ASANSÖR MONTAJ FİRMALARINDA SON KONTROLCÜ KİM OLMALIDIR?

Bildiğimiz üzere Modül (H) ya da Modül (B+E) seçeneği ile asansör montajlarını piyasaya arz eden ve edecek olan firmaların bir kalite yönetim sistemi işletmeleri ve son kontrol işini de firma bünyesinde yürütmeleri oldukça önem arz etmektedir. Yapılan son kontrol işi eğer doğru yapılırsa montaj firmalarının tesis ettikleri asansörlerin can ve mal güvenliği açısından tehdit oluşturmayacağı garanti altına alınmış olacaktır. Montaj firmalarının hatalarını ve eksikliklerini muayene kuruluşunun kontrolü neticesinde görmeleri ve düzeltmeleri kabul edilebilir bir durum değildir. Çünkü asansör montaj firmaları tescil öncesinde ilk periyodik kontrol için ilgili muayene kuruluşuna başvurduklarında, zaten uygunluk beyanı düzenlemiş ve ürünlerini piyasaya arz etmiş durumdadırlar.

Ayrıca Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği gereği asansörlerini piyasaya arz ettikleri tarih olan uygunluk beyanı tarihi itibari ile ilgili idareye tescil amacı ile başvurdukları tarih arasında maksimum 60 günlük bir gecikme kabul görmektedir. Bu sürenin aşılması durumunda asansör montaj firmaları yönetmelik gereği idare para cezası ile karşı karşıya kalacaklardır. Doğru bir son kontrol işi yürütmeyen asansör montaj firmalarının 60 günlük süre içerisinde problemleri çözemeyecekleri muhtemeldir. Asansördeki uygunsuzlukların periyodik kontrollerde tespit edilememesi o asansörün uygun olduğunu göstermeyeceği için yönetmeliğe uygun olmayan asansörleri piyasaya arz etmelerinden dolayı da piyasa gözetim ve denetiminde idare para cezası ile karşılaşmaları da kaçınılmazdır.

Durum böyle iken; montaj firmalarında son kontrol işini, ucu açık olarak bırakmak doğru olmayacaktır. Özünde asansör son kontrol işi söz konusu asansör için birim doğrulama anlamı taşımaktadır. Dolayısı ile A tipi muayene kuruluşlarında asansör muayenelerinde görev alan arkadaşlar ile montaj firmalarında son kontrol işini yürüten arkadaşların aynı mevzuattan beslenmeleri ve aynı kontrol kriterleriyle işlem yapmaları oldukça mantıklıdır. A tipi muayene kuruluşlarında asansör muayenelerinde kimlerin görev alacağı, nasıl belgelendirileceği ve hangi kriterlerle muayene yapacakları yürürlükteki mevzuatla zaten belirlenmiştir. Asansör montaj firmalarında son kontrol işini yapacak arkadaşlarında aynı mevzuata tabii olmaları birçok açıdan sonuç itibari ile çok yerinde ve yararlı bir yaklaşım olacaktır. Zaten Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği gereği montaj ispat modülleriyle alakasız olarak buna ilaveten TSE hizmet yeterliliği için 1 adet mühendis zorunludur. Bu kadronun montaj firması açısından son kontrol işi için kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Asansör montaj firmalarında zaten bakım işi için mevzuat gereği istihdam edilmiş olan mühendis arkadaşların asansör son kontrolünde de görev almaları mantıklıdır. Yeterlilik anlamında A tipi muayene kuruluşunda görev almak isteyen mühendislerin belgelendirme mevzuatına tabii olmaları, belgenin canlılığını koruması adına ise muayene kuruluşlarında görev alan arkadaşların yıllık bazda ispat etmeleri gereken asansör muayene sayıları yerine montaj firmalarında görev alan arkadaşların kabul edilebilir sayıda asansör son kontrol sayısını asansör tescil belgeleri ile ispat etmeleri makul görünmektedir. Bu durum A tipi muayene kuruluşları ile asansör montaj firmaları arasında dönüşümlü mühendis istihdamı için bir yol olacak ve aynı sektörden ekmek yiyen bu iki taraf içinde ışık kaynağı olacak ve en güzeli de makalemiz cevabını bulmuş olacaktır.

Rate this item
(0 votes)
Yusuf Kaya

Makina Mühendisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Çok Okunanlar

Engelli Asansörleri

Engelli Asansörleri

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AYBEY ELEKTRONİK

AYBEY ELEKTRONİK

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

COVID-19'UN ASANSÖR SEKTÖRÜNE ETKİSİ

ŞİRKETLER YENİ NORMALE HAZIR MI?

ASANSÖR SEKTÖRÜ  'YENİ NORMAL'E HAZIR MI?

MİLLİ ASANSÖRÜN GLOBAL GÜCÜ: AVRASYA ASANSÖR FUARI

POLONYA KIELCE'DE DÜZENLENECEK OLAN ULUSLARARASI ASANSÖR FUARI  EURO-LIFT 2020'YE DAVETLİSİNİZ

ELEVATOR ESCALATOR EXPO'NUN 3.'SÜ, 7-9 NİSAN 2021'DE HİNDİSTAN'IN GANDHINAGAR ŞEHRİNDE YAPILACAK

VIETNAM ELEVATORS EXPO  3-5 EYLÜL 2020 TARİHLERİ ARASINDA HANOI'DE DÜZENLENECEK

IEE EXPO 2020, MUMBAI'DE YAPILDI

“EVDE KAL”MAK