İŞ ARAYAN ÇOK, PEKİ ELEMAN ARAYAN????

Ülke ekonomisinde çalışma isteği ve gerekli şartlara sahip olduğu halde iş arayıp da bulamayan 15 yaş ve daha yukarı yaştaki kişiler işsiz kabul edilmektedir.

“İşsizlikle Mücadele Adımı” olarak duyurulan İstihdam Kredi Paketi, üç kamu bankasının, istihdamı artırmak koşuluyla, imalat, hizmet, devam eden konut projeleri ve yurtdışı müteahhitlik sektörüne kredi vermesini öngörüyor. Bankalar, en az 5 kişilik istihdam artırmak karşılığında, 5 bin TL ile 200 bin TL arasında kredi verecek. Yurtdışı müteahhitlik sektörü hariç, diğer sektörlere enflasyonun (TÜFE) iki puan üstünde veya yüzde 12 faiz oranıyla kredi verilecek.

İş Arayanlar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2019 Ekim işsizlik rakamlarını açıkladı.

Türkiye genelinde işsiz sayısı 2019 yılı Temmuz döneminde geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre 1 milyon 65 bin kişi artış göstererek 4 milyon 596 bin kişiye yükseldi.

Genç işsizlik oranı (15-24 yaş) yüzde 7.2’lik artışla %19,9’dan % 27.1’e yükselirken, 15-64 yaş grubunda bu oran yüzde 3.2 artış göstererek yüzde 14.2 oldu.

Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre işsizlik inşaat sektöründe olmuştur; tarım sektöründe istihdam edilenlerin oranı yüzde 0.1, sanayi sektöründekilerin yüzde 0.1, hizmet sektöründekilerin payı yüzde 1.2 puan artış gösterirken, inşaat sektöründeki pay yüzde 1.4 puan geriledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü’nün her yıl analiz ederek raporladığı asansör sektör raporu açıklandı.

Rapora göre; kayıtlı asansör montaj ve imalat firması sayılarındaki azalma ile istihdamdaki düşüş olarak görülüyor ve çıkarımlar doğrultusunda; asansör sektörü bir önceki yıla göre yaklaşık %16 küçülme gösteriyor.

Eleman Arayanlar ;
Türkiye’nin online istihdam platformu Kariyer.Net aylık olarak İstihdam Endeksi raporu ile iş ilanları verilerini yayınlamaktadır. (Aşağıdaki veriler Kariyer.Net’in yayınladığı İstihdam Endeksi Ekim 2019 verileridir.)

Kariyer.Net’in verilerine göre; geçtiğimiz yılın Ekim ayına göre %14 oranında iş ilanlarında artış görülmektedir.


Endeks verilerine göre Ekim ayında en fazla iş ilanı yayınlayan sektör TEKSTİL oldu.

Ekim ayında geçen aya göre yükselişte olan sektörlerde öne çıkan pozisyonlar incelediğinde;

• Elektrik & Elektronik sektöründe; Satış Mühendisi, Makine Mühendisi ve Yazılım Mühendisi pozisyonlarının ilan sayılarında artış görüldü.

• Üretim- Endüstriyel Ürünler sektöründe; Satış Mühendisi, Makine Mühendisi, Ar-Ge Mühendisi, Kalite Mühendisi ve Proje Mühendisi pozisyonları yükselişe geçti.

• Finans-Ekonomi sektöründe; Müşteri Temsilcisi, Satış Uzmanı, Yazılım Uzmanı ve İş Analisti pozisyonları en fazla ilan verilen pozisyonlar arasında yer aldı.

• Bilişim sektöründe; Kıdemli Yazılım Uzmanı, Satış Uzmanı, Arayüz Yazılım Uzmanı ilan sayılarını en çok arttıran pozisyonlar oldu. Yazılım Geliştirme Uzmanı pozisyonu ise bilişim sektöründe en çok ilan yayınlanan pozisyonlar oldu.

• Hizmet sektöründe; Gayrimenkul Değerleme Uzmanı, İş Yeri Hekimi, Avukat ve Muhasebe Uzmanı pozisyonları öne çıkan pozisyonlar oldu.

Asansör Sektörünün Atılıma Geçmesi İle Birlikte İş İlanlarının Artması Beklenmektedir.

Asansör Sektör Raporunda sektörün 2014-2023 projeksiyonuna yer veriliyor. Buna göre; önümüzdeki dönem itibarıyla, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nın (TOKİ), Belediyeler işbirliği halinde Kentsel Yenileme ve Gecekondu Dönüşüm Projelerine, alt gelir grubuna ve yoksullara yönelik sosyal konut projelerine, İstanbul, Ankara, İzmir, Adan, Diyarbakır gibi büyük şehirlerimizde kentsel dönüşüm projelerine yer verecek. İnşaat sektörünün bu noktada atılım içerisinde olacağı düşünüldüğünde, Türk asansör sektörünün de aynı oranda atılıma geçeceği ön görülmektedir.

Bereketli kazançlar dileğiyle….

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Salı, 07 January 2020 08:55
Rasime Sazak

İnsan Kaynakları Uzmanı

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/q3Ju1cUK4S https://t.co/EEiA3WQDO3
https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter