Musluklar Kısıldı

Test Test

 Borç alıp ev almak, araba almak, yazlık almak, kredi kartından taksit yapıp bir yıl ödediğimiz üç günlük tatile gitmek, alışveriş yapmak, harcamak, harcamak ne bolluk değil mi? Peki, biz bunları neyle aldık?

Kendi paramızla mı? Kesinlikle hayır! Kredi ile aldık. Krediyi bankadan, bankada bu kredileri Amerika ve büyük tefecilerden aldı. Şimdi bunlar diyorlar ki; Verdiğim borçlarımı bana geri öde! İşte piyasaların daralmasının en büyük nedeni budur. Özellikle Amerika yıllardan beri Türkiye’yi fonluyor. Türkiye’de ise tüketim çılgınlığı yaşanıyor. İşler değişti, musluklar kısıldı, verdikleri paraları geri istiyorlar. Şirketlerimiz üretmeden özellikle Çin’den ithal ettikleri ürünleri satarak büyüdüklerini açıklıyorlar. Üretmeden tüketmek nereye kadar... Uzun taksitlerle üç günlük tatil, ya da pazar alışverişine verdiğimiz yüksek ücretler, yeni modeli çıktı diye değiştirilen cep telefonları, kendimize gelmenin zamanı gelmedi mi? Üretmeden tüketen ülkelerin sonu hep hüsran olmuştur. Biran önce tüketimimizi kısıp ihtiyacımız kadar harcamalıyız. Üretimde girdi maliyetlerinin yüksek olması sebebi ile üretici üretmekten vazgeçip ithalata yönelmektedir. Sektör bazında çözümler üretilmelidir. Tarım-hayvancılık alanını irdeler isek görürüz ki; gübre ve mazot fiyatlarının aşırı yüksek olması sebebi ile üretici üretemez hale gelmiştir. Tarım ve hayvancılık alanında kendimize yeter halde bir ülke iken, artık kendimize yetemez hale geldik. İthal et getirmeye başladık. Girdi maliyetleri üreticiye en az seviyeye çekilip üretimi teşvik edici politikalar üretilir ise etimizi yurt dışından almak zorunda kalmayız böylelikle, üretim artar, paramız bizde kalır, işsizlik azalır. Şuanda içinde bulunduğumuz dar boğazdan çıkmak için hem hükümetimize hem de vatandaş olarak bizlere düşen bazı görevler vardır.

 

 

Hükümete düşen görevler;

--Sadece uzun vadeli kredi vermenin yanı sıra,

--Her sektördeki üreticilerin girdi maliyetlerini düşürmelidir.

--Kalifiye adam yetiştirmeye imkân sağlamalıdır.

--Üretim alanında Vergi/SGK teşvikleri sağlamalıdır.

--İthalat kısılıp, ihracat özendirilmelidir.

 

Vatandaş olarak bizlere düşen görevler;

--İhtiyacımız olmayan fazla tüketimden vazgeçmeliyiz.

--Gider kontrolü yaparak, masraflarımızı en az seviyeye indirmeliyiz.

--Gerçek üretim imkânları oluştuğunda üretmeliyiz.

Üretmeden tüketmeye devam ettiğimiz sürece, kendimize yetemeyen bir ülke haline geliriz. Sonuç olarak döviz yükselir, enflasyon artar, işsizlik en üst seviyeye yükselir. Böylelikle işyerlerimiz kapanmaya mahkûm olur. Kısacası üretmeliyiz, kalkınan ülkeleri incelediğimizde ürettiklerini göreceğiz. Hükümetimiz üretimi teşvik edici daha verimli politikalar uygulamaya geçirmesi şarttır. Vergi ve zamlara yüklenileceğine üretimi arttırma yoluna gidilmelidir. Üretimi arttırdığımızda dövizin, enflasyonun, işsizliğin sona erdiğini ve refaha kavuştuğumuzu hep birlikte göreceğimize, Kimsenin şüphesi olmasın.

Saygılarımla,

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on Pazar, 28 January 2018 22:23
Erkan Lafcı

Mali Müşavir - Bağımsız Denetçi
CPA - Independent Auditor

Related items

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Çok Okunanlar

Engelli Asansörleri

Engelli Asansörleri

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AYBEY ELEKTRONİK

AYBEY ELEKTRONİK

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

https://t.co/Mg7xhSBdND 1998 yılından bu yana asansör sektöründe adından kalite ve güvenle söz ettiren AH&MET Asans… https://t.co/AfQAID3PdI
https://t.co/BLWu4X3bsA
https://t.co/LPUBCcf9OP
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

ASANSÖR FİRMALARI, TURAB’A KATILDI

ASANSÖR  SEKTÖRÜ 2019 YILINI NASIL GEÇİRDİ?

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNÜ UNUTMAYINIZ…

CNR, ASANSÖR İHRACATINI ŞANSA BIRAKMIYOR!

PSİKOLOJİK YILDIRMA (MOBBING)

HPMONT TEKNOLOJİ 5. YURT DIŞI ŞUBESİNİ TÜRKİYE'YE AÇTI

AMETAL YENİ FABRİKASINA TAŞINDI

ASP MÜHENDİSLİK, MARMARA BÖLGESİ’NDEN MÜŞTERİLERİNİ KAYSERİ'DE AĞIRLADI

PROCUBE İLE İYON YAZILIM ÇÖZÜM ORTAĞI OLDU