Türk inşaat malzemeleri onlarca ülkeye ihraç edilirken, her yıl talep artışı sürüyor. Ancak yerli inşaat malzemesi üretimine iç pazardaki ilgi, yurt dışındaki gibi yüksek değil. İnşaat malzemesi üreticileri, kalite ve performansıyla dünyada tam not alan yerli ürünlerin, iç pazarda da daha çok tercih edilmesi için ‘yerli malı seferberliği’ başlattı.

Yüzde 100 yerli üretim hedefi için inşaat malzemeleri konusunda da çalışmalar başlatılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, asansör, yürüyen merdiven gibi inşaat malzemelerinin tamamen yerli olması için Emlak Konut ve Emlak Katılım’ın harekete geçeceğini belirtti. Kurum, “Tamamen yerli imkânlarla yerli üreticilerimizle birlikte, burada ne ihtiyaç varsa yüzde 100 yerli olacak. Her şeyimizi kendimiz karşılamalıyız. Pandemi süreci de bunu öğretti. İnşaat sektöründe dışa bağımlılığı azaltacak adımları atıyoruz” dedi.

Türkiye yerli üretim hamlelerine tam gaz devam ederken savunma sanayi için başlatılan adımlar tüm sektörlere kademeli olarak yayılmaya devam ediyor. Atılan adımlardan biri de inşaat sektörü için oldu. İnşaat sektöründe kullanılacak olan tüm malzemelerde öncelik yerli üretim yapan inşaat malzemeleri şirketlerine verilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yerli üretim hamlesini inşaat sektörü için de yürüttüklerini duyurdu. Yapılan inşaatlarda yürüyen merdivenden asansöre kadar kullanılan tüm inşaat malzemelerinde yerli ürünler kullanılacak. Konu hakkında çalışmalar Emlak Katılım Bankası ve Emlak Konut üzerinden yürütülecek.

"Türk müteahhitlik firmaları yurtdışında üstlendikleri projelerde Türk inşaat malzemelerinin kullanımına daima özen göstermişler ve bu alandaki ihracatımıza önemli katkılarda bulunmuşlardır." diyen Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, Türkiye Müteahhitler Birliği'nin temel amaçlarından biri nin üye müteahhitlerinin projelerinde yerli ürün kullanımını teşvik etmek olduğunu söyledi.

Tahir Tellioğlu: "İnşaat sektörü başta olmak üzere, yerli sanayinin global sermaye karşısında tutunabilmesi için, gerek ticari gerekse bilgi paylaşımı ile rekabet avantajlarımızı geliştirmek zorundayız. Herkes mesleğine ve sektörüne sahip çıkacak. Mesleğe ve sektöre sahip çıkabilmek için, yaptıkları işlerle Türk tacir ve sanayicilerinin daha güçlü bir konuma gelmeleri şarttır. Bizler, İMKON olarak dün olduğu gibi bugün de yerli üretimin destekçisiyiz.  

İthal edilen ürünlerin tamamına yakınının Türkiye'de üretildiğini söyleyen Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı  Tayfun Küçükoğlu, "İhtiyacımız; Ar-Ge faaliyetlerimizin daha da geliştirilmesi, ithal ürün kullanımının daha sınırlı bir alanda kalmasının sağlanması ve aynı zamanda ihracatımızın gelişimine de katkı verilmesidir." dedi.

Türkiye ASFED Başkanı Yusuf Atik: "Gerek yurt içi gerekse yurtdışı pek çok projede Türk inşaat sektörü önemli projelere imza atıyor. Biz, Türkiye Asansör Sanayicileri Federasyonu olarak, lokomotif sektörümüz olan inşaat sektöründeki bu gelişmeleri yakından takip ediyor ve takdir ediyoruz. Ama maalesef asıl soru şu ki; “Bunların ne kadarı yerli asansör ve yürüyen merdiven üreticisi ve montajcısı firmalara yansıyor?” Üzülerek görüyoruz ki; inşaat sektöründe hala yerli ve milli anlayışını asansör ve yürüyen merdiven tercihleri üzerinde tam olarak sağlayamadık." 

Dünya üzerinde globalleşmeden geriye doğru bir dönüş başlamış durumda. Her ülke ihtiyaçlarını kendi ülkesi içinde çözerek istihdam yaratmaya ya da başka ülkelere ihtiyacını azaltmaya çalışıyor. Özellikle pandemi sonrası hammadde veya yarı mamul tedarikinde sıkıntı yaşayan işletmelerde üretim aksamaları dahi meydana geldi. Olası pandemi, ithal edilen ülkede yaşanması muhtemel sıkıntılar v.s. bunları düşünen devletler gümrük vergilerini arttırarak, yerli ürünlere teşvik vererek üretimi kendilerine çekmeye çalışıyor.

1996 yılında Kayseri'de asansör bakım, onarım ve montaj hizmeti verme amacı ile kurulan Devas Asansör, 2005 yılında katma değeri yüksek olan ve tamamı ithal edilen Homelift ve Engelli Platform Sistemleri'nin Ar-Ge ve imalatına başladı. 100 metrekarelik küçük bir atölyede faaliyetlerine başlayan Devas, ürün çeşitliliğinin artması ve makina parkurunun gelişmesi ile zaman içerinde büyüyerek bugün 3.200 metrekare kapalı alana sahip bir üretim tesisinde faaliyetlerini sürdürüyor. Firma; kısa, orta ve uzun vadede yapmış olduğu plan ve hedefler doğrultusunda yeni yatırımlarla gelişmeye, iyileşmeye ve büyümeye devam ediyor.

AB standartlarında kaliteden ve güvenlikten ödün verilmeden üretim yapılması en büyük sorumluluğumuzdur. Kamu otoritesi yerli ürünlerin tercih edilmesine yönelik olarak ithal ürünlere ek vergi uygulamaları gibi önlemler alabilir. Meslek örgütleri de sektörün sesini duyurmak için sahada daha fazla zaman geçirmelidir.”

MP YENER ÖVÜÇ ASANSÖR Genel Müdür Yardımcısı M. Alper Baysal: "Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın Murat Kurum’un tespiti ve değerlendirmesi çok önemli. Yıllardır konuştuğumuz, özellikle kamu projelerinin yerli malı ile yürütülmesi, sektöre gerçek anlamda faydanın sağlanacağı kısımdır. Hem istihdam, hem süreklilik hem de katma değerin yurt içinde kalması açısından çok önemlidir bu durum. Burada kurumların sorumluluğu büyük. Şartnameler ve projeler, yerli üreticiyi destekleyecek şekilde, en azından kapsam dışı bırakmayacak şekilde olmalıdır.

Page 1 of 32
reklam3

Çok Okunanlar

Engelli Asansörleri

Engelli Asansörleri

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AKSÖZ ASANSÖR

AKSÖZ ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 1.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

https://t.co/cje7quZgmO https://t.co/tZ6ZmOdsF2
https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

İNŞAAT SEKTÖRÜ & YERLİ ÜRETİM

BAKAN KURUM: İNŞAAT MALZEMELERİ %100 YERLİ OLACAK

“BİRLİĞİMİZİN TEMEL AMAÇLARINDAN BİRİ MÜTEAHHİTLERİMİZİN PROJELERİNDE YERLİ ÜRÜN KULLANIMINI TEŞVİK ETMEKTİR”

DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE YERLİ ÜRETİMİN DESTEKÇİSİYİZ

İTHAL EDİLEN ÜRÜNLERİN TAMAMINA YAKINI ÜLKEMİZDE ÜRETİLİYOR

BAŞKAN  YUSUF ATİK - YERLİ ÜRETİM TÜRKİYE ASFED'İN  ANA GÜNDEMİ

EKONOMİK  RENKLİ  ÇÖZÜMLER

DEVAS ASANSÖR

YERLİ ÜRÜNLERİN TERCİH EDİLMESİNE YÖNELİK OLARAK İTHAL ÜRÜNLERE EK VERGİLER GETİRİLEBİLİR