Uluslararası pazarda sattığın ürünler ne kadar sınırlı, marka sayın ne kadar az olursa o ülkenin saygınlığı da aynı oranda az olur.

Uluslararası pazarda sattığın ürünler ne kadar sınırlı, marka sayın ne kadar az olursa o ülkenin saygınlığı da aynı oranda az olur.

 

Ülkemizde üretilen ürün teknolojisinin niteliği giderek yükseliyor. Bununla birlikte uluslararası arenada rekabetçiliğimizi de her geçen gün arttırıyoruz. Aynı zamanda bu durum dış satılmanın artmasını da sağlıyor. Üretim kalitemiz açısından Türkiye’nin bir saygınlık yönü var.

 

Tüketiciler yeni bir ürün alacakları zaman, ürünü tanımasalar dahi üretici olarak bilinen ülkenin ürününü tercih ederler. Bu nedenle gerek ülke içerisinde gerek ise dış pazarlarda üretim gücümüze yönelik ciddi bir algı operasyonu yapmalı, ürettiğimiz ürünleri iyi tanıtmalıyız. Sadece marka bilinci değil, ülke olarak üretim gücümüzü sergileyeceğimiz bir bilinç de yaratmamız gerekmekte. Ürettiklerimizde yerlilik oranını arttırmak için çok sayıda yerli sağlayıcı ile ortak projelere girerek, üretim sektörümüze yeni ürünler kazandırmalıyız.

 

Yerli üreticinin yaşayabilmesi için öncelikle tüketimin yerli olması gerekir. Yerli üretim derken; ekonomik gerçekler göz ardı edilip, yalnızca bizden alınsın demiyoruz. İsteğimiz, düşüncemiz, birçok ülkenin yaptığı gibi yerli üretimin özendirilmesi, kartellere karşı korunması ve üretime teşvik edilmesi. Sanayi Bakanlığımızın üzerinde en çok durduğu konu, orta değil yüksek katma değerli ürünler üzerine yoğunlaşmamız ve üretmemiz. Bunun için de teknolojiye ve Ar-Ge’ye yatırım yapmamız şart. Son dönemde artan Ar-Ge yatırımlarına karşın henüz istenilen seviyeye ulaştığımız söylenemez.

 

Bu konular üzerinde en iyi çıkış yapabileceğimiz sektör ise yine ülkemizin lokomotifi olan inşaat sektörüdür. Ülkemizin coğrafi yapısı ve göç kültürünün son 50 yılda hızla artmasından dolayı, nüfus oranları büyük kentlerde hızla artmış, toplu konut ihtiyacı ger geçen gün daha yüksek talep görmüştür. Bu nedenle inşaat sektörü son 50 yıl içerisinde ciddi bir büyüme sağlamış ve uluslararası markalar çıkarmıştır. İnşaat sektörü ülke ekonomisinin neredeyse 3’te birine sahiptir. Sahip olduğu büyüklükte de ciddi bir ürün talebine ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçların ülkemizin yerli kaynaklarından karşılanması halinde, inşaat sekörüne bağlı 400 yan sektörün de hareket kazanacağı ve uluslararası arenada kendini kanıtlamış firmalar yaratacağı aşikardır.

 

Yerli tüketimin daha fazla olması dileği ile…

 

  1. Akif Temelli

Makine Mühendisi / TOSYÖV Genel Sekreteri

Rate this item
(0 votes)
M.Akif Temelli

Mehmet Akif TEMELLİ (Genel Sekreter)- (EMASGEZ Asansörleri Genel Müdürü)
Makine Mühendisi, TOSYÖV Genel Sekreteri

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Doğru Bakış

15-03-2017 4016 Makaleler

reklam3

Çok Okunanlar

Engelli Asansörleri

Engelli Asansörleri

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AYBEY ELEKTRONİK

AYBEY ELEKTRONİK

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

EMEKLİLİKTE YASA TAKILANLAR (EYT) SON VİRAJDA

FUAR RUSSIAN ELEVATOR WEEK  26-28 HAZİRAN TARİHİNDE YAPILACAK

15 SORUDA ALACAK SİGORTASI

KRİZLERDEN DAHA GÜÇLÜ ÇIKABİLMENİN  EN KOLAY YOLU: İHRACAT

LIFT EXPO CEZAYİR 2018: TÜRK ASANSÖR ÜRETİCİLERİ  CEZAYİR’E ÇIKARMA YAPTI

ARKEL'DEN KAPI KONTROL KARTI: "KM - 30S"

LIFT-ASIST’TEN TÜRKİYE’DE BİR İLK: ASANSÖRDE KALMA SORUNUNA SON

EMAK ASANSÖR, GLOBAL MARKA  OLMAK İÇİN YENİLİKÇİ ÜRÜNLER GELİŞTİRİYOR

TURKLIFT ASANSÖR, ÜRETİM VE  SERVİS HİZMETLERİNİ BİR ARADA SUNUYOR