Arda Asansör Dış Ticaret Müdürü Aykan Çayır: "Interlift’te distribütörlüğünü yaptığımız CEG Marka makine motorunun standında yer aldık"

Interlift Fuarı’nın ardından sorularımızı yanıtlayan Arda Asansör Dış Ticaret Müdürü Aykan Çayır, fuar ile ilgili izlenimlerini bizimle paylaştı. Geçtiğimiz aylarda distribütörlük anlaşmasını imzaladıkları İspanyol menşeli CEG Marka makina motorunun yer aldığı stantta yer alarak fuara katılan Arda Asansör, burada Türk asansörcülere yeni makinasını tanıttı.

 

- Aykan Bey, Interlift Fuarı ile ilgili izlenimlerinizi bizimle paylaşarak, fuar ile ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Interlift Fuarı her zaman olduğu gibi yine gerçek hedef kitleye hitap etmiş. Fuarda çeşitli yeniliklerin olduğunu da gördük. Yine firma ve markalar son derece titiz çalışarak ve özenle hazırlanarak gelmişler fuara. Fuarda yeni teknolojiler ve yenilikler ile karşılaştık. Uzun zamandır sektörde ürün bazlı bir durağanlık yaşanmaktaydı. Ancak bu yıl yeni tasarımlar görme şansımız oldu. Ziyaretçi sayısı ve niteliği ise her zamanki gibi oldukça tatmin ediciydi.  

 

- Fuara katılma amaçlarınızı sıralayarak, fuar sonrası yaşadığınız kazanımlarınızı anlatabilir misiniz?

Biz Arda Group Asansör olarak İspanyol menşeli CEG Marka makina motorunun yer aldığı stantta bulunduk. Geçtiğimiz aylarda yapmış olduğumuz anlaşma ile artık Türkiye’de distribütörlüğünü üstlendiğimiz CEG Marka makina motorunu desteklemek adına fuara katıldık ve ziyaretçilerimizi ağırladık. Hedefimiz, Türk asansörcülere yeni makinamızla beraber firmayı da tanıtmaktı. Bunu da sağlamış bulunuyoruz. Gerek fuar esnasında gerekse fuar sonrası yaptığımız görüşmelerden bunu anlıyoruz.

 

- Fuarın öne çıkan özellikleri ve sizce diğer fuarlardan ayrılan yanları nelerdi?

Öncelikle Interlift Fuarı, ziyaretçi profili olarak sektör profesyonellerini buluşturmayı başarabiliyor. Fuarı ziyarete gelen kesimler son derece nitelikli ve sektör ile doğrudan bağlantılı. Ziyaretçi profilinin farklı ülke gruplarından olması da fuarı cazip kılıyor. Ancak son yıllarda şu da bir gerçek ki, fuar Ortadoğu ve Afrika katılımlarını kaybetmeye başlamış durumda. Gerek vize gerekse İstanbul fuarlarındaki rekabetçi fiyatlar, Almanya’ya böyle bir sonuç doğuruyor diye düşünüyorum.

 

- Firma olarak Avrupa ve bölge coğrafyasındaki hedefleriniz nelerdir? Şu anki faaliyetlerinizi de anlatarak bilgi verebilir misiniz?

Firma olarak son dönemde ihracat faaliyetlerimize hız verdik diyebilirim. Bu konuda ciddi yatırım ve çalışmalarımız var. Doğu Avrupa, Kafkasya ve Ortadoğu’da hedeflerimizi gerçekleştirmek için çeşitli girişimlerimiz mevcut. Bu yönde ciddi adımlar attık ve devamı yakında gelecek. Ancak; Kuzey Irak,DEAŞ ve Suriye sorunlarının biraz daha raya girmesini beklemek zorundayız. Ondan sonra bu bölgelerde askıya aldığımız projelerimizi de hayata geçireceğiz.

 

- Fuar boyunca Avrupa asansör sektörü ve genelinde dünya çapında asansör sektörü hakkında edindiğiniz izlenimleriniz neler oldu?

Avrupa sektörü bizden daha ileride ve bayrağı önde taşımaktadır. Bu bir gerçek. Interlift’teki Avrupa firmalarının sergilediği ürünler, bize gelecek hakkında çeşitli fikirler verebilmekteyken bizim fuarlarda daha çok elimizdekini değerlendirmeye çalıştığımızı görüyoruz. Onlar teknolojik ürün peşinde ve önde olmaya çalışırken, biz mekanik aksamlarla ilgileniyoruz üreticiler olarak.

 

- Dünya geneli yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler özellikle Türkiye pazarında ciddi bir pazar kaybına ve hedef sapmalarına neden oldu? Bu konuda yaptığınız çalışmaları ve ortaya koyduğunuz çözümleri bizimle paylaşabilir misiniz?

Aslında cevabın bir kısmı soruda gizli, hepsi olmasa da. Büyük hareketlenmeler oldu dünya pazarında. Özellikle Ortadoğu’da. Bu bağlamda en mantıklı hareket bence hedef pazarların alternatiflerini aramak ve bulmak olmalı. Bu anlamda da Doğu Avrupa ve Kafkaslar yakınlığı anlamında da ilk göze çarpan bölgelerdir.

 

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter