Genemek Satış ve Pazarlama Müdürü Ümit Doymaz: "Genemek yüzde 70 ihracat oranı ile 51 ülkeye ihracat yapıyor"

Genemek Satış ve Pazarlama Müdürü Ümit Doymaz, katıldıkları Interlift 2017’nin ardından sorularımızı yanıtladı. Interlift’i dünya asansör sektörünün en büyük buluşma noktalarından bir tanesi olarak nitelendiren Doymaz, şunları söyledi; “Bu yıl Interlift’e üretimini yaptığımız; asansör kat ve kabin butonyerleri, grafik LCD göstege çeşitleri ve yeni nesil CAN-BUS haberleşmeli panolarla uyumlu çalışan ürünlerimiz ile katıldık. Standımızda sergilediğimiz ürünlerimiz ile fuarın ilgi odağı olduk diyebilirim.”   

 

- Ümit Bey, Interlift Fuarı ile ilgili izlenimlerinizi bizimle paylaşarak, fuar ile ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Öncelikle, uluslararası arenada düzenlenen bu önemli organizasyona Türkiye’den katılımcı sayısının her geçen yıl artıyor olması, bizler açısından mutluluk verici bir tablo. Satış ve montaj firmalarının buluşmasına ev sahipliği yapan Interlift Fuarı, problemsiz bir organizasyona daha başarılı bir şekilde imza attı.

 

- Fuara katılma amaçlarınızı sıralayarak, fuar sonrası yaşadığınız kazanımlarınızı anlatabilir misiniz?

Bildiğiniz gibi fuarlar, özellikle üretici firmaların yeni projelerini sergileme ve tanıtımı için ihtiyaç duydukları son derece gerekli bir platform. Bu anlamda bizim de aynı düşüncelerle katıldığımız Interlift 2017 Fuarı’nda, müşteri ve dostlarımızla yeniliklerimizi paylaşım olanağı bulduk.

 

- Fuara hangi ürün ve hizmetleriniz ile katıldınız? Fuar geneli ürünlerinize karşı sergilenen tutum ve sorulan sorular nelerdi?

Bu yıl Interlift’e üretimini yaptığımız; asansör kat ve kabin butonyerleri, grafik LCD göstege çeşitleri ve yeni nesil CAN-BUS haberleşmeli panolarla uyumlu çalışan ürünlerimiz ile katıldık. Standımızda sergilediğimiz ürünlerimiz ile fuarın ilgi odağı olduk diyebilirim. Sektörde AR-GE faaliyetlerini kendi bünyesinde yürüten firmamız, yenilikçi ve modern ürünleri ile oldukça ilgi gördü. Bu anlamda, bizi yalnız bırakmayan ve ziyaretimize gelen dostlarımıza teşekkür etmek isterim.

 

- Fuarın öne çıkan özellikleri ve sizce diğer fuarlardan ayrılan yanları nelerdi?

Özellikle aynı bölgede yer almasından dolayı, Interlift’e Avrupa ülkelerinin yoğun ziyareti, kaliteli ürünlerin ön plana çıkmasını sağlıyor. Fuar, dünyanın sayılı fuarlarından olması ve her kıtadan katılımcı ve ziyaretçi profilini ağırlaması ile sektörün beklenen buluşma noktası olmaya devam edecektir.

 

- Firma olarak Avrupa ve bölge coğrafyasındaki hedefleriniz nelerdir? Şu anki faaliyetlerinizi de anlatarak bilgi verebilir misiniz?

Interlift 2017, bizim için Avrupa pazarı adına en efektif buluşma noktası. Ancak, ihracat faaliyetlerimizi anlatırken sadece Avrupa pazarından bahsetmek ve sınırlamak doğru olmayacaktır. Bunun için çalışmalarını yürüttüğümüz Rusya ofisimizle Rusya Federasyonuna projelerimiz devam ederken, Türki Cumhuriyetler, diğer taraftan Balkan ülkeleri ve tartışmasız Ortadoğu hedef pazarımız olmaya devam ediyor. Son zamanlarda ihtiyaçlarını tespit ettiğimiz çeşitli Afrika ülkeleri ile ilgili çalışmalarımız da ayrıca önem verdiğimiz diğer pazarlarımızı oluşturmakta.

 

- Fuardan yola çıkacak olursak başta Avrupa asansör sektörü ve genelinde dünya çapında asansör sektörü hakkında edindiğiniz izlenimleriniz neler oldu?

Sektör hızla kendini geliştirmeye devam ediyor. Avrupalı üretici ve tüketiciler standartlarını, beklentilerini ve kalite ofsetlerini yüksek tutarak diğer gelişmekte olan ülkelere örnek olmaktadırlar. Standartların takibi ve uygulanması ile üretilen Genemek ürünlerinin Avrupa’da kabul görmüş olması da bizim için ayrı bir gurur tablosudur.

 

- Yine fuar geneli edindiğiniz izlenimlerinizce ürün ve firma bazlı düşünecek olursak, asansör sektörünün yaşadığı gelişmeler sizce nasıl?

Genel olarak inovatif ürünlerin ve firmaların bir adım önde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Asansör bileşenlerinde kozmetik unsurların tasarımları her geçen gün daha dikkat çekici hale gelmektedir. Akvaryum kabinlerden, dekoratif aydınlatmalı kabin kasetlerine şıklık yarışı devam ediyor. Ayrıca, katılımcı firmaların sunum konusunda bir hayli yol kat ettiği de açıkça görülmektedir.

 

- Firma olarak hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz ve yatırımlarınız var mı?

Genemek olarak, yaklaşık iki yıl önce geçtiğimiz fabrikamızda ilk etapta hedeflediğimiz kapasiteye ulaşmak üzereyiz. Sonraki aşamada mevcut makine parkımıza ek olarak progresif kalıp ve ekipmanlarla zamanı daha verimli kullanacağımıza inanıyorum.

 

- Son dönem ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi vererek bu konudaki hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

Mevcut kaynaklarının yüzde 70’ini ihracat kanalıyla sağlayan firmamızın yakın plandaki hedefi, mevcut lokasyonlardaki müşteri sayısını arttırmaktır. Bu anlamda pazarlama faaliyetlerimiz fuarlarla sınırlı olmayıp, düzenli tanıtım, bilgilendirme ve ziyaretlerimiz ile devam etmektedir.

 

- Dünya geneli yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler özellikle Türkiye pazarında ciddi bir pazar kaybına ve sapmalarına neden oldu? Bu konuda yaptığınız çalışmaları ve ortaya koyduğunuz çözümleri bizimle paylaşabilir misiniz?

2011 yılı ve sonrasında Suriye pazarının tamamen yok olması, yakın geçmişte Rusya ile yaşanan kriz ve buna benzer olaylar Türkiye’deki üreticiler için ciddi kayıplara neden olmuş ve hedef pazarlarını değiştirmeleri gerekmiştir. Özellikle sabit bölgelere ihracat yapan firmaların bu tür sıkıntıları yaşaması kaçınılmazdır. Genemek, 51 farklı ülkeye yaptığı global ihracatı ile lokal pazarlarda yaşanan krizlerin olumsuz etkilerinden çok etkilenmeden yoluna devam etmektedir.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter