YERLİ VE MİLLİ HAREKETLER BUNLAR…

By Erkan LAFCI - Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi CPA - Independent Auditor September 06, 2020 1094 0

Tarihimizi, kültürümüzü, inancımızı, değerlerimizi bilmek, yaşamak ve korumaktır yerlilik… Kendi olmak, kendini bilmek, kendi kalmaktır yerlilik… İçinde doğup büyüdüğü halka, topluma, millete ve onun değerlerine sahip çıkmaktır yerlilik… Ayağını yere sağlam basmaktır yerlilik.

Yerlilik, yalnızca kendi toprağına, vatanına sımsıkı sarılmakta değildir sadece. Mevlana’nın ifadesince; bir ayağı kendi toprağında diğer ayağıyla Dünya’yı dolaşmaktır.

Yerli: Fikri sınai hakları yurt dışı menşeli bile olsa ülke sınırları içinde üretilen demek. Genellikle malzeme ve hammadde gibi konularda konuşulur. Örnek: Toyota, Ford’un bazı modelleri yerli olarak tanımlanıyor. Siemens’in Türkiye’de kurduğu güneş enerji panel üretim tesisi de, “yerli güneş paneli üretecek” şeklinde tanıtılıyor.

Milli: Fikri ve sınai hakları milletimize ait olan demek. Vietnam’da bile üretilse, milli deniliyor. Genellikle tasarım, model ve yazılım kodları için millilik konuşuluyor.

Yerli ve Milli: Türkiye’de hem tasarımı yapılmış hem de üretilmiş olan mallar için her ikisi birlikte yani “hem milli, hem yerli” şeklinde kullanılıyor. Arçelik / Beko buzdolapları gibi.

Türkiye’nin tamamen %100 yerli imkânlarla ürettiği elektrikli iş makinesi ekskavatör, iş makinesi, dünyanın ilk lastik tekerlekli elektrikli ekskavatörü unvanını da kazanacak.

7 ton ağırlığındaki yerli ve milli elektrikle çalışan iş makinesi TÜBİTAK tarafından hayata geçirildi. Ekskavatörün hayata geçirilmesinde yerli mühendisler görev aldı.

Hidromek, tamamen elektrikli bir kompakt ekskavatör olan Hicon 7 W’yi Bauma’da tanıtıyor. Yüzde 100 elektrikli HİCON 7W, sahip olduğu elektrik motoru sayesinde, daha sessiz, daha verimli ve çevre dostu olmasıyla öne çıkıyor. Sıfır emisyonlu olması ve kompakt boyutları ile çevresel etkiyi azaltan HİCON 7W, şehrin birçok noktasında kolaylıkla kullanılabiliyor. HİCON 7 W kullanıcılarına binaların içinde, bahçelerde ve parklarda, şehir içi şantiyelerde, tünellerde ve yer altında çalışma imkânı sunuyor.
Yakıt tüketiminin olmaması, verimli güç tüketimi sağlayan motoru ve bakım maliyetlerinin düşük olması HİCON 7 W’yu ekonomik kılıyor. Tek şarjla 8 saat kullanım sağlayan HİCON 7W’da bulunan standart soket makinenin kendi kendini şarj etmesini sağlıyor. Araç şarj istasyonlarında kolaylıkla 3 saatte tam şarj olan HİCON 7 W, hızlı şarj ile 30 dakika içinde de şarj olabiliyor. Ayrıca, uygun prizlere evde veya garajda da şarj edilebiliyor.

ELEKTRİKLİ EKSKAVATÖR HICON Tanıyalım biraz,
- Hızlı şarj istasyonlarında şarj edilebilecek.
- Dünyanın ilk plastik tekerli iş makinesi olarak tarihe geçti.
- TÜBİTAK’ın desteği ile yapıldı.
- Tam şarjla 8 saat çalışıyor.
- Akıllı hidrolik sistemle çalışıyor. En önemli özelliği verimliliğin yüksek tüketim değerleri oldukça düşük olması.
- Bakım için gereken elemanlar bulunmuyor. Uzun süre bakım gerektirmeden sahada çalışabiliyor. Şehirlerde çok rahat çalışan, gürültüsüz ve çevresel güvenliğe sahip araçlarından biri.
- 3 direksiyon modu bulunuyor.
- Yüzde yüz yerli dünyanın ilk lastik tekerlekli 7 ton kapasiteli elektrikli iş makinası
- Bilgi ekranı sayesinde etrafındaki araçlarla iletişim kurabiliyor. Görsel ve sesli olarak uyarı sistemi ile yaya ve araçları uyarıyor. Uyarı sistemi güvenli kullanım sunuyor.
- Üzerindeki güneş pilleri ile çevreci.
- Dünya çapında birçok önemli kuruluştan tasarım ödülü aldı.
- Operatörü aracı kişisel olarak değiştirebiliyor.
- 2021 yılı sonunda seri imalata hazır hale getirilecek.

Üretim, üretim, üretim… Ama her alanda üretim ülke olarak ekonomide çıkış noktamızdır. Yerli otomobilde (TOGG) adımlar atıldı inşallah. Otomobilimizin zamanla tüm parçalarını kendi üreten dışa bağımlılığı en az düzeye indirebiliriz.

Hayal mi? Bence değil. Yeter ki isteyelim, yeter ki destek, teşvik olsun. Üstesinden gelemeyeceğimiz hiç bir şey yoktur.

Bu güzel gelişmeleri destekliyor mutlulukla karşılıyoruz.

Aynı yerli ve milliliği 2006 yılında yerli tohumumuzda getirilen sınırlandırmaların da kaldırılmasını, ilgili kanunun revize edilmesi yönünde kanun tasarısının Meclise sunulması faydalı olacaktır. Özellikle toplum sağlığı ön planda olmak üzere yerli tohum üreticisini koruyan, destekleyen ve gelişimine katkı sağlayan düzenlemelerin yapılması yerinde olacaktır düşüncesindeyim.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Pazar, 06 September 2020 10:52

Related items

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
RT @RHisarciklioglu: Bugünün küçük parmakları bir gün Türkiye’nin geleceğine imza atacaklar. TOBB ile Oda ve Borsalar olarak ihtiyaç sahibi…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter