Bulut Makina Satış Yöneticisi Uygar Karataş: "Interlift’te süspansiyonsuz kabinimiz ve MB otomatik kapımızı tanıttık"

Bulut Makina Satış Yöneticisi Uygar Karataş Interlift Fuarı hakkında değerlendirmelerde bulunurken, firma faaliyetlerinden bahsetti. Fuarın kendileri açısından son derece başarılı geçtiğini kaydeden Karataş; “Interlift Fuarı’nda özellikle süspansiyonsuz kabinimiz ve MB otomatik kapımızın detaylarını ziyaretçilerimize anlattık. Birçok ziyaretçi ürünlerimizle çok ilgilendi ve bu da bizi çok memnun etti. Distribütörü olduğumuz dünya markaları ile birlikte, sadece imalat kalemlerinde değil, paket malzeme satışında da ne kadar kuvvetli ve seçkin ekipmanlar kullandığımızı müşterilerimize anlatma imkânı bulduk” dedi.

 

- Interlift Fuarı ile ilgili izlenimlerinizi bizimle paylaşarak, fuar ile ilgili bir değerlendirme yapabilir misiniz?

Interlift Fuarı, bizi bilen değerli müşterilerimizle görüş alışverişinde bulunduğumuz, yeni ziyaretçilerimizden çok olumlu reaksiyonlar aldığımız oldukça verimli bir fuardı.  Çok değerli yerli müşterilerimizle görüştüğümüz gibi, dünyanın birçok yerinden gelen ziyaretçilerimizi de ağırladık .Fuar, her anlamda gerek müşteri gerekse tedarikçi bazında bilgi alışverişinin yoğun olduğu bir platform oldu.

 

- Fuara hangi ürün ve hizmetleriniz ile katıldınız? Fuar geneli ürünlerinize karşı sergilenen tutum ve sorulan sorular nelerdi?

Fuarda özellikle süspansiyonsuz kabinimiz ve MB otomatik kapımızın detaylarını ziyaretçilerimize anlattık. Birçok ziyaretçi ürünlerimizle çok ilgilendi ve bu da bizi çok memnun etti. Distribütörü olduğumuz dünya markaları ile birlikte, sadece imalat kalemlerinde değil, paket malzeme satışında da ne kadar kuvvetli ve seçkin ekipmanlar kullandığımızı müşterilerimize anlatma imkânı bulduk.

 

- Fuara katılma amaçlarınızı sıralayarak, fuar sonrası yaşadığınız kazanımlarınızı anlatabilir misiniz?

Fuara öncelikli katılım amacımız; Türk firmalarının dünya arenasında görünürlüğünün devamını sağlamak ve Türk firmalarının ürün kalitesinden kesinlikle taviz vermeden ilerleyebildiklerini anlatmaktır. Bu sayede de mümkün olduğunca hedef pazarlarımızda ilerlemek istiyoruz. Ayrıca son olarak da distribütörü olduğumuz dünyaca lider firmalarla fikir alışverişinde bulunmak da bizim çok faydalandığımız bir durum oldu.

 

- Fuarın öne çıkan özellikleri ve sizce diğer fuarlardan ayrılan yanları nelerdi?

Interlift Fuarı’nın İstanbul fuarlarından temel farkı, burada çok farklı alanlardan müşteri portföyüyle temas kurma imkânı bulabilmeniz. Böyle bir müşteri grubuna ürünleri anlatırken aldığımız geribildirimler de çok değerliydi. Özellikle müşterilerimize süspansiyonsuz kabinimiz ve MB otomatik kapımızdan bahsettiğimizde bize göstermiş oldukları ilgilerinden dolayı çok memnun kaldık.

 

- Firma olarak Avrupa ve bölge coğrafyasındaki hedefleriniz nelerdir? Şu anki faaliyetlerinizi de anlatarak bilgi verebilir misiniz?

Firma olarak hedefimiz genel olarak Doğu Avrupa, Ortadoğu, Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Afrika’da etkili olmakla birlikte teknoloji satıcısı konumundaki ülkelere de ürünlerimizi satmaktır. Şu anda aktif olduğumuz bölgelerdeki aktivitelerimizi daha da arttırmak ve daha geniş müşteri gruplarına ulaşmak için bir dizi faaliyette bulunmak istiyoruz.

 

- Türkiye’de ve Dünya geneli yaşanan ekonomik ve siyasi gelişmeler özellikle Türkiye pazarında ciddi bir pazar kaybına ve sapmalarına neden oldu? Bu konuda yaptığınız çalışmaları ve ortaya koyduğunuz çözümleri bizimle paylaşabilir misiniz?

Dünya genelinde uluslararası firmaların pazarları domine etme çabası var. Bununla birlikte son dönemde lokal bazda gerilim yaşadığımız ülkeler ve o ülke pazarlarında ortaya çıkan daralmalar var. Tüm bu durumları düşünerek firmalarımızın uluslararası firmaların kalitesiyle birlikte marka imajını oluşturarak, global alanda büyük oyuncu olabileceklerini görüyoruz. Şu ana kadar bazı istisnalar dışında genel itibarıyla Türk firmalarının malzeme satışında bulundukları yerlerdeki imajları oldukça olumlu.

 

- Dünya asansör sektörünün genel görünümünü nasıl değerlendirirsiniz?

Asansör sektörü dünyada üç ana alanda gelişimini sürdürüyor. Birincisi ve en önceliklisi yeni montaj, ikincisi bakım, üçüncüsü de modernizasyon. Şehirleşmenin, dönüşümün ve dikey mimarinin etkin olduğu ülkelerde yeni montajların sayısı daha fazla. Ülkemiz için de bu geçerli. Modernizasyon çok eski asansörlerde yapılıyor ki bu Batı Avrupa ülkelerinde aktif olan bir durum. Türk asansör sektörü olarak ülke içinde edinmiş olduğumuz tecrübeyi yurtdışında çok rahat kullanabiliyoruz ancak rakamlar henüz daha yolumuz olduğunu gösteriyor. Sanayi Genel Müdürlüğü’nün 2016 rakamlarına göre asansör sektörü 132 milyon dolar ihracat gerçekleştirmiş. 65 milyar doları geçen bir sektörde ve pazarın üçte ikisini 4 global dev domine etmişken bile ülke bazında bize düşen pazar payı oldukça düşük. Yeni montajların yaklaşık 25 milyar dolar olduğunu görüyoruz. Bunun da yaklaşık yüzde 70’i Uzakdoğu’da. Kalanı için bile düşünülürse daha alacağımız çok yol olduğunu daha net görmüş oluyoruz.

Rate this item
(0 votes)
Haber Servisi

Asansör Vizyon Haber Servisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0HYiCqffwA
https://t.co/ALozO7UtoC
RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter