EL ELE OLAMASAK DA GÖNÜLLERİMİZ BİR…

Çin’de ortaya çıkan ve dünyaya yayılan korona virüsü bütün dünyada hayatı etkilemeye devam ediyor. 100’den fazla ülkede görülen virüs ile dünya, tüm zamanların en büyük salgın tehditlerinden biriyle karşılaştı. Devletler, bu salgını asgari zararla atlatmak için toplumsal yaşamdan ekonomiye kadar bir dizi önlemler alıyor.

Türkiye’de en büyük holdinglerden KOBİ’lere kadar birçok şirket korona virüs için önlemlerini artırmaya başladı. İlk aşamada iş dünyası, kendi faaliyetlerini yeni düzene organize etti. Ofisler, çalışma alanları temizlendi, beyaz yaka dediğimiz çalışanlar evden çalışma modeline geçti, iş seyahatleri durduruldu, toplantılar dijital platformlardan yapılmaya başlandı.

Zorunlu yasaklar ve risk ortamında şirketler neler yapmalıdır?
• İş Kanunu 14. maddesinde uzaktan çalışmayı işçinin evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı kurulan iş ilişkisi olarak tanımlamıştır. Yaptıkları işin niteliği gereği uzaktan çalışma yapması mümkün olan işçiler uzaktan çalışmaya sevk edilmelidir. Uzaktan çalışmanın esasları belirlenerek işin nasıl yürütüleceği konusunda çalışanların bilgilendirilmesi önemlidir.
• Uzaktan çalışma ilişkisiyle iş verdiği çalışanın yaptığı işin niteliğini dikkate alarak iş sağlığı ve güvenliği önlemleri hususunda gerekli eğitimi vermek, sağlık gözetimini sağlamak ve sağladığı ekipmanla ilgili gerekli iş güvenliği tedbirlerini almakla yükümlüdür.

• Şüpheli konumda olan veya semptomları bulunan çalışanlar, durumu ivedilikle işverenlerine bildirmekle yükümlüdürler.

• Çalışanın korona virüs nedeniyle hasta olması durumunda, çalışan istirahatli olacak ve SGK’dan iş göremezlik ödeneği alacaktır.

• Karantina veya zorunlu yasak kapsamında olan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü çalışanlar için İş Kanunu 24/III maddesi uyarınca, işe gidememesinden dolayı bekleme süresi içinde bir hafta yarım ücret ödenecektir.

• İşyerinin zorunlu nedenlerle faaliyetini geçici olarak durdurması halinde İş Kanunu 64. maddesi uyarınca olan 2 aylık telafi çalışması 4 aya çıkartılmıştır.

• İşyeri faaliyetini en az 1/3 oranında azalttıysa veya geçici bir süreliğine faaliyetini durdurdu ise ‘Kısa Çalışma Ödeneği’ne maksimum 3 ay faydalanmak üzere başvurabilir.

İşverenler olarak, gerek yıllarca çalışmış olan, gerekse yetiştirmeye çalıştığımız, öğrenen, güzel işler yapmaya uğraşan, şirket aidiyeti olan çalışanlarımızı işten çıkarmak bu kriz zamanında bir çare olarak düşünülmemelidir. Teknolojimiz ve sermaye yapımız ne olursa olsun, şirketleri güçlü kılan insan kaynağı olup, işten çıkarmalar işveren için daha büyük bir kayıp olacaktır.

Virüs, ekonomiyi, ilişkileri, çalışma modellerimizi ve psikolojimizi etkilemeye devam ediyor. Karantina ve zorunlu yasaklar, iletişim ve temas alanlarımızı sınırlarken, hastalık ve ölüm sözcükleri okuduğumuz, dinlediğimiz her yerde ve kafamızın içinde ister istemez kaygıyı da tetiklemektedir. Yan yana olmak, tokalaşmak, hapşırıktaki “çok yaşa” temennileri artık gündelik hayatımızın içinde bir süre daha olmayacak gibi…

Korona virüsle başta sağlık çalışanları olmak üzere mücadele içindeyiz. Şirketler ve milyonlarca değerli işgücü, sağlığını ve işini koruma çabasında. Bu zor günlerde şirketlerimizin sürdürülebilirliği için ihtiyaca göre yeni çözümler üretmek durumundayız. Her yeni çözüm ile mücadeleye el ele olamasak da elbirliği ile devam edeceğiz.

Sağlıcakla kalın...

Rate this item
(0 votes)
Rasime Sazak

İnsan Kaynakları Uzmanı

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/q3Ju1cUK4S https://t.co/EEiA3WQDO3
https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter