YENİ ASANSÖR İŞLETME VE BAKIM YÖNETMELİĞİ YÜRÜRLÜĞE GİRDİ!

By Deniz DEMİRKAPLAN - AYSKAD Yönetim Kurulu Üyesi / Elektrik Elektronik Mühendisi December 17, 2019 2373 0

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın “Asansör işletme ve Bakım Yönetmeliği” 06.04.2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yayımlanan Yönetmelikte; asansörlerin tescili, işletilmesi, bakımı satış sonrası hizmetleri, hizmet denetimi ve mevcut asansörlerin iyileştirilmesine ilişkin kurallar yeniden düzenlendi.

ASANSÖR İŞLETME VE BAKIM YÖNETMELİĞİNDE NELER DEĞİŞTİ?
• Asansör montajını yapan firma, asansörün piyasaya arz edildiği tarih itibariyle, daha önce 30 gün içerisinde tescil başvurusu yapmak zorunda iken; bu süre yeni Yönetmelik ile birlikte 60 güne çıkarıldı.

• Yeni Yönetmeliğe göre, TSEN 81-80 standardı esas alınarak güvenlik seviyesi arttırılan mevcut asansör veya 15/08/2004 - 24/06/2015 tarihleri arasında piyasaya arz edilmiş fakat kayıt altına alınamamış olan asansöre ait yeşil veya mavi renkli güvenlik bilgi etiketi raporu ile bir sonraki periyodik kontrol tarihine kadar, bir defaya mahsus olarak ilgili idareye başvurularak asansör tescil ettirilebilecek.

• Periyodik kontrol neticesinde güvensiz olarak tanımlanan KIRMIZI renkli güvenlik bilgi etiketi iliştirilen asansöre; kusurlu (Sarı), hafif kusurlu (Mavi) veya güvenli (Yeşil) hale getirilinceye dek bakım hizmeti sunulamaz, bu süre zarfında aylık bakım ücreti talebinde de bulunulamaz şartı getirildi.

Bu maddenin sektörümüze olası etkilerini irdelemek isterim;
1. HYB belgeli legal firmaların, kırmızı etiket almış asansörlerden elde ettiği bakım geliri kesilir.

2. Kırmızı etiketli asansörlere sahip bina sorumluları, bakım hizmeti almak için yetki belgesiz, illegal firma veya kişilere yönelir.

3. Belgesiz firmalar, kırmızı etiketli asansörlere revizyon yaparken faturasız malzeme alır ve legal firmaların yapacağından çok daha ucuz bir fiyat teklifi vererek asansörlerin eksikliklerini tamamlar.

4. Yetki belgesini kullandırmayı kabul eden firmalar sayesinde asansörlere yeşil etiket alınır ve süreç tamamlanır.

SONUÇ; KAYIT DIŞI ÇALIŞAN FİRMA VE KİŞİLERİN ÖNÜ AÇILMIŞTIR.
• Asansör montajını yapan ya da yetkili servisi tarafından asansöre verilen bakım, onarım ve servis hizmeti ile ilgili olarak, hata veya ihmaller nedeniyle bina sorumlusunun ve diğer üçüncü şahıslar tarafından ileri sürülecek zarar ve ziyan taleplerini karşılamak üzere en az 500.000 TL tutarında mesleki sorumluluk sigortasını yaptırma şartı getirildi. Bu madde, Yönetmeliğin Resmi Gazete’de yayımlandığı 06.04.2019 tarihinden 1 yıl sonra yürürlüğe girecektir ve o yıl için ilan edilen yeniden değerleme oranı kadar arttırılacaktır.

• ‘Asansör monte eden veya onun yetkili servisi; bakım, onarım, arıza giderme ve periyodik kontrol faaliyetleri yürütülürken görevlendireceği teknik bakım ve onarım personeline ilişkin tanımlayıcı tüm bilgilerin bakım sözleşmesinde yer almasını sağlar’ şartı getirildi.

• Yeni Yönetmeliğe göre, okullara veya kamu kuruluşlarına bağış amaçlı yapılan asansörler için resmi belge ile ilgili idareye başvurulduğunda, tescil aşamasında istenilen belgelerden biri olan ‘ Asansör yaptırıcısına kesilen fatura’ şartı aranmayacaktır.

• Bakım yapılacak asansörlere yönelik herhangi bir cihaz veya şifreleme gibi yöntemlerle kısıtlama yapılıp yapılmadığını, asansör montajını yapan firma ya da yetkili servis tarafından bakım sözleşmesinde belirtilmesi zorunluluğu getirildi.
• Yapı kullanma izin belgesini yeni alan ve yasal olarak bina sorumlusu atanana kadar asansör yaptırıcısı ile asansör montajını yapan firma ya da onun yetkili servisi ile bakım sözleşmesi yapma zorunluluğu getirildi.

• Asansör bakımlarını yapacak montaj firması ya da yetkili servisi, asansörü oluşturan tüm aksam ve parçaların bakımını TSEN 13015: Asansör ve Yürüyen Merdiven Bakımı, Bakım Talimatları için Kurallar Standardında belirtilen gereklilikler ve bakım kılavuzunda yer alan talimatlara uyması zorunluluğu getirildi.

• Bakım Sözleşmesi yapıldıktan sonra, asansörün montajını yapan firma ya da yetkili servisi tarafından asansör sayısı dikkate alınarak bina sorumlusunun belirlediği sayıda kişiye, acil durumlarda kurtarma çalışması konusunda eğitim verilmesi şartı yılda en az 1 defa olacak şekilde düzenlendi.

Günümüz ekonomik şartlarında, asansör firmalarının montaj geliri azaldı hatta bazı firmalar asansör montaj işinden çekilmek durumunda kaldı. Bu noktada, montaj-bakım firmaları olarak yaptığımız revizyon ve asansör bakım hizmeti en önemli gelir kaynağımız haline geldi. İşletme ve Bakım Yönetmeliği maddeleri belirlenirken, sektördeki haksız rekabet sorununu çözecek adımlar atmak çok önemliydi. Fakat çıkarılan yeni Yönetmelik; merdiven altı dediğimiz illegal firmaların önünü açmakla kalmayıp, yerli yetki belgeli firmaların gelirinin azalmasına, kurumsallaşma yolunda ilerleyen yerli firmaların önünün kesilmesine ve küresel şirketlerin yerli firmaları satın alabilmesine zemin hazırlar nitelikte olmuş bir ‘planlanmış başarısızlık projesi’ olarak görünüyor.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on Salı, 17 December 2019 11:53

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Aciz Vesikası

20-03-2018 6429 Makaleler

reklam3

Çok Okunanlar

Engelli Asansörleri

Engelli Asansörleri

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AYBEY ELEKTRONİK

AYBEY ELEKTRONİK

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

den/dan Instagram
Az önce bir fotoğraf paylaştı https://t.co/6S77FEfcNG
https://t.co/wBYsY4dQRc
19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun. https://t.co/5pfeNlrAZl
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

ASANSÖR FİRMALARI, TURAB’A KATILDI

ASANSÖR  SEKTÖRÜ 2019 YILINI NASIL GEÇİRDİ?

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNÜ UNUTMAYINIZ…

CNR, ASANSÖR İHRACATINI ŞANSA BIRAKMIYOR!

PSİKOLOJİK YILDIRMA (MOBBING)

HPMONT TEKNOLOJİ 5. YURT DIŞI ŞUBESİNİ TÜRKİYE'YE AÇTI

AMETAL YENİ FABRİKASINA TAŞINDI

ASP MÜHENDİSLİK, MARMARA BÖLGESİ’NDEN MÜŞTERİLERİNİ KAYSERİ'DE AĞIRLADI

PROCUBE İLE İYON YAZILIM ÇÖZÜM ORTAĞI OLDU