Sahada doldurulmayan son kontrol formlarının içeriği iyice boşalmaya ve son kontrol formları kalıplaşmaya başladı

Asansör firmaları, özellikle tescil öncesi kontrollerin başlamasıyla muayene kuruluşlarını son kontrolcüleri gibi kullanmaya başladılar. Bu nedenle, zaten sahada doldurulmayan son kontrol formlarının içeriği iyice boşalmaya ve kalıplaşmaya başladı.

 

Son kontrol formu sadece belediye istediği için bilgisayarda doldurulmaya başlandı. Hatta bazı belediyeler proje hizmetini dışarıdan alan firmalardan, proje mühendisinin son kontrol formlarını imzalamalarını dahi istiyor.

 

Bu saçmalıkların nedeni muayene kuruluşlarının kontrol formlarının onaylanmış kuruluşların kullanacağı kontrol kriterleriyle dolu olmasıdır. Hatta bazı arkadaşlar bu kontrol formlarının içeriğinin yetersiz olduğu konusunda konuşuyorlar. Bu gibi arkadaşlar muayene kuruluşu kavramının ne olduğunu herhalde bilmiyor.

 

Muayene kuruluşları; asansörün piyasaya arzından sonra gerçekleşen bir işlem olan tescil öncesi kontrol ve yıllık kontrol faaliyetlerini gerçekleştirmektedirler. Bu işlemler sırasında asıl olan asansörün güvenli olup olmadığının tespitidir. Bu tespit esnasında yapılan test ve kontrollerde; yüksek hızla ve tam yük ile test yapmamaktadırlar. Hatta teknik dosya ve hesaplamalarda kontrol edilmemektedir. Bu nedenle muayene kuruluşlarının yaptıkları iş hiçbir zaman son kontrol yerine geçmez.

 

Ben yıllardır uyumlaştırılmış standartlardan bahseder dururum. Ama bazı arkadaşlar işine gelenleri savunur, diğerlerini göz ardı eder. Bu nedenle asansörler hiçbir zaman yönetmeliğe tam uyumlu olamadı.

 

Asansör yönetmeliğinde belirtilen temel sağlık ve güvenlik kuralları karşılandığı zaman asansör güvenlidir. Temel sağlık ve güvenlik kurallarının detayı uyumlaştırılmış standartlarda verilmiştir. Daha teknolojik bir ürün kullanarak uyumlaştırılmış standartlardaki hükümlere (Temel Sağlık ve Güvenlik Kuralları ile ilgili olanlar) uymayabilirsiniz. Yani standartların tüm maddelerini birebir uygulamak zorunda değilsiniz.

 

Aslında üzerinde durmak istediğimiz ve sektör için en hayırlı uygulamalar şöyle olmalıdır;

1- Son kontroller firmada istihdam edilen yetkin (eğitimli ve deneyimli) personel tarafından düzgün bir şekilde yapılmalıdır.

 

2- Onaylanmış kuruluşlar temel sağlık ve güvenlik kuralları ile birlikte tüm uyumlaştırılmış standartlar konusunda firmanın yeterliliğini kontrol etmelidirler. (Bunun için kendileri de bu standartlara hakim olmalıdırlar.)

 

3- Muayene Kuruluşları sadece temel sağlık ve güvenlik kuralları çerçevesinde hazırlanmış bir kontrol formu ile muayenelerini gerçekleştirmelidirler. (Bu durumda Standart bazlı hazırlanan kontrol formundaki kriter sayısı da, uygunsuzluklar da azalacaktır. Örneğin, kuyu dibindeki lambanın 52 cm de olması uygunsuzluk olarak yazılmayacaktır. Bu uygunsuzluklar azaldığında muayene kuruluşuna, belediyeye, sanayi il müdürlüğüne ve bakanlığa yapılan şikayetlerde ciddi azalma yaşanacağı gibi sektörün kısa vadede ihtiyaç duyduğu nitelikli personel sayısı da azalacak ve asansörlerin bakımı ve güvenli hale getirilmesi ile ilgili faaliyetler daha özenli yapılacaktır.)

 

 

Fehmi Pireci

Makine mühendisi / Asansör Kontrol Teknik Müdürü

Rate this item
(0 votes)
Fehmi Pireci

Makine mühendisi
Asansör Kontrol Teknik Müdürü

Latest from Fehmi Pireci

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Çok Okunanlar

AYBEY ELEKTRONİK

AYBEY ELEKTRONİK

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

ARDA ASANSÖR

ARDA ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

AKSÖZ ASANSÖR

AKSÖZ ASANSÖR

Mar 20, 2018 Rate: 0.00

Son Tweetler

@MuzafferYasar42 @RoyalCert_TR @emoorgtr @bursaemo @MMOtmmob @MMOBursa @Bursad1994 @asansormuh @Bursagundemi Yaptığ… https://t.co/zoC4tOWelx
Asansör Vizyon ve Lift Vision İOS ve Android mobil uygulamaları çok yakında sanal marketlerde
36.sayımız an itibariyle dağıtıma çıkmıştır. Şimdiden keyifli okumalar dileriz... https://t.co/HNzqrGGmHJ
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter

İçerik Galerisi

ASANSÖR SEKTÖRÜ, BU SENE DE  İFTAR PROGRAMLARINDA BİRARAYA GELDİ

RUSSIAN ELEVATOR WEEK 2019: RUSYA VE AEB’NİN  ANA ASANSÖR FUARI İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

BURCU TÜRKEKUL KAPLAN & İLKER KAPLAN  DÜNYA EVİNE GİRDİ

ASANSÖR DENETİMİ YAPTIRMAYAN SİTE ve APARTMAN YÖNETİCİLERİNİN HUKUKİ İDARİ CEZA SORUMLULUĞU

WEE EXPO’DAN  NOTLAR

WEE EXPO 2018’DE, ÇİN VE DÜNYA ASANSÖR  SEKTÖRÜNÜN NABZINI TUTTUK

2018 ÇİN ULUSLARARASI ASANSÖR FUARI’I  130 BİN PROFESYONEL ZİYARETÇİYİ AĞIRLADI

ASANSÖRLERDE ARTIK AKIM ANAHTARI (KAÇAK AKIM RÖLESİ), TOPRAKLAMA VE ENERJİ KALİTESİ