FATURASIZ İŞ YAPAN FİRMALAR ASANSÖR SEKTÖRÜNE BÜYÜK ZARAR VERİYOR

By Fatih KUNDURACI -Malatya Asansörcüler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı January 08, 2020 2238 0

Malatya’da maliye ve belediye ekiplerince yapılan ortak bir çalışma ile asansör bakım firmalarına sıkı denetimler yapılmaya başlandı.

Malatya’da faaliyet gösteren 20 kadar bakım firmasının tümünde incelemeler yapıldı ve faturasız iş yapan firmalara 300 bin TL civarında idari para cezası kesildi.

Bakımından sorumlu olduğu binaya dair geçmişe yönelik yaptığı işlerle ilgili faturası olmayan pek çok iş yeri için de aynı uygulama yapıldı.

Malatya Asansörcüler Derneği yönetimi olarak uygulamanın sektörün kalite standartları gereği yerinde ve doğru bulduğumuzu belirtmek isterim.

Bu uygulamaların, bakım firması adı altında kurulup başka işler de yaparak asansör sektörünün profesyonelliğine gölge düşürenlerde bir toparlanma sağlayacağını düşünüyoruz.

Kontrollerin sadece Malatya’da değil tüm Türkiye’de uygulanması sektör açısından umut verici olur.

Biz üyelerimize yaptıkları her işin mutlaka faturasının kesmesi gerektiğini hatırlatıyor, bunun hukuki ve mali boyutlarını anlatıyoruz.
Faturasız iş yaparak, hem yaptığı işi belgeleyemeyen hem de vergisini vermeyerek, fiyat kırma politikası güden bu firmalar, sektörde işini doğru yapmaya çalışan pek çok firmaya ve asansör sektörünün itibarına da zarar veriyor. Üstelik bu firmalar farkında olmadan hem kendi işlerini hem de insan hayatını tehlikeye atıyor.

Peki, faturasız çalışırsak ne olur?
Bakım firması, faturasını kesmediği bir binaya bakım yapıp yapmadığını ispat edemediği için, ileride oluşabilecek herhangi bir kazada kusurun eksik bakımdan kaynaklanmadığını asla ispat edemez.

Faturası kesilmeyen bir asansörün, bakımlarının düzenli yapıldığı hukuki olarak ispat edilemez.

Bakımın yapıldığı asansöre fatura kesilmez ise fatura ve yapılan iş fiyatına göre %10 oranında usulsüzlük cezası kesilir.

Fatura kesmemek aynı zamanda aynı piyasa koşullarında çalışan pek çok sektör çalışanına da zarar veren haksız rekabeti doğurur.

Fatura almayan apartman yöneticisi hukuki ve mali haklarından vazgeçerken, atlanan ya da gözden kaçan bir bakım neticesinde insan sağlığı da tehlikeye atılır.

Saygılarımla

Rate this item
(0 votes)

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter