Uluslararası pazarda sattığın ürünler ne kadar sınırlı, marka sayın ne kadar az olursa o ülkenin saygınlığı da aynı oranda az olur.

Uluslararası pazarda sattığın ürünler ne kadar sınırlı, marka sayın ne kadar az olursa o ülkenin saygınlığı da aynı oranda az olur.

 

Ülkemizde üretilen ürün teknolojisinin niteliği giderek yükseliyor. Bununla birlikte uluslararası arenada rekabetçiliğimizi de her geçen gün arttırıyoruz. Aynı zamanda bu durum dış satılmanın artmasını da sağlıyor. Üretim kalitemiz açısından Türkiye’nin bir saygınlık yönü var.

 

Tüketiciler yeni bir ürün alacakları zaman, ürünü tanımasalar dahi üretici olarak bilinen ülkenin ürününü tercih ederler. Bu nedenle gerek ülke içerisinde gerek ise dış pazarlarda üretim gücümüze yönelik ciddi bir algı operasyonu yapmalı, ürettiğimiz ürünleri iyi tanıtmalıyız. Sadece marka bilinci değil, ülke olarak üretim gücümüzü sergileyeceğimiz bir bilinç de yaratmamız gerekmekte. Ürettiklerimizde yerlilik oranını arttırmak için çok sayıda yerli sağlayıcı ile ortak projelere girerek, üretim sektörümüze yeni ürünler kazandırmalıyız.

 

Yerli üreticinin yaşayabilmesi için öncelikle tüketimin yerli olması gerekir. Yerli üretim derken; ekonomik gerçekler göz ardı edilip, yalnızca bizden alınsın demiyoruz. İsteğimiz, düşüncemiz, birçok ülkenin yaptığı gibi yerli üretimin özendirilmesi, kartellere karşı korunması ve üretime teşvik edilmesi. Sanayi Bakanlığımızın üzerinde en çok durduğu konu, orta değil yüksek katma değerli ürünler üzerine yoğunlaşmamız ve üretmemiz. Bunun için de teknolojiye ve Ar-Ge’ye yatırım yapmamız şart. Son dönemde artan Ar-Ge yatırımlarına karşın henüz istenilen seviyeye ulaştığımız söylenemez.

 

Bu konular üzerinde en iyi çıkış yapabileceğimiz sektör ise yine ülkemizin lokomotifi olan inşaat sektörüdür. Ülkemizin coğrafi yapısı ve göç kültürünün son 50 yılda hızla artmasından dolayı, nüfus oranları büyük kentlerde hızla artmış, toplu konut ihtiyacı ger geçen gün daha yüksek talep görmüştür. Bu nedenle inşaat sektörü son 50 yıl içerisinde ciddi bir büyüme sağlamış ve uluslararası markalar çıkarmıştır. İnşaat sektörü ülke ekonomisinin neredeyse 3’te birine sahiptir. Sahip olduğu büyüklükte de ciddi bir ürün talebine ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçların ülkemizin yerli kaynaklarından karşılanması halinde, inşaat sekörüne bağlı 400 yan sektörün de hareket kazanacağı ve uluslararası arenada kendini kanıtlamış firmalar yaratacağı aşikardır.

 

Yerli tüketimin daha fazla olması dileği ile…

 

  1. Akif Temelli

Makine Mühendisi / TOSYÖV Genel Sekreteri

Rate this item
(0 votes)
M.Akif Temelli

Mehmet Akif TEMELLİ (Genel Sekreter)- (EMASGEZ Asansörleri Genel Müdürü)
Makine Mühendisi, TOSYÖV Genel Sekreteri

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Çok Okunanlar

Engelli Asansörleri

Engelli Asansörleri

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AYBEY ELEKTRONİK

AYBEY ELEKTRONİK

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

16-18 Mart 2020'de Cezayir'deyiz https://t.co/MA2iaImwPi
ON MARCH 16-18, 2020 LIFT SECTOR WILL MEET IN ALGERIA https://t.co/omtDM9IQHf
Getirdiği mutluluğun tüm kötülükleri unutturacağı, başarıların tüm başarısızlıkları yok edeceği güzelliklerin hayat… https://t.co/2f27JxJZ3F
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

TÜRK İNŞAAT SEKTÖRÜ EKONOMİK BÜYÜME MUCİZESİ GÜNEY KORE’DE BULUŞUYOR ASYA-PASİFİK PAZARININ CEP HERKÜLÜ  GÜNEY KORE İLE TANIŞIN

2. ULUSLARARASI “ASCEN.TEC”: 22 - 24 MAYIS 2020'DE ASANSÖR TEKNOLOJİLERİ FUARI

FATURASIZ İŞ YAPAN FİRMALAR ASANSÖR SEKTÖRÜNE BÜYÜK ZARAR VERİYOR

INELEX 2020'NİN TANITIM ÇALIŞMALARINA  HIZ VERİLDİ

ASANSÖRLERDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

FRONTE ASANSÖR

MİK-EL'DEN EN81-20 UYUMLU U-STO

DEMAS ASANSÖR ÜRETİM ALANINI 50.000 METREKAREYE ÇIKARDI

MERİH ASANSÖR, AR-GE VE TASARIM MERKEZİ  BELGELESİNİ BAKAN VARANK'TAN ALDI