İŞ = STRES

By Peren KISTAK - Uzman Psikolog January 04, 2020 1858 0

Kişide dengesizlik yaratan zihinsel veya fiziksel yorgunluk durumu olarak tanımlanan iş stresi ya da iş yerindeki stres; artık birçok uzman ve sağlık kuruluşuna göre hastalık olarak tanımlanıyor.

İş yerindeki stresin uzun süre şiddetli olarak devam etmesi; bedensel ve psikolojik sağ- lığa zarar veriyor, yetersiz ve güçsüz hissettiriyor, performansı düşürüyor, kazalara sebep oluyor, sosyal iliş- kileri bozuyor. Çoğu çalışanın muzdarip olduğu uykusuzluk, çarpıntı, tansiyon, yeme problemleri, öfke patlamaları, gastrit, reflü, yorgunluk, gerginlik, depresyon, kas ağrıları ve bunun gibi birçok sağlık problemi de stresle doğrudan ilişkili.

Günümüz koşullarında, günlük yaşantımızın büyük bir kısmı iş yerinde geçiyor. Dolayısıyla iş, temel stres kaynaklarımızdan biri ve herkesin sorunu. Sahip olduğumuz kişilik özellikleri, problem çözme becerimiz, aile yaşantımız, sosyal çevremiz ve sahip olduğumuz tüm roller, yaşamakta olduğumuz iş stresini etkiliyor. Etkileme derecesi kadar, çözüm yolları da kişiden kişiye farklılık gösterse de, önemli olan stresten uzak durmak ya da stres yaşamamak değil, sahip olduğu- muz bu farklılıklarla stres karşısında kendimizi güçlü kılabilmek.

İş stresi özellikle mükemmelliyetçi, kaygılı, yeni deneyimlere kapalı, içedönük kişilik özelliklerine sahip çalışanlarda daha fazla görülüyor. Araştırmalar, stresin en fazla kadınları etkilediğini ve iş stresinden kadınlarla erkeklerin farklı etkilendiğini gösteriyor. Erkeklerin iş stresinden dolayı agresif bir yapıya girdikleri ve daha çok saldırganlık gösterdikleri; buna karşılık kadınların ise stres karşısında kaygı ve çökkünlük gösterdikleri tespit edilmiş. Kadınların strese karşı psikolojik tepkileri daha yoğun olmakla birlikte, fizyolojik tepkileri ise erkeklerden daha zayıf kalıyor. Yapılan çalışmalar, işverenlerin yüklendikleri stresin, genelde çalışanlardan daha fazla olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, genel- likle patron ve çalışanlar birbirini anlamıyor, sadece kendi yüklendikleri stresi önemsiyor, diğerininkini ise yok sayıyorlar.

İş yerinde yaşadığınız stres sizi başarıdan ya da hedeflerinizden uzaklaştırıyorsa, kendinizi tükenmiş hissediyorsanız, iş performansınız düşüyorsa, işe gitmemek için bahaneler üretmeye başladıysanız, fizyolojik birtakım şikayetleriniz de bunlara eklendiyse, artık bir çözüm yolu bulup yaşadığınız stresle başa çıkmanın vakti gelmiş demektir.

Geliştireceğiniz çözüm yollarındaki öncü adımlarınız için, aşağıdaki önerilerden faydalanabilirsiniz:

1. İşe uykunuzu almış olarak gidin. Stresle başa çıkmak ve konsantrasyon için, kaliteli bir uyku önemlidir.
2. Kendinize ve sağlığınıza önem verin. Ofiste arasıra yerinizden kalkarak vücudunuzu esnetin. Dengeli beslenme ve sporu günlük yaşam alışkanlıklarınız haline getirin.
3. Öğle yemeği, çay-kahve molası gibi zaman dilimlerinde masanızdan ve ofisinizden mutlaka uzaklaşın. İş ortamınızdan uzaklaşmanız, zihninizin de mola vermesini sağlayacaktır.
4. Sadece işinize odaklanarak ruhunuzun da beslenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın.
5. “Hayır!” demeyi öğrenin. İş stresinden kurtulmanın en önemli yollarından biri, “hayır” diyebilmektir. Ekstra projelere, istemediğiniz sosyal aktivitelere ve zamanınız olmayan davetlere hayır deyin.
6. Eğer istemediğiniz bir işi yapmanız gerekiyorsa, günün erken saatlerinde bitirmeye ve kurtulmaya çalışın. Böylece günün geri kalanın- da yaşayacağınız gerginliği azaltmış olursunuz.
7. Bir seferde bir iş yapın. Bir projeyle meşgul iseniz, sadece o projeye konsantre olun ve yapmanız gereken diğer işleri unutun. Bazen zorunluluklar listesini siz yoğunlaştı- rıyor olabilirsiniz.
8. Stres bulaşıcıdır, bu yüzden beraber çalıştığınız insanların stresinin size bulaşmamasına özen gösterin. Pozitif insanlarla arkadaş olun; pozitif iletişim kurun. Kendinize yönelik negatif konuşmalardan kaçının.
9. Görünümünüzü iyileştirecek değişiklikler yapın. Güzel görün- mek kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.
10. İçinde yaşadığınız çevreyi ihtiyaçlarınıza ve arzunuza göre seçin. Neyin nerede olduğunu bilin; eşyalarınızı yerlerine koymayı alışkanlık haline getirin.
11. Kendinize her gün yalnız kalabileceğiniz, sessizlik içinde dinlenebileceğiniz ve sakince düşünebileceğiniz bir zaman yaratın. Düşüncelerinizi ve duygularınızı bir yere yazın. Böylece olayları daha net görür, stres yaratabilecek olaylara karşı daha hazırlıklı olursunuz. “Söz uçar, yazı kalır”; unutmayın.
12. Rahatlamaya ihtiyacınız olduğunda, burnunuzdan derin bir nefes alırken 10’a kadar sayın. Sonra içerdeki havayı çok yavaş bir şekilde dışarıya verirken yine 10’a kadar sayın. Dikkatinizi nefesinizin sesine verin ve gerginliğinizin azalmasını hissedin. Bu egzersizi birkaç defa tekrarlayın.
13. İş yerinde görev ve sorumluluklarınızı paylaşabileceğiniz kişiler olduğunu unutmayın.
14. Hiçkimse mükemmel değildir. Dolayısıyla, yaptığınız her şeyi mükemmel sonuçlandıramazsınız. Hatalar yapılır, hatalar olur. Hataları kabullenmek, kaynağını öğrenip düzeltmenizi ve güçlenmenizi sağlayacaktır.
15. Kendinizi tanıyın. Her gün ger- çekten zevk aldığınız bir şey yapın. İşinizi de buna göre seçin. Eğer masa işinden nefret ediyorsanız bütün gün masa başında oturma- nızı gerektirecek bir iş teklifini kabul etmeyin.

Yukarıdaki tüm önerilere rağmen, iş yerindeki stres seviyenizi hala kontrol altına alamıyorsanız, o zaman yeni bir eylem planı yapmanın zamanı gelmiş demektir. Bunun için de kendinize sormanız gereken soru; yaptığım iş / elde ettiğim kazanç, yaşadığım strese gerçek- ten değer mi, olmalıdır. Şayet cevabınız olumsuz ise, sizi yıpratan bu süreci bitirmek ve yeni bir yolda ilerlemek belki de daha sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte, bir uzmandan yardım almak da psikolojik belirtileri düzeltme ve durumu daha sağlıklı değerlendirmenizi sağlama açısından faydalı bir yöntem olabilir. “İş olmadan yaşam berbattır; fakat ruhsuz bir işte yaşam boğulur ve ölür”. (Albert Camus)

Unutmayın… Stres iş hayatınızda her zaman olacak. Bunu önleyemezsiniz; ancak sizde yaratacağı etkileri ve ona vereceğiniz tepkiyi kontrol etmeyi öğrenebilirsiniz.

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter