CORONA GÜNLERİNDE ASANSÖR YİNE BAŞROLDE…

Nisan ayında karantina günlerini yaşarken, ‘Corona’nın filmi çıktı: Yedi kişi asansörde mahsur kalır ve Çinli kadın öksürür…

Kanadalı yönetmen Mostafa Keshvari, dünyayı saran corona virüsüyle ilgili film çekti. ‘Corona: Fear is a Virus’ adlı film bir asansörde geçiyor. Yedi kişi bir asansörde mahsur kalıyor. Aralarındaki Çinli kadın öksürünce asansörün içi ‘karışıyor’.

Corona ile en hassas yer : ASANSÖR
Covid 19 nedeniyle maske, hijyen ve sosyal mesafe hayatımızda sürekli tekrarlanan kelimeler haline geldi. Sarılmak, tokalaşmak artık hayatımızdan çıkarken, üstüne üstlük bir arada olduğumuzda 1,5 metrelik mesafelerde sesimizi duyuracağız.

Corona ile sosyal mesafe kuralının işletilemeyeceği asansörler en hassas ve dikkat edilmesi gereken yerler olarak karşımıza çıkmaktadır. Karantina günlerinde Alman sağlık bakanının kalabalık bir şekilde hastane ziyaretinde asansörde çekilmiş fotoğrafı yayınlandığında bir hayli eleştirildi. Uzman tavsiyeleri, mümkün olduğunca asansörlerin kullanılmaması, zorunluluk halinde ise kabinde çok az kişi olması ve sırt sırta durulması yönündedir.
Ülkemizde Covid 19 vakalarının görülmeye başladığı tarihten itibaren alınan önlemler çerçevesinde uzaktan çalışma, kısmi zamanlı çalışma veya ücretsiz izin ile çalışmanın bir süreliğine durdurulması gibi uygulamalar yapan şirketler oldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı asansörlerin periyodik kontrol ve muayenelerinin gerçekleştirilmemesi durumunda yaşanacak riskler nedeniyle, sektörde herhangi bir ertelemeye/ötelemeye de müsaade etmemiş olup, 7/24 hizmet veren asansör sektörü çalışanları için de bir uyarı listesi hazırlamıştır. Sağlık, güvenlik, kargo, bakkal, market, temizlik, ulaşım gibi sahada ve dışarıda olması gereken meslek gruplarının içinde asansör bakım ekipleri de yer almıştır.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak… En başta da selamlaşmamız…
Çalışma hayatında beyaz ve mavi yakalı iş gücünde stratejik olarak yeni yapılanmalar ve iş modelleri ortaya çıkacaktır. Yüksek binalarda, onlarca personelin bir arada olması, açık ofis şeklinde çalışma gibi düzenlemelerin değişeceği bir aşikar. Özellikle de aşı ortaya çıkana kadar, evden/uzaktan çalışma modeli daha da kalıcı hale gelecektir.

Bununla birlikte çalışan profilinde beklenen özelliklerden; Duygusal dayanıklılık ve Yenilikçilik / İnovasyon, pandemi sonrasında daha da çok konuşulacaktır. Tüketici beklenti ve ihtiyaçlarını kavrayan veya öngörme yeteneği olan şirketler, büyüme fırsatları yakalayabilecektir. Ürününde yapacağı yenilikler, müşteri isteklerini ve şikayetlerini uzaktan olsa bile çözebilecek şirketler daha da güçlenecektir.

Geçtiğimiz birkaç içinde asansör ürününe ilişkin yapılan yenliklerden bazıları;
• Tayland’daki bir alışveriş merkezinde kullanılmaya başlanan yenilik ile asansörler ayak ile kontrol edilmeye başlandı. İnsanların aynı butonlara elleriyle basıp birbirlerine virüs bulaştırmasının önüne geçmek isteyen alışveriş merkezi

• Japonya’da kürdan üreticisi bir firma, koronavirüs salgınından korunmak için asansör benzeri alanlarda düğmelere dokunmadan basabilmeyi sağlayan çubuk üretti.

• Çorlu’da bir firma tarafından asansör strelizasyonu Asansör kabini içerisine, kabinin boyutuna göre yerleştirilen özel bir düzenek ile asansör içerisindeki kirli hava, sistem tarafından emilirken, çeşitli özel filtrelerden geçmekte, zararlı tüm maddeler burada tutulmakta ve son olarak UVC ışın tüpü ile de var olan bakteri ve mikroplar yok edilmektedir.

• Almanya’da asansör düğmelerine yerleştirilen “virüs öldürücü kutu” ile mor ötesi ışınlarla yüzey dezenfaktanı yapılmaktadır.

Asansör ve yürüyen merdivenlerde temassız çağrı butonu ile ultraviyole ışıkla dezenfeksiyon sağlayan UV-C aydınlatma ürünleri, QR kodu ile mobilden gidilecek katın seçilmesi, sesli komut verilmesi, gibi çözümler de yenilikçi uygulamalar olarak karşımıza çıkacaktır.

Ufacık bir virüsün dengeleri ve yaşamı nasıl etkilediğini tüm dünya deneyimlemeye devam ediyor. Ekonomik, sosyal ve çalışma hayatında hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Yeni düzen ve yeni kurallar, karantina sonrası alınan önlemlerle kendini göstermeye başladı yavaş yavaş.

Önlemleri ihmal etmeden,
sağlıcakla kalın…

Rate this item
(0 votes)
Rasime Sazak

İnsan Kaynakları Uzmanı

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
RT @RHisarciklioglu: Bugünün küçük parmakları bir gün Türkiye’nin geleceğine imza atacaklar. TOBB ile Oda ve Borsalar olarak ihtiyaç sahibi…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter