CORONA VIRUS (COVID-19), PANDEMİDEN SONRA

Tüm dünyaya adeta diz çöktüren Corona virüs (COVID-19), Türkiye’de de 11 Mart tarihinde görüldü. Salgının Türkiye’de ortaya çıkmasının ardından kendisinin ve çevresinin sağlığını korumak isteyenler, otoritelerin evde kal çağrısına uydu. Bazı iş yerleri geçici olarak kapanırken bazı iş yerleri uzaktan çalışma yöntemini tercih etti. Eğitim, bankacılık gibi nerdeyse tüm hizmetlerin elektronik ortamda ev konforunda gerçekleştirilmesiyle bugünün gerçekliği hızla değişti.

Tüketicinin sağlık tedbirleri kapsamında ödeme yöntemlerinde temassız ödeme yöntemi, Bankalar arası Kart Merkezi’nin yoğun talep nedeniyle şifresiz işlem limitini 18 Mart itibariyle arttıracağını duyurmasının ardından sosyal medyada da gündem maddeleri arasında yerini aldı. Temastan kaçınmanın hayati önem taşıdığı bugünlerde e-ticarette online ödeme yöntemleri ve fiziksel mağazalarda temassız ödeme yöntemine sıklıkla başvuruluyor. Bununla birlikte marketlerin bazılarının sistemine temassız ödeme seçeneğini entegre etmemiş olması veya temassız ödeme yapılan POS cihazının arızalı olması, paket servislerde temassız ödeme nedeniyle bahşiş verilemiyor olması, temassız ödeme yaparken market çalışanlarının karta temas etmesi sosyal medyada şikayetlere neden oldu.

Geniş kapsamlı karantina uygulamaları, seyahatlerin kısıtlanması ve fiziksel izolasyon önlemleri bireysel ve kurumsal harcamalarda keskin bir düşüş yaratıyor ve ekonomide 2. çeyrek dönem sonuna dek durgunluk yaşanması bekleniyor. Bu dönem sonunda salgın kontrol altına alınmış olsa da durgunluğun yarattığı ekonomik etkiler, 3. çeyrek dönem sonuna dek kendini göstereceğe benziyor. Bu durumda tüketiciler evde kalmaya devam ederken, şirketler gelir kaybediyor, yatırımlar yavaşlıyor ve istihdam oranlarında azalma yaşanıyor.

Düşük faiz oranlarının korunmasıyla 1. çeyrek dönemde para politikalarındaki iyileştirmeler olumlu ancak sınırlı bir etki yaratıyor; 2. ve 3. çeyrek dönemdeki ekonomik kaybın önüne geçmekte yeterli olmuyor. Ekonominin çarkları işlemeye başlayıp hastalık tekrar etmez ise 4. çeyrekte kısmen de olsa normale dönebiliriz diye düşünüyorum.

İlgi Alanları Değişti
COVID-19 nedeniyle dünyada birçok yeni trend ortaya çıktı ve eski alışkanlıklara geri dönüldü. Dünyada ve Türkiye’de online yapılan hemen her şey trend haline geldi. COVID-19’un yarattığı kriz döneminin öne çıkan temalarının başında evde yemek pişirme, hamur işleri ve atıştırmalıklar pişirme, paket servis, stoklama, ekonomik ve dayanıklı gıdalar, online izleme, görüntülü konuşma geliyor. Evde kalma döneminde zamanın çoğu temizlik, spor, meditasyon, online eğitim ve online çalışma ile geçerken kalan zamanda kitap okuma, film izleme gibi hobilere yönelim oldu. Ailece geçirilen zaman artarken meydan okumalar Youtuber aktivitesi olmanın ötesine geçti.

Teknolojiye ilgi ön plana çıktı
Alternatif ödeme yöntemleri ve görüntülü iletişim yöntemleri uzun zamandır mevcut olan uygulamalar olsa da daha önce ihtiyaç duyulmasına rağmen öğrenmek için uğraşılmayan bu uygulamalar bugünlerde herkesin gündeminde. Araştırmaların sonucunda elde edilen veriler, temassız ve mobil ödeme hakkındaki aramalar ve merakın karantinanın üçüncü haftasında ivme kazandığını gösteriyor. Skype, Teams ve WhatsApp gibi platformlar halen popülerliğini koruyor; fakat asıl gündemde olan video konferansı, çevrimiçi toplantılar, sohbet ve mobil işbirliğini birleştiren Zoom uygulaması. Evde kalma sürecinde ‘oturduğun yerden sosyalleşme’ amacıyla Houseparty ve benzeri uygulamalar kullanılmaya başlandı. Aynı anda aynı aktiviteyi yaparken ‘ev partisi’ tadını yakalamayı amaçlayan bu uygulamaların bu dönem sona erdiğinde de herkesin hayatında varlığını sürdüreceği anlaşılıyor. Öyle ki bazı kullanıcılar bu uygulamalar sayesinde eskiden görüşemedikleri kişilerle daha sık görüşebilmeye imkan bulduklarını belirtiyorlar.

Eğitim öğretimde önemli adımlar atıldı
Corona virüs (COVID-19), süreci ile birlikte eğitim-öğretim sisteminde önemli adımlar atıldı. Geleneksel sistem sancılı bir dönem ile birlikte dijital ortama aktarıldı.

Alt yapısı olan bazı kurumlar öğrencilerine sağlıklı bir şekilde eğitim-öğretim hayatına devam etme olanağı sağladılar. Bu konuda eksik olanlar ise ivedi bir şekilde sistemlerini hazırladılar veya yardımcı platformlar kullanarak bu süreci hasarsız olarak atlatmayı başardılar.

Corona virüs (COVID-19), Pandemisinin azalmasının ardından en önemlisi herkes işinden şikayet ediyordu, kimse işinden memnun değildi. Pandemi süresinde çalışamayanlar işlerinin ve özgürlüğün kıymetini iliklerine kadar anlamış oldu.

Şükredelim en kötüsü bu olsun ülkece kenetlenip, çalışıp üretirsek üstesinden gelemeyeceğimiz sorun olmayacaktır.

Rate this item
(0 votes)
Erkan Lafcı

Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi
CPA - Independent Auditor

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
RT @RHisarciklioglu: Bugünün küçük parmakları bir gün Türkiye’nin geleceğine imza atacaklar. TOBB ile Oda ve Borsalar olarak ihtiyaç sahibi…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter