Sahada doldurulmayan son kontrol formlarının içeriği iyice boşalmaya ve son kontrol formları kalıplaşmaya başladı

Asansör firmaları, özellikle tescil öncesi kontrollerin başlamasıyla muayene kuruluşlarını son kontrolcüleri gibi kullanmaya başladılar. Bu nedenle, zaten sahada doldurulmayan son kontrol formlarının içeriği iyice boşalmaya ve kalıplaşmaya başladı.

 

Son kontrol formu sadece belediye istediği için bilgisayarda doldurulmaya başlandı. Hatta bazı belediyeler proje hizmetini dışarıdan alan firmalardan, proje mühendisinin son kontrol formlarını imzalamalarını dahi istiyor.

 

Bu saçmalıkların nedeni muayene kuruluşlarının kontrol formlarının onaylanmış kuruluşların kullanacağı kontrol kriterleriyle dolu olmasıdır. Hatta bazı arkadaşlar bu kontrol formlarının içeriğinin yetersiz olduğu konusunda konuşuyorlar. Bu gibi arkadaşlar muayene kuruluşu kavramının ne olduğunu herhalde bilmiyor.

 

Muayene kuruluşları; asansörün piyasaya arzından sonra gerçekleşen bir işlem olan tescil öncesi kontrol ve yıllık kontrol faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. Bu işlemler sırasında asıl olan asansörün güvenli olup olmadığının tespitidir. Bu tespit esnasında yapılan test ve kontrollerde; yüksek hızla ve tam yük ile test yapmamaktadırlar. Hatta teknik dosya ve hesaplamalarda kontrol edilmemektedir. Bu nedenle muayene kuruluşlarının yaptıkları iş hiçbir zaman son kontrol yerine geçmez.

 

Ben yıllardır uyumlaştırılmış standartlardan bahseder dururum. Ama bazı arkadaşlar işine gelenleri savunur, diğerlerini göz ardı eder. Bu nedenle asansörler hiçbir zaman yönetmeliğe tam uyumlu olamadı.

 

Asansör yönetmeliğinde belirtilen temel sağlık ve güvenlik kuralları karşılandığı zaman asansör güvenlidir. Temel sağlık ve güvenlik kurallarının detayı uyumlaştırılmış standartlarda verilmiştir. Daha teknolojik bir ürün kullanarak uyumlaştırılmış standartlardaki hükümlere (Temel Sağlık ve Güvenlik Kuralları ile ilgili olanlar) uymayabilirsiniz. Yani standartların tüm maddelerini birebir uygulamak zorunda değilsiniz.

 

Aslında üzerinde durmak istediğimiz ve sektör için en hayırlı uygulamalar şöyle olmalıdır;

1- Son kontroller firmada istihdam edilen yetkin (eğitimli ve deneyimli) personel tarafından düzgün bir şekilde yapılmalıdır.

 

2- Onaylanmış kuruluşlar temel sağlık ve güvenlik kuralları ile birlikte tüm uyumlaştırılmış standartlar konusunda firmanın yeterliliğini kontrol etmelidirler. (Bunun için kendileri de bu standartlara hakim olmalıdırlar.)

 

3- Muayene Kuruluşları sadece temel sağlık ve güvenlik kuralları çerçevesinde hazırlanmış bir kontrol formu ile muayenelerini gerçekleştirmelidirler. (Bu durumda Standart bazlı hazırlanan kontrol formundaki kriter sayısı da, uygunsuzluklar da azalacaktır. Örneğin, kuyu dibindeki lambanın 52 cm de olması uygunsuzluk olarak yazılmayacaktır. Bu uygunsuzluklar azaldığında muayene kuruluşuna, belediyeye, sanayi il müdürlüğüne ve bakanlığa yapılan şikayetlerde ciddi azalma yaşanacağı gibi sektörün kısa vadede ihtiyaç duyduğu nitelikli personel sayısı da azalacak ve asansörlerin bakımı ve güvenli hale getirilmesi ile ilgili faaliyetler daha özenli yapılacaktır.)

 

 

Fehmi Pireci

Makine mühendisi / Asansör Kontrol Teknik Müdürü

Rate this item
(0 votes)
Fehmi Pireci

Makine mühendisi
Asansör Kontrol Teknik Müdürü

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Çok Okunanlar

Engelli Asansörleri

Engelli Asansörleri

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AYBEY ELEKTRONİK

AYBEY ELEKTRONİK

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
den/dan Instagram
Az önce bir fotoğraf paylaştı https://t.co/6S77FEfcNG
https://t.co/wBYsY4dQRc
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

ASANSÖR FİRMALARI, TURAB’A KATILDI

ASANSÖR  SEKTÖRÜ 2019 YILINI NASIL GEÇİRDİ?

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜNÜ UNUTMAYINIZ…

CNR, ASANSÖR İHRACATINI ŞANSA BIRAKMIYOR!

PSİKOLOJİK YILDIRMA (MOBBING)

HPMONT TEKNOLOJİ 5. YURT DIŞI ŞUBESİNİ TÜRKİYE'YE AÇTI

AMETAL YENİ FABRİKASINA TAŞINDI

ASP MÜHENDİSLİK, MARMARA BÖLGESİ’NDEN MÜŞTERİLERİNİ KAYSERİ'DE AĞIRLADI

PROCUBE İLE İYON YAZILIM ÇÖZÜM ORTAĞI OLDU