Ülke olarak zorluk ve sıkıntılar yaşadığımız bu günlerde, hükümet tarafından ekonomiye hız verecek adımlar atılmakta hemen hemen her sektöre teşvikler sunulmaktadır. İnşaat sektörüne yapılan bu teşvikler sayesinde asansör sektörü de canlılığını korumaktadır.

Günümüz pazarlarında tüketici davranışları son derece değişken ve karmaşık bir yapı kazanmış, bir ürün ya da hizmetin tanıtımı, en az o ürünü üretmek kadar önemli bir hâle gelmiştir. Böylesi bir ortamda, söz konusu ürünler için gerçekleştirilecek tutundurma çabalarının daha dikkatli, titiz ve bütün şekilde gerçekleştirilmesi gerekliliği ortaya çıkmıştır.

Pazardaki mevcut şartlar altında bir firma, ne kadar iyi ve kaliteli ürün üretirse üretsin, o ürünü iyi ve doğru bir biçimde tanıtmayı başaramazsa, faaliyet gösterdiği sektörde başarı sağlayamamaktadır.

İşte fuarlar firmaların kendi sektörlerinde başarılı olması açısından ve tüketiciye temas açısından büyük önem taşımaktadır. Kısa ve sonuca ulaşabilen etkili tanıtım sayesinde ürünlerini başarı ile tanıtabilmektedirler.

Fuarlar; ürünleri ve hizmetleri potansiyel müşterilere tanıtmak, şirket imajını geliştirmek, mevcut müşterilerle ilişkileri geliştirmek için iyi fırsatlardır. Aynı zamanda, şirketlerin sektördeki yerlerini belirlemeleri, farklı yönlerini görmeleri ve rekabetçi konumlarını değerlendirmeleri için de uygun göstergeleri sağlar. Şirketler, fuarlara olabildiğince çok yeni müşterilerle temas etmek yeni ürün ya da hizmetlerine müşterilerin tepkisini test etmek, yeni fikirler üretmek, potansiyel müşterilerini ve rakiplerini etkilemek için katılırlar.

Şüphesiz, fuarlarla ilgili tüm amaçlar ve beklentiler etkili satış, tanıtım ve müşteri izleme tekniklerinin uygulanması durumunda gerçekleşir.

Günümüzde tüm sektörlerde yaşadığımız gelişmeler ve pazarda meydana gelen yeni oluşumlar rekabetin yoğun bir şekilde yaşadığı ortam doğurmuştur. Bugün artık sadece kaliteli mal üretip pazara sürmek başarı elde etmek ve satış yapabilmek için yeterli görülmemektedir. Çünkü günümüz koşullarında tüketiciler aynı malın değişik fiyat kalite ve biçimleri ile karşılaşabilmekte ve ihtiyacı olan mal ya da hizmetin değişik alternatifler arasından seçme şansına sahip olmaktadır.

Günümüzde farklı sektörlerde faaliyet gösteren pek çok firmanın karşı karşıya olduğu en önemli sorunlardan bir tanesi üreticileri ile tüketiciler arasındaki fiziksel mesafenin son derece artmış olması bu iki grup arasında sınırlı düzeyde bir iletişim kurulabilmesidir.

Üreticiler bu şartlar altında, giderek zorlaşan rekabet koşulları içerisinde bir yandan yeni ve kaliteli üretim teknolojileri geliştirmeye, bir yandan rakipleri izlemeye bir yandan da mevcut ve potansiyel müşterilerine ulaşmaya, onların düşünce istek ve beklentilerini belirlemeye çalışmakta ve haliyle son derece zorlanmaktadırlar.

Fuar alanında katılımcı firma için anahtar konumda olan müşterilere gösterilen konukseverlik, bu kimselere fuar dönemi boyunca yakından ilgilenilmesi ve otellerde özel yerler ayırtılması, birebir yapılan toplantılar, bu müşterilerin sergi alanına ulaşımları ve diğer özel ihtiyaçlarının karşılanması gibi ayrıcalıklı işlemlerle mevcut ilişkilerin sağlamlaştırılması yönünde önemli adımlar atılmaktadır.

Fuar organizasyonlarına katılan firmalar fuar süresince firma ve ürün hizmetlerini tanıtmak amacıyla stant kiralamakta ve tüm aktivitelerini, çalışmalarını buradan yönlendirmektedir.

Firmaların kiraladıkları bu stantlar, işletmelerin kendi çalışma alanlarının bir nevi küçük birer kopyası, benzeri niteliğinde olmaktadır. Katılımcı firmalar stant alanlarını kendi isteklerine göre dekore etmekte ve bir yerleşim düzeni oluşturmaktadır.

Katılımcı firmalar fuar alanında iyi eğitilmiş stant personeli, aktif ve başarılı fuar öncesi ve fuar sırası tanıtım çalışmaları, destek faaliyetleri, dikkat çekici bir sergi dizaynı ve özenle yürütülen fuar sonrası çalışmaları sayesinde rakiplerinden daha başarılı bir konuma geçebilmektedir.

Ayrıca, ziyaretçiler fuar alanında katılımcı firmaları karşılaştırma şansına sahip olduklarından ürünlerin performans fiyat kalite, hizmet açısından üstünlüklerini ortaya koymak için önemli bir fırsat yakalanmaktadır. Rakiplerin yeni ürünleri fiyatlama ve pazarlama stratejileri hakkında ilgi toplamanın, rakipleri dinlemenin ve izlemenin bu kadar rahat yapılabileceği başka bir platform bulunamamaktadır.

Yapılacak olan fuar organizasyonlarının üretici, satıcı, tüketici ve ziyaretçilere hayırlı olması dileklerimle saygılarımı sunuyorum.

Rate this item
(0 votes)
Erkan Lafcı

Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi
CPA - Independent Auditor

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/q3Ju1cUK4S https://t.co/EEiA3WQDO3
https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter