81-28 STANDARDINI ANLIYOR MUYUZ?

By Nurullah PİRECİ - BRM Elektronik Baremir Ltd. Şti January 07, 2020 2023 0

81-28 Standardı 2004 yılında yayınlanmasına rağmen Türk asansör sektörü ile tanışması ve zorunluluk haline gelmesi 81-20 Standardının Türkiye’de uygulanması ile başlamaktadır.

Dünyada son 15 yılda dijitalleşme konusunda baş döndüren gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeleri asansör sektörü de takip etmekte ve asansör elektroniğini bu gelişmelere paralel olarak geliştirmekte ve piyasaya sunmaktadır. Artık hayatımızda nesnelerin interneti (iot), endüstri 4.0 gibi uzaktan ürünlerin izlemesi, cihazlara komutlar yollanması, yapay zeka ile otomatik komutların ve uyarıların oluşması gibi hayatımızı kolaylaştırıcı bir gelişme yaşanmaktadır.

BU GELİŞMELERLE 81-28 STANDARDI ARASINDA NASIL BİR BAĞ VAR?

Sektörümüz, 81-28’e uyumlu ürünler ile son 1,5 yılda tanıştılar. Bu ürünleri, sektörümüzün büyük çoğunluğu ilk önce benimsememe üzerine politika oluşturdular. Kendilerine yüklenmiş bir yük gibi gördüler. 81-28 ürünlerini sadece asansörde kalınca arama yapacak ve iletişimi sağlayacak bir ürün olarak ele aldılar.

Aşağıda, senelerdir asansör sektörünün sahayı kontrol etmekte zorlandığı birçok firmanın değişik yöntemlerle bunu sağlamaya çalıştığı ve çoğu zaman başarısız olduğu takip yöntemlerinin ve asansörlerin kontrol edilmesinin nasıl 81-28 ürünleri ile olabileceğinin maddeler halinde kısaca anlatmaya çalışacağız.

81-28 ÜRÜNLERİNE EKLENECEK OLAN BİR UZAKTAN İZLEME YAZILIMI İLE AŞAĞIDA Kİ BİRÇOK VERİYE ULAŞABİLİRSİNİZ.
- 81-28 ürünleri ile zaten asansör panosunun enerjisini, acil durum bataryasının durumunu, acil alarmları takip ediyorsunuz.

- 81-28 ürünleri ile asansör, servis dışına çıktığı zaman görebilirsiniz. Müşteriniz firmanızı aramadan, siz direkt müdahale edebilir ve müşteri memnuniyeti sağlayabilirsiniz.

- Asansör revizyona alındığında görebilirsiniz. Bu şekilde asansöre sizden izinsiz müdahale olup olmadığını görebilir, bakım ve arıza ekibinizin gerçek zamanlı asansöre olan müdahalelerini görebilirsiniz.

- Cihazların konumunu bir ortamda görerek bakım planlaması yapabilirsiniz.

- Eklenecek ek modüller ile asansörde oluşan gerçek zamanlı hataları görebilirsiniz.

- Sahadan elde edeceğiniz veriler ile hangi “parçaların bakımı gelmiş, değişmesi gerekir” gibi bilgilere kolayca ulaşabilirsiniz. Asansör sahibine de bunları raporlayarak, firma imajınızı yukarı çekerek işlemlerinizi kolaylaştırabilirsiniz.

- Ayrıca bu ürünler sayesinde gerçek zamanlı raporlar ve analizleri alarak ileride size karşı oluşturulmak istenen birçok hukuki ve idari yaptırımdan koruma sağlayacaksınız.

81-28 STANDARDI İLE İLGİLİ ÇALIŞTAY NASIL GEÇTİ, NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Biliyoruz ki 81-28 standardı ile ilgili Ekim ayı içerisinde bir çalıştay yapıldı. Bu çalıştayda bir çok önemli tespitler yer aldı ve yapılması gereken kararlar alındı. Sektörün her kesimine tavsiyeler verildi, ödevler atandı. BRM Elektronik olarak kendi üzerimize düşen görevleri hızlıca harekete geçerek yerine getirmeye çalışmaktayız.

Sektör olarak çalıştayda yapılan tespitleri, uyarıları, tavsiye ve ödevleri hep beraber yerine getirerek sektörümüzün geleceğini şekillendirmeliyiz.

Çalıştayla ilgili bazı önemli noktaları sizlerle aşağıda paylaşmak istiyoruz, daha detaylı görmek isterseniz www.asfed.org adresinden çalıştay sonuç raporuna ulaşabilirsiniz.

- 81-28 standardına uyumlu ürünlerin asgari şu özellikleri karşılaması gereklidir;

Filtreleme (gereksiz aramaları engellemek için),

Batarya kontrolü (acil durum bataryasının durumunu kurtarıcıya gösterecektir.),

Otomatik testler (en az 72 saatte bir cihaz kendini kontrol ederek “ben çalışıyorum” demeli ve bunu bir yazılımla veya değişik yöntemlerle kurtarıcıya iletmeli)

Ayarlanabilir ses seviyesi (35 desibel ile 65 desibel arasında)

- Standarda uymayan ürünlerin sorumluluğu montaj firmasındadır. Montaj firması üreticiden taahhüt almalı ve yukarıda bulunan hususları irdelemelidir.

- Bakanlığımıza yapılan tavsiyelerde, kapıcı dairesinin mahal olarak kabul edilmemesi önerilmiştir.

- Mahal olarak kabul edilen yerlerde 81-28’in gereklerine uygun interkomlar kullanılmalıdır.

- Kabin üstü ve kuyu dibinde 81-28 ‘e uyumlu ürünün kullanılması gerektiği ve bu cihazların “Handfree” olması yani ahize olmaması gerekliliği vurgulanmıştır.

BU GELİŞMELER IŞIĞINDA BRM ELEKTRONİK NELER YAPIYOR?

BRM Elektronik, Kasım ayının başında 10.000’inci ürününü satarak büyük bir gurur yaşamıştır. Bizlere destek veren tüm sektör paydaşlarına teşekkür ederiz.

BRM Elektronik, BRM CLOUD SERVİSİNİ aktif hale getirmiştir ve müşterilerimizin kullanımına açmıştır. BRM CLOUD servisinin geliştirmesi devam edecektir. Ve bir çok özelliği ile sektörü ileriye taşıyacaktır.

BRM 630 modelimizi Ocak 2020’de satışa sunacağız. Yeni modelimiz ile bir çok özellik de BRM’ye eklenmiş olacaktır.

Bunlardan bazıları ;
- Sabit telefon hattı (pstn) ile çalışabilme özeliği

- Voip (dijital konuşma) ile çalışabilme özelliği

- 2G ve 4G ile çalışma seçeneği

- 2 kablo ile kabin üstüne 1 kablo ile kuyu dibine bağlantı

- Siteler, resmi kurumlar, avm ler ve toplu konutlar için özel çözümler.

Ayrıca, Şubat 2020’de birçok asansör kart üreticisi ile anlaşma sağladığımız “Canbus” protokollerini hayata geçireceğiz. Bu sayede asansörde oluşan hataları gerçek zamanlı izleme sağlayabileceksiniz.

Eski asansörlerde bakım ve arızaların kolay takibini yapabilmek için geliştirmeye başladığımız BRM TAKİP MODÜLÜMÜZ’ü de 2020 yılında piyasaya süreceğiz.

BRM Elektronik olarak, 2020 yılını eğitim yılı olarak planladık. Birçok dernek ile eğitimlerimizi planlamak için görüşmeler yapmaktayız. Aralık ayında eğitim takvimimizi yayınlayacağız. Sizleri de eğitimlerimize beklemekteyiz.

Öncelikle bizlere destek veren bizlerin gelişmesinde katkı sağlayan tüm sektör temsilcilerine teşekkür ederim. Asansör sektöründeki firmalara da sizleri ileriye taşıyacak ve geleceğinizi şekillendirebilecek firmalar ile çalışmasını tavsiye ederiz.

Çünkü 81-28 ürünler sizleri teknolojik olarak ileri taşımanın ön adımını teşkil etmektedir.

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter