ASANSÖR DEPREME HAZIR MI?

Deprem, yer kabuğu içerisinde bulunan kırılmaları sonucu aniden ortaya çıkan titreşimlerin, dalgalar halinde yayılarak, ilerledikleri yer yüzeyini sarsması olayıdır. Deprem, hareketsiz kabul edilen, güvenle bastığımız toprağın hareket etmesi sonucu üzerinde bulunan yapılara hasar veren ve can kaybına sebep olabilen bir doğa olayıdır.

Türkiye’de, üzerinde bulunduğu coğrafi konumu sebebi ile birçok fay hattı bulunmaktadır. Bu sebeple deprem riski yüksek bir ülke olarak kabul edilir. Yetkililer son dönemlerde ülkenin art arda sallanması sonucu bu konu üzerine araştırma, iyileştirme ve önlem çalışmaları yapmaktadırlar.

Günlük hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan asansörler depreme hazır mı?
Deprem daha önceden zamanı tespit edilemeyen ve her an hazır olunması gereken bir doğal olaydır. Asansörler deprem ve yangın esnasında kesinlikle kullanılmamalıdır. Deprem esnasında asansör içerisinde bulunulması olası bir durum olup, asansör sisteminin en az hasarla, can ve mal kaybı yaşanmadan kullanılabilmesi için alınması gereken tedbirler mevcuttur. Kullanıcıların da gözlemleyebileceği tedbirlerden bir tanesi, ‘’Yangın ve Deprem Anında Asansörü Kullanmayınız.’’ etiketinin tüm kat kapılarında asılı olduğuna bakmaktır. Tabi ki insan psikolojisinde can havli ile birçok kişinin etiketlere bakmayacağını düşünürsek buna elektronik olarak da önlem almak gerekecektir. Buna önlem ise TS EN 81-77 Standardı “Sismik algılama sistemi” aktif hale geldiğinde, asansör kontrol sistemleri kabin ve katlardan yapılmış tüm çağrıları iptal etmeli ve yeni komut almamalıdır. Bu alınan tedbirde sistemin senaryosunun çalışıp çalışmadığını deprem bize gelmeden görmek için tatbikatlar yapmamız ve/veya yetkili teknik personele kontrolünü sağlatmamız doğru olacaktır.

Deprem sonrasında ise asansörü tekrar hizmete vermeden yetkili teknik personeller tarafından kontrolü/bakımı muhakkak yapılmalıdır.

Ana başlıklar olarak bakacak olursak;
1- Karşı ağırlık kontrolü
2- Kabin kontrolü
3- Makine dairesi kontrolü
4- Kuyu ve iç tesisat kontrolü
5- Genel kuyu dizaynı kontrolü

Bu 5 ana başlık kontrol edilmeden asansörü faaliyete açmak can ve mal kaybına sebebiyet verebileceğinden asansörün bakımı için sözleşme imzaladığınız firmaya ve belediyenin protokol imzaladığı A tipi muayene kuruluşuna başvuru yapılmalı ve gereken kontroller yaptırılmalıdır.

Saygılarımla

Rate this item
(0 votes)
Muzaffer Yaşar

Royal Cert Bel. ve Göz. Hizmetleri A.Ş.
Bölge Müdürü
Elektrik Elektronik Mühendisi

Latest from Muzaffer Yaşar

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter