YENİ KABİNENİN SANAYİ VE TEKNOLOJİ BAKANI MUSTAFA VARANK

Başkanlık sisteminin yeni Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Mustafa Varank oldu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapan Mustafa Varank, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı görevine getirildi.

 Varank, 1976 yılında Trabzon’un Of ilçesinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Yedikule İlkokulunda, orta öğrenimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesinde tamamladı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünden 1999 yılında mezun olan Varank, eğitimini sürdürmek üzere ABD’ye gitti. Varank, Tallahassee Community College’da Ağ Hizmetleri Teknolojisi alanında eğitim aldı ve aynı zamanda Florida State Üniversitesinde uzman ve araştırmacı olarak görev yaptı. Yüksek lisansını Indiana Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Bölümü’nde tamamlayan Varank, eş zamanlı olarak bilgi teknolojileri ve inovasyon araştırmaları yapan Indiana University Pervasive Technology Institute’te araştırmacı ve sistem yöneticisi pozisyonunda görev yaptı.

 

Yurt dışındaki eğitim ve çalışma hayatını 2005 yılında bitirip Türkiye’ye dönen Varank, Başbakanlık’ta çalışmaya başladı ve 2011’de Başbakan Başdanışmanlığı görevine getirildi. Recep Tayyip Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biri olan Varank, Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle 2014’te Cumhurbaşkanı Başdanışmanlığı görevine getirildi.

 

2016 yılında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Büyükelçi unvanı verilen Varank, iyi derecede İngilizce biliyor.

Mustafa Varank evli ve iki çocuk babasıdır.

  

Bakan Varank’ın önceliği teknoloji ile büyüyen sanayi...

 

Yeni dönemin ilk Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak kabineye giren Mustafa Varank’ın önceliği teknolojinin desteği ile büyüyen bir sanayi olacak.

 

Teknolojiye verdiği önemi her platfomda anlatan Varank, “Teknolojinin desteği ile büyüyen bir sanayi anlayışını politikalarımızın merkezine koyacağız. Teknolojiden sanayiye, sanayiden üretime, üretimden kalkınmaya uzanan sağlam bir ekosistem oluşturacağız” vurgusu yaptı. Varank ayrıca yeni süreçte, devletin ekonomi ile ilgili bütün kurumlarının, yatırımcıların ve girişimcilerin ihtiyaçlarını ve taleplerini karşılamak üzere tam bir uyum içinde çalışacağını da belirterek, Ar-Ge yapmak isteyen, teknoloji geliştirmek isteyen tüm firmalara Bakanlığın ve ilgili kuruluşların kapılarının ardına kadar açık olacağını söyledi.

 

“Dijital dönüşüm sürecini

es geçemeyiz”

Varank’ın bir diğer önemli önceliği ise dijital dönüşüm.  “Yaşadığımız çağda sanayinin dijital dönüşümü gerçeği ile karşı karşıyayız. Dijital dönüşüm, ülke sanayimiz için çok büyük fırsatlar sunmaktadır. Bu süreci es geçme lüksümüz yok” diyen Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, yeni dönemde sanayi ve teknoloji hamlelerini belirlerken; Ar-Ge, yenilik, yüksek katma değer ve yüksek teknoloji odaklı, etkin, sürdürülebilir modelleri esas alacağı ve böylece cari açığın azaltılmasına katkı sağlamayı hedefliyor.

 

Milli teknoloji hamlesi

Milli teknoloji hamlesi başlatacaklarının vurgulayan Varank, bu süreçte Ar-Ge yapmak, teknoloji üretmek isteyen kişi ve firmalar için mevcut teşvik mekanizmalarının sadeleştirilip yalın hale getirileceğini, yeni mekanizmaların geliştirileceğini söyledi. Varank, yeni dönemde yatırım teşviklerinin, KOSGEB ve TÜBİTAK desteklerinin üretilen ürünlerde katma değeri arttırmaya ve daha yüksek teknolojili ürünler üretmeye odaklanacağını da açıkladı.

 

 

 

Varank: Ekonomi sanayi öncülüğünde büyüyor

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, “Sanayi üretimi mayıs ayında da beklentileri aşmış ve yüksek büyümesini sürdürmüştür. Veriler yılın ikinci çeyreğinde de ekonominin sanayi üretimi öncülüğünde büyüdüğünü göstermektedir” değerlendirmesinde bulundu.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bu yılın mayıs ayına ait sanayi üretimi verilerini değerlendirdi.

 

Mayısta takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksinin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,4 arttığını hatırlatan Varank, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin bir önceki aya göre yüzde 1,6 azaldığını belirtti.

 

Varank, sanayi üretiminin mayısta da piyasa beklentilerini aştığını ve büyümesini sürdürdüğünü ifade ederek, verilerin yılın ikinci çeyreğinde de ekonominin sanayi üretimi öncülüğünde büyüdüğünü gösterdiğini bildirdi. Varank, “Gerek iç tüketim ve ihracat tarafındaki gelişmeler, gerekse de kapasite kullanımlarının şu an geldiği durum sanayi büyümesine destek olmaktadır. İhraç ettiğimiz mallarının yüzde 94’ünün sanayi ürünlerinden oluştuğunu göz önüne alırsak, ihracat pazarlarımızın istikrarlı şekilde yoluna devam etmesi sanayinin daha da güçlenmesinin önünü açacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Mustafa Varank, turizm sektöründeki canlanmanın da sanayi sektörünün gelecek dönemde hızlanmasına yardımcı olacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

 

“Sanayi üretimindeki büyüme istihdamda da kendini göstermektedir. Türkiye, son açıklanan verilere göre bir yıl içinde toplam 852 bin yeni istihdam üretmiştir. Sanayi sektörü, yıllık bazda istihdamını oransal olarak en hızlı artıran sektör olmuştur. Seçimlerin ardından belirsizliğin ortadan kalkması, kısa dönem içinde yatırımların hızla artmasının önünü açacaktır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ekonominin önünü açarak, daha hızlı kararlar alınabilmesi ve koordinasyonun etkin olmasını sağlayacaktır. Türkiye’nin sıçrama yapma vakti gelmiştir. Sıçrama ise teknolojiyi üreten ve ürettiği teknolojiyi sanayisiyle buluşturabilen, sanayide dijital dönüşümü yakalayan bir ekonomi eliyle oluşturulabilir.”

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, yeni yapısıyla girişimciliği, Ar-Ge’yi ve yatırımları yoğun bir şekilde destekleyerek üretimde katma değeri artıracağını ve cari açığın azaltılmasını sağlayacak politikalar uygulayacağını bildiren Varank, Bakanlığın ülkede hızla sıçrama yapması ve hak ettiği yerlere kavuşması için sanayicilerin yanında olmaya devam edeceğinin altını çizdi.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Çok Okunanlar

AYBEY ELEKTRONİK

AYBEY ELEKTRONİK

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AMETAL

AMETAL

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

EMEKLİLİKTE YASA TAKILANLAR (EYT) SON VİRAJDA

FUAR RUSSIAN ELEVATOR WEEK  26-28 HAZİRAN TARİHİNDE YAPILACAK

15 SORUDA ALACAK SİGORTASI

KRİZLERDEN DAHA GÜÇLÜ ÇIKABİLMENİN  EN KOLAY YOLU: İHRACAT

LIFT EXPO CEZAYİR 2018: TÜRK ASANSÖR ÜRETİCİLERİ  CEZAYİR’E ÇIKARMA YAPTI

ARKEL'DEN KAPI KONTROL KARTI: "KM - 30S"

LIFT-ASIST’TEN TÜRKİYE’DE BİR İLK: ASANSÖRDE KALMA SORUNUNA SON

EMAK ASANSÖR, GLOBAL MARKA  OLMAK İÇİN YENİLİKÇİ ÜRÜNLER GELİŞTİRİYOR

TURKLIFT ASANSÖR, ÜRETİM VE  SERVİS HİZMETLERİNİ BİR ARADA SUNUYOR