İleri Lift Genel Müdürü Ebru İleri: "İhracat faaliyetlerimize destek olması için Amerika’da ofis açtık"

İleri Lift Genel Müdürü Ebru İleri ile Interlift Fuarı’nda bir araya gelmemizin ardından bir röportaj gerçekleştirdik. Ebru İleri İnterlift Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken, ihracat faaliyetlerini de anlattı. İleri; Interlift Fuarı dönüşü tanıştıkları firmalar ile iş birliğinde bulunma çalışmalarının yanı sıra 2018 yılında Mısır’da düzenlenecek olan Asansör fuarına katılma kararı aldıklarını ayrıca Amerika’da bir ofis açtıklarını ve ofis ile birlikte Amerika pazarına giriş için hazırlıklar yaptıklarını belirtti.

 

- Ebru Hanım, Interlift Fuarı ile ilgili izlenimlerinizi bizimle paylaşarak, fuar ile ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Dünyanın asansör sektörü açısından en büyük organizasyonlarından bir tanesi olan Interlift Fuarı, tahmin ettiğimiz gibi yoğun geçti. Fuarda dünyanın çeşitli noktalarından fuarı ziyarete gelen firmalar ile tanışma fırsatı yakaladık. Interlift Fuarı bize; mevcut müşterilerimizle iş birliğimizi geliştirme, tanıştığımız yeni firmalarla ile de iş birliği yapma fırsatını verdi.

- Fuara katılma amaçlarınızı sıralayarak, fuar sonrası yaşadığınız kazanımlarınızı anlatabilir misiniz?

Fuarların pazarlama araçları arasındaki avantajlı konumu, fuarları firmaların reklam ve pazarlama faaliyetleri için günümüzde vazgeçilmez kılmıştır. Bu noktadan hareket ile fuara katılma nedenlerimiz arasında; ticari ilişkilerimizi geliştirmek ve korumak, yeni ürün ve teknolojileri takip etmek, yeni pazarlar bulmak olarak sıralayabiliriz. Fuar geneli standımızı ziyarete gelen müşterilerimiz arasında ürünlerimizi sadece Avrupa bölgesinden değil, Wietnam gibi diğer ülkelerden gelen potansiyel müşterilere de tanıtma fırsatı bulduk.

 

- Fuara hangi ürün ve hizmetleriniz ile katıldınız? Fuar geneli ürünlerinize karşı sergilenen tutum ve sorulan sorular nelerdi?

Fuara Can- bus uyumlu kat, kabin kasetleri ve aşırı yük ölçme sistemleri ile katıldık. Tüm ürünlerimizin ilgi görmesinin yanı sıra özellikle aşırı yük ölçme sistemlerimize olan ilgi oldukça memnun ediciydi. Ziyaretçilerimiz tarafından ürünlerimizin kalitesi ve şık tasarımlarına vurgu yapıldı. Kalite ve zamanında teslimat ile ilgili soruları olan ziyaretçilerimiz, bu soru işaretleri konusunda fazlasıyla ikna olarak ayrıldılar.

 

- Fuarın öne çıkan özellikleri ve sizce diğer fuarlardan ayrılan yanları nelerdi?

Interlift Fuarı, dünyada kendi konusunda en büyük ihtisas fuarlarından biri. Diğer fuarlardan ayıran en önemli özelliği sadece bir bölgeden değil dünyanın her yerinden gelen profesyonelleri buluşturması.

 

- Firma olarak Avrupa ve bölge coğrafyasında ki hedefleriniz nelerdir? Şu anki faaliyetlerinizi de anlatarak bilgi verebilir misiniz?

Hâlihazırda Avrupa ile zaten çalışıyoruz. Çalıştığımız ülkelerden başlıcaları; İtalya, İngiltere, Almanya… Hedefimiz Avrupa pazarındaki beklentilere cevap verebilecek yenilikçi ürünlerde pazar payımızı arttırmak. Bunun yanı sıra kat ve kabin kasetlerinde de yeni tasarımlarımız sürekli devam etmekte.

 

- Fuardan yola çıkacak olursak başta Avrupa asansör sektörü ve genelinde dünya çapında asansör sektörü hakkında edindiğiniz izlenimleriniz neler oldu?

Fuara yüzde 70 oranında Almanya dışından katılımcı olması,fuarın ne kadar uluslararası olduğunun bir göstergesiydi. Avrupalı firmalar klasik ürünlerden vazgeçememekle birlikte sürekli yeni tasarımlar geliştirerek ve ileri teknoloji ürünler ile yenilikçi bina tasarımları için yeni seçenekler sunuyorlar. Bu çerçevede yakın gelecekte piyasalarda göreceğimiz tasarım ve teknolojik parçaların numunelerini de görme fırsatı bulduk.

 

- Fuar geneli yaptığınız sohbetler ve izlenimlerinizden yola çıkacak olursak sektörün yaşadığı gelişme ve sorunlar hakkındaki neler söyleyebilirsiniz?

Interlift Fuarı’nda bu yıl şahıs asansörleri, engelli asansörleri ve asansör acil çağrı kontrol sistemleriyle ilgili çözümler göze daha çok çarpıyordu. Bir sonraki Interlift Fuarı’nda Endustri 4.0 uygulamalarından örnekler göreceğimize eminim. Müşterilerimizle yaptığımız görüşmelerde ülkelerindeki ekonomik ve siyasi dururumun ihracatlarında belirleyici etken olduğunu belirttiler. Türkiye asansör sektörü bakımından fuarı değerlendirecek olursak, katılımcı sayısı olarak Türk firmalarının beşinci sırada yer alması, Türkiye asansör sektörünün hızla gelişmekte olduğunun başlı başına bir göstergesiydi. Ayrıca katılımcı Türk firmaların dışında ziyaretçi olarak Türkiye’den gelen sektör temsilcilerimiz de dünya asansör sektörünün tarafımızdan takip edildiğini gösterdi.

 

- Firma olarak hayata geçirmeyi planladığınız projeleriniz ve yatırımlarınız var mı?

Üretici firmaların projeleri ve yatırımları hiç durmadan devam eder aslında. Biz de aşırı yük ölçme sistemlerimize kısa bir süre içerisinde montajı daha kolay, ağırlık ölçme hassasiyeti fazla, ekonomik bir sistem daha ekleyeceğiz. Ar-Ge çalışmalarımız da hız kesmeden devam etmekte.

 

- Son dönem ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi vererek bu konudaki hedeflerinizi anlatabilir misiniz?

Interlift Fuarı dönüşü tanıştığımız firmalarla iş birliğinde bulunma çalışmalarımızın yanı sıra gelecek yılın planlamasını da yapıyoruz. 2018 yılında Mısır’da düzenlenecek olan Asansör fuarına katılma kararı aldık. Mısır ve civar bölgelerdeki ihracat payımızı arttırmayı hedefliyoruz. Ayrıca İleri Group olarak Amerika’da ofis açtık. Ofis ile birlikte Amerika pazarına giriş için hazırlıklar yapıyoruz. National Association of Elevator Contractors (NAEC) fuarına katılmak da gündemimizde.

 

- Dünya geneli yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler özellikle Türkiye pazarında ciddi bir pazar kaybına ve sapmalarına neden oldu? Bu konuda yaptığınız çalışmaları ve ortaya koyduğunuz çözümleri bizimle paylaşabilir misiniz?

Maalesef ülkemizde yaşanan siyasi gelişmeler noktasında Avrupa ülkelerinin bize ülke olarak bakış açısı negatif yönde. Her şeye rağmen bizler bu zor şartlar altında ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyoruz. Ürün ve kalite konusunda firma olarak bize ne kadar güven duyulsa da ülkemizde yaşanan ekonomik ve siyasi olaylar noktasında endişeleri var ve bunu bize açıkça soruyorlar. Bizim firma olarak bu konuya çözüm üretmemiz pek mümkün görünmüyor. Sadece bizler tüm bu zorluklara rağmen direnmeye ve çalışmaya devam ediyoruz.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

16-18 Mart 2020'de Cezayir'deyiz https://t.co/MA2iaImwPi
ON MARCH 16-18, 2020 LIFT SECTOR WILL MEET IN ALGERIA https://t.co/omtDM9IQHf
Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği güzelliklerin hayat… https://t.co/2f27JxJZ3F
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter