GELİŞEN VE DİJİTALLEŞEN DÜNYADA İNSAN HAYATI

By Şenol KORKMAZ- Procube Endüstri 4.0 Teknoloji Sistemleri A.Ş. January 07, 2020 2136 0

Şehirleşmenin hızla arttığı, sosyal yaşamın, akrabalık ilişkilerinin ve aileler arası iletişimin hızla azaldığı günümüzde, bir kalabalığın içinde yalnız yaşıyoruz. Bir yandan teknoloji ve sağlık sektörü insan hayatını daha kaliteli ve uzun yaşamayı sağlarken, bir yandan da yalnız yaşayan yaşlı insan sayısı hızla çoğalmaktadır.

Asansör sektörü de işte bu tarz bir yaşamın tam ortasında yer almakta. Asansörler, arabalar ile birlikte insanların en çok kullandığı makinelerdir. Her gün dünyada milyarlarca insanı taşımakta ve birçok hikâyeye ev sahipliği yapmaktadır.

Belki de bu sebepten, asansörler de araba ile hemen hemen aynı güvenlik kurallarına tabi... Sadece bir farkla; Arabanın bir sahibi var. Peki ya asansörün? Bu tam bir soru işareti. Ortak kullanım aracı olması, belki de problemin ana kaynağının başlangıcı.

Tesislerin veya binaların sahiplerinin sorumlulukları oldukça fazla. Fakat bilinçli yönetici nerdeyse yok gibi. Her platformda bu sorumluluklar hatırlatılmalı ve gerekli önlemlerin alınması veya bakım işlemlerinin yapılmasının önemi anlatılmalı. Bizler de bakımlarımızı düzenli yapmalıyız. Bu yolla da müşterimizin güvenini kazanmalıyız. Firmalarımıza yeni gelir kaynakları üretmeli, yani çeşitli bakım modelleri oluşturulmalıyız. Bunun yanında maliyetleri de teknoloji kullanarak azaltmalıyız. Gelişen ve değişen rekabetçi dünyada ancak bu şekilde ayakta kalabiliriz.


Asansörde güvenlik ve haberleşme mümkün mü?

Elbette mümkün... Ve olması için gerekli standart ve yönetmelikler de mevcut...

Yakın zamanda, bu konunun tüm muhataplarının katıldığı, bahsettiğim önceliklerin ve temel konuların ele alındığı bir çalıştay yapıldı. Bu çalıştayın sonunda da bakanlığa bir sonuç raporu iletildi.

Çalıştayın temel konusu, sektörde kullanılan standartların uygulamasıyla ilgiliydi. TS EN 8128 Standardı ilk olarak 2006 yılında yayımlanmasına karşın, 2014 yılında yürürlüğe girdi. 2017 yılının Eylül ayında da TS EN 8120 Standardı ile hayatımızın bir parçası oldu. En son yapılan revizeler ve iyileştirmelerle TS EN 8128+AC adıyla bu standart 29.04.2019 tarihinde TSE tarafından yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Standartları konu alan bu çalıştay ASFED çatısı altında yapıldı. Çalıştaya, Bakanlık yetkilileri, A tipi muayene kuruluşları, asansör dernekleri ve üretici firmalar ile birlikte 50 kişilik bir grup katıldı. Sekiz saatlik bir çalışma ile konunun tüm yönleri ile ortaya koyuldu.

Çalıştayın ortak ve temel çıktısı ise; Alarm sisteminin kabin içinde donatılması ve yardım edecek kişi ile değil, kurtarmayı yapacak kişi veya kurum ile karşılıklı haberleşmenin sağlanması beklentisidir. Bu tip ürünlerin yayılması ile saha da yaşanan kargaşaya son vermek, ürünler ile ilgili bir standart getirmek ve sektörü bilinçlendirmek ana amaç olarak vurgulandı. Çalıştay ile sonuç raporu ile ilgili detaylara ASFED’in sitesinden ulaşabilirsiniz.

Çalıştayın ortak seslerinden biri ise şu şekilde tanımlandı; Herkesin üzerine düşen görevin belirlenerek, taraflarca uygulanması için görüş birliğine varıldı. Bu sonuç da Bakanlık için hazırlanan sonuç raporunda tavsiye olarak iletildi.

Aslında TS EN 8128 Standardı, sadece kabin içine bir haberleşme cihazının monte edilip geçildiği bir durumu nitelendirmiyor. Sektöre ve montaj firmalarına yeni bir devrin kapılarını açması nedeni ile bu kadar tartışılan ve bazı güvenlik meselelerini göz önüne seren bir duruma işaret ediyor. Aslında büyük bir değişimden bahsediyoruz.

Bu değişim, ne mi? Biraz bahsedeyim...

Endüstri 4.0 ve nesnelerin interneti (IoT) kavramının, insan hayatına girmesi ile tüm dünyada makineler birbirleri ile konuşmaya başladı. Yapılan analizler ışığında, 2020 yılına kadar dünyada 50 milyar makine, sensörler, vb. cihazların yardımı ile birbirine bağlanarak birbiri ile iletişim kurabilecek, uzaktan yönetilebilecek. Bütün bu gelişmelerin özünü, 2000 yılların başında üretimin uzak doğuya kayması ve Avrupa’nın ekonomik canlılığını kaybetmeye başlaması, buna bağlı olarak pahalı iş gücü ile rekabet edememesi ile beraber Almanya öncülüğünde maliyetlerin düşürülmesi ve daha ucuz ürün üretilmesi için geliştirilen teknoloji odaklı bir makineleşme/dijitalleşme olarak kısaca tabir edebiliriz.

Dünyadaki bu gelişmeler ışığında, 8128 Standardı da asansör sektörünün dijitalleşmeye başlamasının ilk adımlarını atarken, köklü değişimlere kapı aralıyor. İşte, tam da bu noktada bir çatışma başlıyor:

Eski yöntemlerle devam mı edeceğiz, yoksa değişecek miyiz?

Örneğin, çok uluslu asansör firmaları bu değişime başladı bile. Hatta birkaç yıl içinde aradaki makası iyice açacaklar gibi gözüküyor. Teknolojinin yardımı ile asansörlerinin maliyetlerini iyice aşağı çektiler. Şimdi de bakım maliyetlerini aşağı çekerek, yerel oyuncuların iyice baskı altında olmasına yol açacak yeni bir rekabet ortamı yaratıyorlar. İnanın, dijitalleşme sonrasında bir süre sonra ‘’Koskoca firma, bu fiyata bakım yapıyor... Pes!’’ laflarını duymaya başlayacağız.

Çift yönlü haberleşme olarak bilinen 8128 Standardını sadece bir kabin içi konuşma olarak değil, bir iş yönetim süreci olarak ele almalı ve adımlarımızı buna göre atmalıyız.

Değişime direnmek yerine ayak uydurmak için altyapımızı hazırlamalıyız. Bu dönüşümü, bir fırsat olarak görüp başarıya ulaşmalıyız.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Salı, 07 January 2020 08:47

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter