Print this page

LIFT EXPO CEZAYİR 2018: TÜRK ASANSÖR ÜRETİCİLERİ CEZAYİR’E ÇIKARMA YAPTI

10-12 Aralık 2018 tarihleri arasında Cezayir’in başkentinde Cezayir Safex Fuar Alanı’nda düzenlenen Uluslararası Asansör Fuarı LIFT-EXPO Algeria Türk asansör üreticilerinin çıkarmasına sahne oldu. Fuara Türk asansör üreticilerinin yanı sıra Cezayir, Fransa ve Çin asansör üreticileri de yoğun ilgi gösterdi.


10-12 Aralık 2018 tarihleri arasında Cezayir’in başkentinde Cezayir Safex Fuar Alanı’nda düzenlenen Uluslararası Asansör Fuarı Lift Expo Algeria Türk asansör üreticilerinin çıkarmasına sahne oldu. Fuara, Türk asansör üreticilerinin yanı sıra Cezayir, Fransa ve Çin asansör üreticileri de yoğun ilgi gösterdi.

Expert Fuarcılık ve Mena Exhibitions tarafından organize edilen Lift Expo Algeria’da 50’nin üzerinde marka stant açarken, 30 Türk asansör ihracatçısı da fuarda boy gösterdi.  Ziyaretçi bakımından da oldukça verimli geçen Lift - Expo Algeria’ya Türkiye’den; Ah&Met Asansör, Alyans Asansör, Arkel Elektrik Elektronik, Artı Kasnak, Aybey Elektronik, Aygünsan, Ayha Asansör, Sur Asansör, Bulut Makina, Deltatek Asansör, Dörtlü Asansör, Elegas Mühendislik, GENEMEK, BSB Asansör, Hüras Asansör, İda Asansör, Kaya Asansör, Doorlife - Kriker Metal Asansör, Kurgu Yürüyen Merdiven ve Asansör, Onaylift Asansör, Önersan Asansör, Özbeşler Asansör, Özinan Asansör, Prolift Asansör, Stof Asansör, Zorlu Asansör, WISEROL - Elit Asansör, RMT Asansör, Expert Uluslararası Fuarcılık ve Asansör Vizyon Dergisi katıldı.

Fuarda, GENEMEK, İda Asansör, Ahmet Asansör, Özbeşler, Arkel ve Onaylift stantlarıyla dikkat çeken firmalardı.

 

İlki düzenlenmesine rağmen Cezayir başta olmak üzere Fas, Tunus, Libya, Ürdün, Dubai, Fransa, İtalya, Çekya, İspanya gibi ülkelerden ziyaretçiler ağırlayan katılımcı firmalar, beklentilerinin üzerinde ziyaretçi ile karşılaştıklarını ifade etti. Lift Expo Algeria fuarının başarısında Expert Fuarcılık tarafından yapılan çalışmalar ile birlikte Cezayir ekonomisinin Afrika’nın parlayan yıldızı konumunda olması ve Cezayir’de asansör konusunda ciddi bir talep olması da etkin rol oynadı.

 

Konut ihtiyacını karşılamak için yapılan projelerin çokluğu ile turizmin gelişmesi adına planlaması yapılan  bin 600 adet otel inşaatı Cezayir’i önümüzdeki senelerde de Türk asansör üreticileri ve ihracatçıları için cazibe merkezi haline getirecek. Özellikle paket asansör konusunda ciddi bir pazar olan Cezayir’de, müteahhit firmaların ve asansör tedarikçilerinin kaliteli Türk ürünlerine talep göstermeleri de üreticilerimiz için bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor.

 

Expert Fuarcılık yetkilisi Tuncay Çeliköz’den aldığımız bilgiye göre Lift Expo Algeria’nın ikincisi 2020’nin son çeyreğinde yapılacak. Çeliköz yaptığı açıklamada; “Fuar esnasında ve sonrasında görüştüğümüz firmaların alınan siparişler sonrasında bizlere memnuniyetlerini dile getirmeleri tarifi imkânsız bir mutluluktu. Çoğu firmamızın 2020’de tekrar düzenlenecek olan fuarda şimdiden yerlerini ayırtmak istemesi sayesinde bizler de fuarı çok daha büyük bir holde gerçekleştirmeye karar verdik. Fuarı ziyaret eden diğer yabancı ve Türk firmaların bir dahaki fuar için rezervasyon formu doldurmalarıyla birlikte, Cezayirli firmalar da alanlarını büyütmek istediklerini belirtti. Lift Expo Algeria 2020’ye daha fazla Cezayirli firmanın katılacağını öngörüyoruz.” dedi.

 

Lift Expo Algeria’nın tek basın

sponsoru Lift Vision’du

10-12 Aralık 2018 tarihleri arasında Cezayir’in başkentinde Cezayir Safex Fuar Alanı’nda düzenlenen Uluslararası Asansör Fuarı Lift Expo Algeria’nın tek basın sponsoru olarak Lift Vision fuardaki yerini aldı. Fuarda İngilizce, Rusça ve Arapça olarak yayınlanan Lift Vision dergimizle Türk asansör sektörünün tanıtımına destek olurken firmalarımızı da yalnız bırakmadık. Artık bir aile olduğumuz ihracatçı dostlarımızla güzel anılar biriktirdiğimiz fuarda, Cezayir ekonomisi ile ilgili bilgileri de siz değerli dostlarımız için derledik.

 

Cezayir Asansör Pazarı’nın 400 milyon

dolar olduğu tahmin ediliyor

Cezayir; Afrika, Arap dünyası ve Akdeniz Havzası’ndaki en büyük ikinci ülke. Dünyanın en büyük doğalgaz ve petrol rezervlerine sahip ülkelerden biri olan Cezayir petrol ve doğalgaz ihracatından güçlü bir gelir elde ediyor. Bu gelir de Cezayir’e nispeten makroekonomik istikrar getiriyor.

 

İnşaat sektörü Cezayir’deki en hızlı büyüyen sektörler arasında yer alıyor. Nitekim, yeni konut ihtiyacı ve bu ihtiyacın karşılanamaması ülkenin en büyük problemlerinden biri.

 

Bir orta gelir ekonomisi olan Cezayir, petrol ve gaz endüstrisine büyük ölçüde bağımlı. Petrol ve doğal gaz, GSYIH’nın yüzde 30’unu, bütçe gelirlerinin yüzde 60’ını ve ihracat gelirlerinin yüzde 95’ini oluşturan başlıca itici güç. Cezayir hükümeti bu bağımlılığı azaltmak için aktif olarak bir çeşitlendirme politikası izliyor. Ülkenin yaptığı yoğun ithalatı ve ekonominin petrole olan bağımlılığını azaltmak amacıyla özel sektöre destek veren Cezayir hükümeti, yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek için petrol ve gaz dışı sanayi faaliyetlerine yapılacak yatırımları teşvik ediyor.

 

Cezayir’in inşaat sektörü, geçmiş yıllara nispeten daha sağlıklı bir büyüme kaydediyor. İnşaat sektörü değerinin, 2015 ve 2024 yılları arasında yılda ortalama yüzde 5’in üzerinde bir artış göstermesi bekleniyor.

 

Konut ihtiyacının karşılanmasında yetersiz kalan Cezayir hükümeti, 2019 yılı sonuna kadar 1 milyon yeni konut yapımı için taahhüt vererek konut eksikliğini kapatmak için adımlar atıyor. Hükümetin attığı bu adımlar sonucu inşaat sektörünün büyük önem kazandığı Cezayir’de asansör sektörünün 400 milyon dolarlık bir pazar hacmine ulaştığı belirtiliyor.

Ulusal İstatistik ve Veri İşleme Merkezi (CNIS), bilgilerine göre Cezayir’de inşaat malzemeleri ithalatı 2017 sonunda 3,65 milyar ABD Doları değerindeydi ve bu rakamın yüzde 15,6 oranında arttığı tahmin ediliyor.

 

Altyapı ihtiyacının artması, inşaat malzemeleri ithalatındaki artışın ana nedenlerinden biri olarak gösterilirken, Cezayir’in ürün ithalatçıları arasında İspanya, İtalya, Fransa, İngiltere, Hollanda ve ABD ön sıralarda geliyor.

 

Cezayir’in inşaat sektöründeki ana eğilimler ve gelişmeler ise öyle:

  • İnşaat sektörü değerinin, 2015 ve 2024 yılları arasında yılda ortalama% 5’in üzerinde bir artış göstermesi bekleniyor. Mevcut tahmin süresi sonunda sektörün değerinin 22,8 milyar ABD dolarından 47,4 milyar ABD dolara yükseleceği tahmin ediliyor.
  • Hükümet, 2019 yılı sonuna kadar 1 milyon yeni konut yapımı için taahhüt vererek konut sıkıntısını ele almaya devam ediyor.
  • Verilerin sağlıklı olarak yayınlandığı en son yıl olan 2013 yılında Cezayir 58,3 milyar ABD doları tutarında ithal ürün satın aldı.
  • Cezayir’in ana ithalatı; endüstriyel malzemeler, inşaat ürünleri, gıda maddeleri, makineler, nakliye ürünleri, tekstil, mobilya ve tüketim malları. Cezayir’in ana ihracatı petrol, doğal gaz ve petrol ürünleri.
  • Cezayir inşaat sektöründe dinamik bir büyüme gösteriyor.

 

Petol fiyatlarındaki dalgalanmalar Cezayir Hükümetini alternatif sektörler oluşturmaya yöneltti

Petrol fiyatlarındaki dalgalanmalar Cezayir’i, BAE gibi alternatif sektörler oluşturmaya yönlendirdi. Düşen petrol gelirini telafi etmek ve petrol ticaretine olan bağımlılığını azaltmak isteyen Cezayir Hükümeti turizm ve otel yatırımına da ayrı bir önem veriyor.

 

Gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık yüzde 35’ini, toplam ihracatın üçte ikisini oluşturuyor. Petrol ve gaz sektörü Cezayir ekonomisinin bel kemiği. OPEC’e göre, Cezayir, 2016 yılında dünya petrol üreticileri arasında günde 1,348,361 varil ile 18. sıradaydı.

 

Ancak yaşanan petrol gerilimi ülkeye zarar verdi. Cezayir’in ham petrol üretimi Ocak 2017’de günde 1 milyon 91 bin varilden Ekim ayında günde 997 bin varile gerilemişti. 2017 Aralık ayında, günde 1 milyon 37 bin varile kadar çıkan petrol yine de bir yıl öncesinin rakamlarına ulaşamamıştı.

 

Petrol fiyatları hala belirsizken, ülke GSYİH’sini ayakta tutmak için turizme yönelme kararı aldı. Cezayir Hükümetinin Ulusal Turizm Geliştirme Planı, 2027 yılına kadar ülkeye daha fazla yabancı ziyaretçi çekmeyi hedefliyor. Bu hedefi desteklenmesi için de önemli sayıda altyapı ve inşaat projesi ihtiyacı ortaya çıkıyor.

 

Aralık ayında, turizm bakanı Hacène Mermouri, bakanlığın, ülkenin turizm kapasitesini 100 bin odadan 240 bin’e çıkarma planının bir parçası olarak 1.812 yeni otel projesini onayladığını açıkladı. Bu açıklama Cezayir asansör pazarının önemli ölçüde büyüyeceğini ve Türk asansör üreticilerinin bu fırsata iyi hazırlanmaları gerektiğini gözler önüne seriyor.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Salı, 14 May 2019 00:48
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Image Gallery