Uluslararası pazarda sattığın ürünler ne kadar sınırlı, marka sayın ne kadar az olursa o ülkenin saygınlığı da aynı oranda az olur.

Uluslararası pazarda sattığın ürünler ne kadar sınırlı, marka sayın ne kadar az olursa o ülkenin saygınlığı da aynı oranda az olur.

 

Ülkemizde üretilen ürün teknolojisinin niteliği giderek yükseliyor. Bununla birlikte uluslararası arenada rekabetçiliğimizi de her geçen gün arttırıyoruz. Aynı zamanda bu durum dış satılmanın artmasını da sağlıyor. Üretim kalitemiz açısından Türkiye’nin bir saygınlık yönü var.

 

Tüketiciler yeni bir ürün alacakları zaman, ürünü tanımasalar dahi üretici olarak bilinen ülkenin ürününü tercih ederler. Bu nedenle gerek ülke içerisinde gerek ise dış pazarlarda üretim gücümüze yönelik ciddi bir algı operasyonu yapmalı, ürettiğimiz ürünleri iyi tanıtmalıyız. Sadece marka bilinci değil, ülke olarak üretim gücümüzü sergileyeceğimiz bir bilinç de yaratmamız gerekmekte. Ürettiklerimizde yerlilik oranını arttırmak için çok sayıda yerli sağlayıcı ile ortak projelere girerek, üretim sektörümüze yeni ürünler kazandırmalıyız.

 

Yerli üreticinin yaşayabilmesi için öncelikle tüketimin yerli olması gerekir. Yerli üretim derken; ekonomik gerçekler göz ardı edilip, yalnızca bizden alınsın demiyoruz. İsteğimiz, düşüncemiz, birçok ülkenin yaptığı gibi yerli üretimin özendirilmesi, kartellere karşı korunması ve üretime teşvik edilmesi. Sanayi Bakanlığımızın üzerinde en çok durduğu konu, orta değil yüksek katma değerli ürünler üzerine yoğunlaşmamız ve üretmemiz. Bunun için de teknolojiye ve Ar-Ge’ye yatırım yapmamız şart. Son dönemde artan Ar-Ge yatırımlarına karşın henüz istenilen seviyeye ulaştığımız söylenemez.

 

Bu konular üzerinde en iyi çıkış yapabileceğimiz sektör ise yine ülkemizin lokomotifi olan inşaat sektörüdür. Ülkemizin coğrafi yapısı ve göç kültürünün son 50 yılda hızla artmasından dolayı, nüfus oranları büyük kentlerde hızla artmış, toplu konut ihtiyacı ger geçen gün daha yüksek talep görmüştür. Bu nedenle inşaat sektörü son 50 yıl içerisinde ciddi bir büyüme sağlamış ve uluslararası markalar çıkarmıştır. İnşaat sektörü ülke ekonomisinin neredeyse 3’te birine sahiptir. Sahip olduğu büyüklükte de ciddi bir ürün talebine ihtiyaç duymaktadır. Bu ihtiyaçların ülkemizin yerli kaynaklarından karşılanması halinde, inşaat sekörüne bağlı 400 yan sektörün de hareket kazanacağı ve uluslararası arenada kendini kanıtlamış firmalar yaratacağı aşikardır.

 

Yerli tüketimin daha fazla olması dileği ile…

 

  1. Akif Temelli

Makine Mühendisi / TOSYÖV Genel Sekreteri

Rate this item
(0 votes)
M.Akif Temelli

Mehmet Akif TEMELLİ (Genel Sekreter)- (EMASGEZ Asansörleri Genel Müdürü)
Makine Mühendisi, TOSYÖV Genel Sekreteri

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Çok Okunanlar

AYBEY ELEKTRONİK

AYBEY ELEKTRONİK

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AKSÖZ ASANSÖR

AKSÖZ ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
36.sayımız an itibariyle dağıtıma çıkmıştır. Şimdiden keyifli okumalar dileriz... https://t.co/HNzqrGGmHJ
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

ASANSÖR SEKTÖRÜ, BU SENE DE  İFTAR PROGRAMLARINDA BİRARAYA GELDİ

RUSSIAN ELEVATOR WEEK 2019: RUSYA VE AEB’NİN  ANA ASANSÖR FUARI İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

BURCU TÜRKEKUL KAPLAN & İLKER KAPLAN  DÜNYA EVİNE GİRDİ

ASANSÖR DENETİMİ YAPTIRMAYAN SİTE ve APARTMAN YÖNETİCİLERİNİN HUKUKİ İDARİ CEZA SORUMLULUĞU

WEE EXPO’DAN  NOTLAR

WEE EXPO 2018’DE, ÇİN VE DÜNYA ASANSÖR  SEKTÖRÜNÜN NABZINI TUTTUK

2018 ÇİN ULUSLARARASI ASANSÖR FUARI’I  130 BİN PROFESYONEL ZİYARETÇİYİ AĞIRLADI

ASANSÖRLERDE ARTIK AKIM ANAHTARI (KAÇAK AKIM RÖLESİ), TOPRAKLAMA VE ENERJİ KALİTESİ