kurguluyor?
Mevcut müşteri yapımız ve bayilerimiz ile yurtiçi pazarda öncelikli beklentileri karşılamak, hatta birtakım sürprizler ile de onun da ötesine geçebilmek için çeşitli uygulamalar yapıyoruz. Firmamızda ülkemiz ekonomisinin içinde bulunduğu gerçekleri de göz önünde bulundurarak planlamalar yapılıyor.

Satış ve pazarlama faaliyetlerimizde öncelikli hedefimiz her bir pano ve asansör üreticisine dokunmak ve taleplerini geniş ürün yelpazemiz ile karşılamaktır.

Ürünlerimizin teknik esneklik ve kabiliyetini pazar şartlarına uygun ticari faaliyetlerle birleştirerek müşterilerimize ve bayilerimizle buluşturabilmek de önem verdiğimiz bir konu. Her bir asansör paydaşı, teknisyeninden yatırımcısına bir Mikrolift ürününü kullanmanın faydasını bilmelidir bu da diğer hedefimizdir. Beklentilere uygun geliştirdiğimiz ürünler ve pazar beklentisinin ötesinde sürpriz olacak yeni ürünlerimiz de yakında pazara sunulacak.

İhracat faaliyetleriniz ve hedefleriniz var mı? Bilgi verir misiniz?
Mevcut satışlarımızın bir bölümünü ihracat ayağı oluşturuyor. Genişleyen dış ticaret kadromuz ile yeni hedef pazarlar belirlenirken, diğer pazar ülkeler analiz ediliyor ve hedef pazarlara dönük olarak çözüm önerilerimiz ile faaliyetlerimiz yoğunlaşarak devam ediyor.

Mikrolift’in önceliği pano üreticileri partnerlerimizle yol alarak müşterilerimize teknik destek ve doğru hizmeti vermektir. İhracat konusundaki hedefimiz toplam üretimimizden en fazla payı ihracata ayırmaktır. Bunu da azalan iç pazar tüketimi ile üretim azaltarak değil iç pazar ile birlikte ihracat oranlarını yukarıya çıkararak ve ihracat payımızı arttırarak gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.

Firmanızın önümüzdeki 5 yıl için başlıca hedefleri nelerdir?
Geçen beş yılda olduğu gibi önümüzdeki 5 yılda da kalitemizi ve müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutmak için çalışacağız. Özellikle müşteri deneyimi konusunda kendimizi daha da geliştireceğimizi söyle- mek isterim.

Tanıtım ve ihracat için önemli platformlar olan fuarlara yaklaşımınız nasıl?
Özellikle ülkemizdeki fuarlara eksiksiz katılıyoruz. Bugüne kadar katılımcısı olduğumuz sayısız yurt içi ve yurt dışı fuarlarda ürünlerimize gösterilen ilgi ve sonrasında işe dönüşen güzel ilişkiler kuruldu.

Interlift’e bir sonraki fuar takvimine oldukça etkili olarak katılma planımız var. Bulunduğumuz her fuara tüm ürün gamımızla katılmaktayız.

Ve sektörde büyük beklenti oluşturan, yeni serimiz MLCOMBO ile de her fuar ve ortamda kendimizi ifade edeceğimizi de tekrar belirtmek isterim.

Asansör sektörüne yaklaşımınız katmak istediğiniz değerler nelerdir?
Asansör sektörüne yaklaşımımız ve katmak istediğimiz değerler ilk günden beri aynı aslında: “Ne yapıyorsak, elimizin değdiği, aklımızın yettiği ne varsa, yatırımlarla geliştirdiğimiz her konuda 360 derece kaliteli, sorunsuz ürünler üretmek”.

Yeniliklere açık olmak ve paydaşlarımızın bizden beklentilerinin üzerinde hareket eden, sadece kaliteli ürünler üreten değil, çözüm ortaklarımızla ve paydaşlarımızla oluşturduğumuz iletişimin de anlamlı, kaliteli ve sürdürülebilir olmasını sağlamak bizim için önemli. İlişkilerimizle oluşturacağımız alt yapının, yarınlarımız- da çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras olan itibar olduğuna inanıyoruz. Bunun için ülkemizdeki tüm sektör oyuncularının; kaliteli, arzu edilen, beklenen olabilmek için tüm süreçlerini planlamaları, yönettikleri şirket ve finansmanlarını, ülke ekonomisini iyi analiz etmelerini, iyi bir İK yapısına sahip olmalarını ve en önemlisi de aynı gemide olduğumuzu, aynı gemide kürek çektiğimizi
unutmamaları beklerim.

Asansör Sektör Raporu 2019 yayımlandı. Rapora göre sektörümüzde ihracat artarken ithalat azaldı ve sektör dış ticaret fazlası verdi. Buna karşın sektördeki iş yeri sayısı ve istihdam geriledi. Siz bu konuda neler söylemek istersiniz? Bu veriler ışığında sektör hakkında bir değerlendirme yapabilir misiniz?
Asansör Sektörü Raporu 2019’a göre ihracat artarken ithalat azalması ve sektörümüzün dış ticaret fazlası vermesini bir iki noktaya bağlıyorum. Bu dinamiklerden bir tanesi sektörümüzü belirleyen oyuncuların büyük bölümü ihracata dönük çalışmış, yaşadığımız önceki krizlerden doğru dersler çıkarmış ve sağlam yol haritaları belirlemiş olmasıdır. Elbette kısa süreliğine kur farklarının getirdiği avantajlar sadece geçici bir dönem için fayda sağlamıştır. Bununla beraber, sektörün ihracata dönük çalışmaları mevcuttur. Doğru hedef pazarlarında, doğru ürünler ve çözümlerle bulunarak anlamlı ilişkilerle bunu büyütebilmiş olduğumuz da görülmektedir. Firmalarımızı doğru modellerde kurgulayıp kurumlar haline getirerek sürdürülebilir sağlam yapılar ile ayakta kalabiliriz. Sektörümüzün büyüklüğü ve çok daha fazla büyüme potansiyeli olduğu çok açık. Şirketlerin sermaye birikimi ve yönetim süreçleri hepimizi risk yönetimi noktasında uzman bir hale getirdi. Uzadıkça uzayan vadelerin oluşturduğu döngü, sanırım hiçbir yatırımcının ve iş sahibinin tercih ettiği bir finans yönetim biçimi değildir.

Finansalları iyi analiz ederek doğru stratejiler ve taktikler oluşturmamız gerekiyor. Bunları yapamayan bazı firmalar ya zor durumdalar ya da ne yazık ki şu an aramızda yoklar. Ancak, hepimizin içinde bulunduğu ekonomik durumun, hangi noktalara odaklanıp hangi stratejileri geliştirmemiz gerektiğini öğretir ders niteliğinde olduğunu düşünüyorum. Sektör elbette tekrar büyüyecektir. İhtiyaç fazlası üretim, stok, arz azaldığında, yurt dışı çalışmalar ile doğru büyüme sağlanacaktır.

Sizce asansör sektörünün en önemli sorunları nelerdir ve bu sorunlara çözüm önerileriniz var mı?
Asansör sektörünün önemli sorunları hakkında şunlar söylenebilir; doğru finansal yapılar ile, doğru standartlarda üretim yapılması, insan ve bilgi kaynağının korunması ve dış ticaret için doğru pazarlara yönlendirmeler yapılması hususu çok daha gelişebilir alan içeriyor. Bunlar için hem karar alıcı yatırımcıların hem de ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile mesleki dernek ve benzeri yapıların en küçük üreticiyi dahi kapsadığı büyük şemsiye olmalarıdır. Büyümek için fırsatları bizlerin görmemize yardımcı olmaları ve ışık tutmalarıdır. Mevcut ekonomik hareketlenmelerde olduğu gibi, olası yaşanabilir kısıtlar veya büyüme potansiyellerinde de yol gösterici olunmalıdır. Data tutmak, ölçmek, anlamlandırmak, plan yapmak ve sonuçların hedefler ile farkları için aksiyonlar almak bunu bir yaşam biçime dönüştürmek gereğini her gün görmekteyiz. Öte yandan; müteahhit fiyatları ile iş yapma isteği, kaliteyi düşürürken, vadelerin uzamasını beraberinde getirmekte ve bu iş biçimi birçok meslektaşımız tarafından bile ile lades demektedir.

Sektörün geleceği hakkında neler söyleyeceksiniz?
Kurgusu iyi olan bir Türk asansör sektörü ülkemize üretim ve döviz girdisi sağlayacak ve her çalışanı ve paydaşı ile tüm sayısal verilerini kısa sürede daha da büyütecektir.

Yanılacağımı umarak belirtmek isterim ki; bu yıl sonu sayısal ifadeler dip yapacak gibi duruyor. 2020 yılın- dan sonra düzelme yaşayacağımıza inanıyorum. Örneğin; turizm veya otomotiv endüstrisi gibi destek ve bakış açısıyla değerlendirildiğinde; asansör sanayi ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyada söz sahibi büyük bir endüstri haline gelebilir.

Akıllı ve çağdaş üretim felsefesi ile üreterek; ihracat ile büyüyen bir katma değere yatırım yapmanın güzel ülkemize sağlayacağı faydaların daha da büyüyeceğine inanıyorum.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter