Ametal Pazarlama ve Satış Direktörü Erdem Bayraktar: "Yatırımlarımızı farklı ülke ve pazarlar için şekillendiriyoruz"

Ametal Pazarlama ve Satış Direktörü Erdem Bayraktar ile Interlift Fuarı sonrası bir araya gelerek fuarı değerlendirdik. Interlift Fuarı’nı, sektörde global düzeyde yaşanan tüm gelişmelerin bir çatı altında görülebileceği bir fuar olarak niteleyen Bayraktar, Fuarın, konusunda uzman nitelikli üreticiler ile hedefe yönelik nitelikli ziyaretçilerin bir araya geldiği, hem güncel hem de standartlara uygun ürün sunumlarının da yapıldığı çok önemli bir organizasyon olarak tanımladı. Fuar ile ilgili sorularımızı yanıtlayan ve Ametal’in son dönem faaliyetlerine değinen Erdem Bayraktar, ihracat faaliyetlerine önemli yatırımlar yaptıklarını, son dönemde farklı ülke ve pazarlar için çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

 

-Interlift Fuarı ile ilgili izlenimlerinizi bizimle paylaşarak, fuar ile ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Interlift Uluslararası Asansör Fuarı, sektörde global düzeyde yaşanan tüm gelişmeleri bir çatı altında görebileceğimiz en önemli ihtisas fuarı olma özelliğini koruyor. Konusunda uzman nitelikli kurumsal üreticiler ile hedefe yönelik nitelikli ziyaretçilerin bir araya geldiği, hem güncel hem de standartlara uygun ürün sunumlarının da yapıldığı çok önemli bir organizasyon. Bu sebeple, biz de Ametal olarak bu bünyenin içerisinde düzenli bir şekilde yer almaya özen gösteriyoruz.

 

- Fuara katılma amaçlarınızı sıralayarak, fuar sonrası yaşadığınız kazanımlarınızı anlatabilir misiniz?

Türkiye’yi böyle bir platformda temsil etmek bizler için oldukça gurur verici. Ülkemiz adına ihracatımızı geliştirmenin çok önemli olduğuna inanan bir firmayız. Yüksek cari açığımızı elbirliğiyle azaltmamızın yolu buradan geçiyor. Biz Ametal Ailesi olarak, yurt içi pazarı bir istikrar noktası, yurt dışı pazarı ise; kapasitemizi arttırmaya hatta katlamaya yönelik güç verici engin bir deniz olarak yorumluyoruz. Bu sebeple yatırımlarımız öncelikli olarak; yurt dışı pazardaki payımızı farklı bölge ve ülkelere satışlarla arttırmak yönünde. Fuar dönüşlerindeki, özellikle yeni tanıştığımız firmaların Ametal’e ve ürünlerimize olan ilgisinden oldukça memnunuz.

- Fuara hangi ürün ve hizmetleriniz ile katıldınız? Fuar geneli ürünlerinize karşı sergilenen tutum ve sorulan sorular nelerdi?

Ametal olarak, hem paket sistem model asansör, hem de asansörün komponentleri bazında önerdiğimiz marka ve çözümlerle, müşterilerimize alternatifler sunabilmekteyiz. Fuar standımızın yapısından da faydalanarak alternatiflerimizi rahatça sunma imkanı bulduk. ARIES 450 Makine Dairesiz Asansör serimizden örnek asansörümüz yine sunduğumuz kendi çözümümüz olan ROBUST çelik konstrüksyon kuyusuyla birlikte oldukça ilgi gördü. Paket asansör üretimlerimizi vurgulamak amaçlı, asansör kuyu kesitlerinin yer aldığı özel stantlarımız beğeni kazandı. Sunumunu yaptığımız diğer ürünlerimiz;  buton, butonyer, gösterge çeşitliliğimiz, kumanda tablolarımız, LWS 3F Yük Ölçme Sistemleri ve Menos Anons Kartlarımızın yanı sıra, 2017 ilk çeyreğinde Türkiye’de CNR Fuarı’nda tanıtımını yaptığımız sıva üstü 7.7mm kalınlığa sahip COOL Serisi ile bir fuar klasiğimiz haline gelen ve katılımcıların ilgi odağı olmaya devam eden, bir model asansör uygulaması“MINILIFT®” dikkat çekmenin yanı sıra yine satışını yaptığımız başlıca ürün gruplarından biri oldu. İlk defa standımızı ziyaret eden birçok firma, Ametal’in Türk firması olduğunu öğrendiğinde çok şaşırdı. Aynı zamanda fabrikamız ve üretim sahamızda yaptığımız çekimlerin ekranda döndüğü görselimiz büyük ilgi çekti.

 

- Firma olarak Avrupa’daki hedefleriniz nelerdir?

Avrupa ve bölge coğrafyası, Ametal’in uzun yıllar hizmet verdiği, kalite ve standart seviyeleri çok yüksek olan bir bölge. Bu bölgede sürekli ve her geçen gün artan müşteri portföyümüz ile hizmet vermekteyiz. Genel olarak Ametal’in müşteriler üzerindeki bilinirliğinin yüksek seviyelere çıkmış olmasından firmam adına gurur duymaktayım. Hedeflerimiz, yüksek kalite ve mühendislik vizyonumuzla sunmakta olduğumuz ürün ve hizmetleri, paket sistemlerde ve üretimlerimizde, mevcuttaki ülke pazar paylarımızı da arttırarak yolumuza devam etmektir. Bu amaçla ekiplerimize nitelikli çalışma arkadaşları kazandırarak, eğitim ve yatırımlarımıza hızla devam ediyoruz.

 

- Fuardan yola çıkacak olursak başta Avrupa asansör sektörü ve genelinde dünya çapında asansör sektörü hakkında edindiğiniz izlenimleriniz neler oldu?

Türkiye, inşaat sektöründe hiçbir Avrupa ülkesinin dahi hayal bile edemeyeceği geniş bir tecrübe ve iş imkanına sahip. Her ne kadar Avrupa’da yer alan köklü birçok firmanın know-how’ı ve inovasyonu yüksek seviyelerde olsa dahi, sıcak talebin halen modernizasyon projeleri seviyelerini geçmemekte olması ve yeni projelerin yapımının son derece az miktarlarda olması sıkıntı yaratmaktadır. Bu sebeple çok uluslu firmalar dışında yerel Avrupalı firmaların mevcut sınırlarını aşabilecek yatırımları yapabilmeleri kısa ve orta vadede mümkün gözükmemektedir. Türkiye bu konuda sadece büyükşehirler değil, tüm bölgeleriyle fırsatlarla dolu bir potansiyele sahip bir ülke konumundadır. Gelişmekte olan diğer ülkelerin üretim seviyeleriyle, Türkiye asansör üretim sektörü karşılaştırıldığında açık ara önde olduğumuz ortada olduğu gibi, buna ek olarak tecrübeli Avrupalı çoğu üretici de üretimini Uzak Doğu’ya yönlendirmiş vaziyettedir. Türkiye, çok eskiye dayanan, coğrafi konumu ve geçmişinden miras olan çok kültürlü kimliğiyle; AB, Orta Doğu ve Uzak Doğu arasındaki köprü olma avantajına sahip. Bu avantajın yanında doğru bir strateji ortaya konabilinirse, firmalarımızın kurumsal yapılarını güçlendirerek üretimlerini daha da modern bir hale getirmeleri ve  yüksek beklentileri karşılayabilecek seviyeleri yakalayabilmeleri halinde sektörde öncü olmamız an meselesidir.

 

- Yine fuar geneli edindiğiniz izlenimlerinizce ürün ve firma bazlı düşünecek olursak, asansör sektörünün yaşadığı gelişmeler sizce nasıl? Sektörün yaşadığı gelişme ve sorunlar hakkındaki neler söyleyebilirsiniz?

Sektörün dünya genelinde büyüme trendinde devam ettiği görülüyor. Nitelikli işgücü halen firmalar için ihtiyaç olmaya devam ediyor. Ürün bazında elektromekanik yenilikçi çözümler ve görsellik günden güne daha da ön plana çıkıyor. Rekabetin sadece fiyat bazlı olmayacağı, aynı zamanda kalitenin, mühendislik çözümlerinin ve repütasyonun ön planda olduğu uzun soluklu işlerin, bundan böyle daha çok gündeme geleceği hissiyatı doğmaktadır.

 

- Biraz da Ametal’e değinecek olursak, firma olarak hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz ve yatırımlarınız var mı?

Inovasyona önem veren, talepler dışında sürekli yeni projeler ve yenilikler üretmede öncülük eden yapıya sahip bir firma olarak, AR-GE çalışmalarına büyük önem veriyoruz. Bu sebeple Mayıs 2017 tarihinde açılışını yaptığımız yeni fabrikamızda hem ürün hem de hizmet adına yeniliklerimiz artarak devam ediyor.

 

- Son dönem ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi vererek bu konudaki hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

İhracat, ülke olarak ihtiyacımız. Hepimiz için aslında bir zorunluluk, aynı zamanda da fırsat. Hali hazırda Ametal olarak 55’den fazla ülkeye ihracatımız devam ediyor. Dünyada 195 ülke olduğunu da ele aldığımızda daha önümüzde kat edilecek birçok fırsat daha var. Bu da bizleri motive ediyor ve pazarlama faaliyetlerimizi hızla sürdürüyoruz.

 

- Dünya geneli yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler özellikle Türkiye içi ciddi bir pazar kaybına ve hedef sapmalarına neden oldu? Bu konuda yaptığınız çalışmaları ve ortaya koyduğunuz çözümleri bizimle paylaşabilir misiniz?

Dünya genelinde muhakkak ki bu tip ekonomik ve siyasi gelişmeler olmaya devam edecektir. Yaşanan gelişmeleri yakından takip ederek mümkün olduğu kadar öngörülebilen ihtimalleri göz önünde tutarak emin adımlar atabilmek ve sunduğumuz ürün ve hizmet kalitesiyle vazgeçilmez olmayı sağlamak bizim için çok önemli.

 

- Eklemek istedikleriniz...

Asansör Vizyon Dergisi’ne ve ekibine teşekkür ediyor, sektördeki başarılarının devamını diliyorum.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
RT @RHisarciklioglu: Bugünün küçük parmakları bir gün Türkiye’nin geleceğine imza atacaklar. TOBB ile Oda ve Borsalar olarak ihtiyaç sahibi…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter