DTÖ: KÜRESEL TİCARETTE DÜŞÜŞ YÜZDE 32'Yİ BULABİLİR

Dünya Ticaret Örgütü, koronavirüs salgını nedeniyle küresel ticaretin bu yıl yüzde 13 ila yüzde 32 arasında düşmesinin beklendiğini bildirdi.

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ), yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının dünya genelinde ekonomik faaliyeti ve yaşamı olumsuz etkilemesi nedeniyle küresel ticaretin bu yıl yüzde 13 ila yüzde 32 arasında düşmesinin beklendiğini bildirdi.

DTÖ’den yapılan açıklamada, yıllık ticaret istatistikleri ile 2020 ve 2021 yıllarına yönelik ticaret görünümüne ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Küresel ticarette bu yıl yaşanması beklenen düşüşün, 2008-2009 Küresel Finansal Kriz döneminde yaşanandan daha yüksek olacağı belirtilen açıklamada, “Küresel mal ticaretinin, Covid-19 nedeniyle 2020’de yüzde 13 ila yüzde 32 arasında düşmesini bekliyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, bu düşüşün söz konusu sağlık krizinin daha önce benzeri görülmemiş yapısı ve ekonomik etkisine dair belirsizlikle açıklanabileceği aktarıldı.

“2021’deki toparlanma salgının süresine bağlı”
Ticaret hacimlerinde, neredeyse tüm bölgelerde bu yıl çift haneli düşüşlerin yaşanacağı, Kuzey Amerika ve Asya’dan yapılan ihracatın ise bundan en çok etkileneceği vurgulanan açıklamada, “Ticaret, özellikle elektronik ve otomotiv ürünleri olmak üzere karmaşık değer zincirlerine sahip sektörlerde daha çok düşecektir.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamada, hizmet ticaretinin ulaşım ve seyahat kısıtlamalarıyla Covid-19 salgınından doğrudan etkilenebileceğine işaret edildi.

Gelecek yıl beklenen toparlanmaya ilişkin beklentilerin de belirsiz olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Ticarette 2021’de toparlanma bekleniyor ama bu, salgının süresi ve politika yanıtlarının etkisine bağlı.” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, küresel mal ticaretinin gelecek yıl yüzde 21 ila yüzde 24 arasında yükselmesinin öngörüldüğü aktarıldı.

Küresel ticaret salgından önce yavaşlamıştı
Ticaretin Covid-19 salgınından önce, ticaretteki gerilimler ve ekonomik büyümeden dolayı, 2019’da yavaşladığının belirtildiği açıklamada, şunları kaydedildi:

“Küresel mal ticaret hacmi, bir önceki yıl yüzde 2,9 artmasının ardından, geçen yıl yüzde 0,1 oranında hafif bir düşüş gösterdi. Küresel mal ihracatının değeri de 2019’da yüzde 3 azalarak 18,89 trilyon dolar oldu. Buna karşı, küresel hizmet ticareti 2019’da artış kaydetti ve ihracat yüzde 2 artarak 6,03 trilyon dolara yükseldi.”

Açıklamada görüşlerine yer verilen DTÖ Genel Sekreteri Roberto Azevedo, “Ticaret ve üretimdeki kaçınılmaz düşüşlerin hanehalkları ve işletmeler için acı sonuçları olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Salgının kontrol altına alınması ve ekonomik zararın azaltılmasının en öncelikli hedef olduğunu vurgulayan Azevedo, politika yapıcıların salgın sonrasına yönelik planlama yapmaya başlaması gerektiğini ifade etti.

Azevedo, şu anda alınan kararların toparlanma ve küresel büyüme beklentisinin şeklini belirleyeceğini belirterek, “Güçlü, sürdürülebilir ve sosyal anlamda kapsayıcı bir toparlanmanın temelini atmalıyız. Ticaret, maliye ve para politikasıyla birlikte burada önemli bir bileşen olacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Çok Okunanlar

Engelli Asansörleri

Engelli Asansörleri

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AKSÖZ ASANSÖR

AKSÖZ ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 1.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

den/dan Instagram
asansorvizyondergisi https://t.co/f5GeBz3Adp . . . . . . . #asansörvizyondergisi #asansor #asansör #lift… https://t.co/5sVVWPcm8Z
https://t.co/kxtlr5NAlO
https://t.co/32QFeb6hzd
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

TÜRK EXIMBANK'TAN İHRACATÇILARA YENİ HİZMET

EMF MOTOR, GÜCÜNÜ YÜZDE 30, VERİMLİLİĞİNİ 4 PUAN ARTTIRDI

TİM BAŞKANI GÜLLE:  “PANDEMİDE KENETLENDİK, ŞİMDİ KANATLANMA ZAMANI”

WEE EXPO 2020,  ŞANGAY ULUSAL SERGİ ALANINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TİCARET BAKANLIĞI'NDAN  YAPAY ZEKA DESTEKLİ  "KOLAY İHRACAT PLATFORMU"

DİJİTAL DÖNÜŞÜMDE BAŞARI ÖYKÜSÜ YAZARKEN UYGULANABİLECEK 7 ADIM

MİK-EL,  UV-DCM İLE KABİNLERDE KONTROLLÜ DEZENFEKSİYON SAĞLIYOR

VİRÜSE KARŞI YERLİ SESLİ ASANSÖR KONTROL KİTİ!

YANGIN, CAN VE MAL KAYBI RİSKİNE KARŞI KAÇAK AKIM RÖLESİ…