ODTÜ, TOSYÖV ve Türk Bilişim Derneği (TBD) ortak çalışması olan “İşçi ve İşverenlerin Kapasitelerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yoluyla Geliştirilmesi” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen bir projedir.

ODTÜ, TOSYÖV ve Türk Bilişim Derneği (TBD) ortak çalışması olan “İşçi ve İşverenlerin Kapasitelerinin Bilgi ve İletişim Teknolojileri Yoluyla Geliştirilmesi” projesi, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen bir projedir.

 

Projenin hedefi; bilgi iletişim teknolojileri ile ilgili konularda online eğitim için eğitim altyapısının geliştirilmesi, iş gücü piyasasının farklı ihtiyaçlarına ve bölümlerine göre yazılım ve program geliştirme için farklı yöntemler geliştirerek bir online platform oluşturarak, katılımcıların kendi kapasitesini bu yöntemler yardımıyla arttırmasına yardımcı olmaktır.

 

Farklı sektörlerde yer alan şirketler ile bir ağ oluşturulan projede, protokol anlaşması imzalayarak sürdürülebilir ilişkiler kurulması, KOBİ çalışanlarının ve işverenlerin iş yetkinliklerini artırmak için online eğitim verilmesi amaçlanıyor.

 

Proje kapsamında yürütülen faaliyetlerde; işçi-işverenlerin eğitim ihtiyaçları kapsamında anket çalışması, işçi-işverenlere online eğitim verilmesi, yazılım öğrenme portalı geliştirilmesi, proje kapsamında farkındalık arttırmaya yönelik medya çalışması, on-line platform içeriğini geliştirmek ve çalışma sürdürülebilirliği için konferanslar toplantılar seminerler ve çalıştaylar düzenlenmesi, beşeri sermaye yatırımını teşvik etmek ve farklı sektörler arasında AR-GE faaliyetlerini teşvik etmek, kısa metrajlı film hazırlanması ve yayınlanması gibi çalışmalar yer alıyor.

 

Bu çalışmaları bilgeis.net adresinden takip edebilirsiniz. Burada ulaşılabilecek konulardan bazıları; dijital promosyon materyalleri hazırlama, APP Invertor ile mobil programlamaya giriş, internette güvenliğinizi arttırın, işinizi internete taşıyın, üç boyutlu yazıcı teknolojisi, işiniz için sosyal medya ve üç boyutlu modelleme. Burada konu başlıkları altında iş yerinizde işinize yarayabilecek eğitimler bulunmakta. Bu eğitimlerden faydalanabilir, işinize lazım olan konularda gerekli desteği sağlayabilirsiniz.

 

Amaç ne? Projede neler var?

“Bilişimle Gelişen İş Dünyası” sloganıyla hayata geçirilen proje çerçevesinde, Türkiye’deki KOBİ ve işçilerin kapasitelerini arttırma hedefiyle hayata geçirilen proje çerçevesinde, “www.bilgeis.net” adresinden 100 çevrimiçi derse ücretsiz olarak ulaşılabiliniyor.Bu derslerle KOBİ’ler, bilişim teknolojilerini kullanarak yeteneklerini yukarı çekebilecekler. Sitede, Bir KOBİ web sitesini nasıl hazırlayabilir, sosyal ağda ürünlerini nasıl pazarlayabilir, kendisini tanıtmak için hazırladığı materyalleri bilişim teknolojilerinde nasıl kullanabilir, mobil pazarlama üzerinden ürünlerini nasıl satabilir gibi teknik dersler var.

 

Eğer sanayi 4.0 seviyesine ulaşmak istiyorsak, hayat boyu eğitim araçlarını kullanarak sürekli kendimizi geliştirmek zorundayız.

 

Projenin hedef kitlesi sadece KOBİ’ler değil. Üniversite öğrencileri, ev hanımları, işsizler ve dezavantajlı gruplara ulaşılmak da amaçlanan proje herkese açık internet sitesinden kullanıcı kodu ve parola alınarak online eğitimlerden yararlanılabilecek şekilde hazılandı.

Ayrıca talepler doğrultusunda ders sayıları da arttırılabilecek. Şu anda 20 civarında ders açık. Sistem açık olduğu sürece ilgililer yararlanacaklar.

 

100 dersle sınırlı kalımayacak olan projede ders sayısının binler seviyesine çıkarılması hedefleniyor. Proje paydaşlarının hazırladıkları dersleri de bu havuza atıp Türkiye’nin insan kaynaklarını geliştirmesi portalı gibi bir çalışma ortaya konmaya çalışılıyor.

 

İşçi ve işverenlerin yeni teknolojilere uyum yeteneklerinin artırılması” amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, çevrimiçi kurslarla KOBİ işveren ve çalışanlarının mesleki yetkinliklerinin artırılması hedefleniyor.

 

Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir ve Gaziantep olarak belirlenen 5 pilot ilde üniversiteler, ticaret ve sanayi odaları, sürekli eğitim merkezleri, organize sanayi bölgeleri gibi paydaşlarla iş birliği protokolleri imzalanarak, pilot illerde yaşayan işçi ve işverenlerin eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi, işletmelerin ihtiyacına yönelik 100 çevrimiçi ders oluşturulmasına yönelik faaliyetler yürütülüyor.

 

Yukarıda ana başlıklar halinde verilen konuların dışında bilgeis.net internet adresinden daha birçok alanda eğitim konularına ulaşabilirsiniz.

 

  1. Akif Temelli

Makine Mühendisi / TOSYÖV Genel Sekreteri

Rate this item
(0 votes)
M.Akif Temelli

Mehmet Akif TEMELLİ (Genel Sekreter)- (EMASGEZ Asansörleri Genel Müdürü)
Makine Mühendisi, TOSYÖV Genel Sekreteri

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Çok Okunanlar

Engelli Asansörleri

Engelli Asansörleri

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AYBEY ELEKTRONİK

AYBEY ELEKTRONİK

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @ieeedumlupnarcs @RoyalCert_TR @DumlupinarOBS @dpukonsey @ieeetrsb @Dputv @GundemAsansor Muzaffer… https://t.co/UtvlZgfZWm
@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

EMEKLİLİKTE YASA TAKILANLAR (EYT) SON VİRAJDA

FUAR RUSSIAN ELEVATOR WEEK  26-28 HAZİRAN TARİHİNDE YAPILACAK

15 SORUDA ALACAK SİGORTASI

KRİZLERDEN DAHA GÜÇLÜ ÇIKABİLMENİN  EN KOLAY YOLU: İHRACAT

LIFT EXPO CEZAYİR 2018: TÜRK ASANSÖR ÜRETİCİLERİ  CEZAYİR’E ÇIKARMA YAPTI

ARKEL'DEN KAPI KONTROL KARTI: "KM - 30S"

LIFT-ASIST’TEN TÜRKİYE’DE BİR İLK: ASANSÖRDE KALMA SORUNUNA SON

EMAK ASANSÖR, GLOBAL MARKA  OLMAK İÇİN YENİLİKÇİ ÜRÜNLER GELİŞTİRİYOR

TURKLIFT ASANSÖR, ÜRETİM VE  SERVİS HİZMETLERİNİ BİR ARADA SUNUYOR