Asansör sektöründe 1 Eylül 2017 tarihi ile yeni bir döneme girdik. Bu dönemle iyice alıştığımız ve benimsediğimiz standartlar; TS EN 81-1 ve 2 serilerine veda ettik.

Asansör sektöründe 1 Eylül 2017 tarihi ile yeni bir döneme girdik. Bu dönemle iyice alıştığımız ve benimsediğimiz standartlar; TS EN 81-1 ve 2 serilerine veda ettik. Bu standartların yerini artık TS EN 81-20 ve TS EN 81-50 standartları doldurdu. Peki, bu geçiş dönemi sektörü nasıl etkileyecek. İşte bu konu hakkında biraz konuşmak gerek.

 

TS EN 81-1 ve 2 standartlarının son eki olan A3 ekinin 1 Ocak 2012 tarihinde devreye girmesi ile sektördeki karışıklığı daha dün gibi hatırlarsınız diye düşünüyorum. Üretici firmalar tam hazır değil, montajcı firmalar ne yapacağını tam bilmiyor ve 2012 yılından önce alınan montaj işleri daha tamamlanmamış idi. Ama tüm bu sorunlar 1 Ocak 2012 tarihinden sonra piyasaya arz edilen asansörlerin A3’lü olmak zorunda olması gerektiği gerçeğini değiştirmiyordu. Ve bu sebeple 2012 yılı sonrası piyasaya arz edilen ve A3 gerekliliklerini taşımayan tüm asansörler maalesef A tipi muayene kuruluşlarının yaptığı kontroller ve piyasa gözetimi denetimleri sonucu uygunsuzluk alarak sonradan A3 gerekliliklerine uygun hale getirildi. Tabi bu süreçte hem sektör hem de vatandaşlarımız maddi bir kayba uğradı. Bir çok asansör yeni montajı yapıldığı halde revizyon geçirmek durumunda kaldı.

 

Yazının da başlığından anlaşılacağı gibi peki şimdi ne olacak? Aynı sıkıntılar tekrar mı yaşanacak? Herkes merak içerisindeydi. Fakat daha önceki standart değişikliğinden tecrübe yaşayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bu sefer aynı sıkıntıların tekrarlanmaması için 14 Haziran 2017 tarihli ve 30096 sayılı ‘’Asansörlerin Tasarımına İlişkin Usul Ve Esaslara Dair Tebliğ’’ Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu tebliğde uyumlaştırılmış standart geçişi adı altında geçici bir madde ile bu yaşanan sıkıntıların önüne geçmiş oldu. Bu maddeye göre; Asansör monte eden ile asansör yaptırıcısı arasında yapılan sözleşme neticesinde TS EN 81-1 +A3 veya TS EN 81-2 +A3 standartlarında yer alan yapım ve montaj için güvenlik gerekliliklerine göre hazırlanan ve 1 Eylül 2017 tarihine kadar ilgili ruhsat makamı tarafından onaylanan asansör avan veya uygulama projelerine uygun olacak şekilde 1 Eylül 2017 tarihi itibarıyla piyasaya arz edilen asansörlerin periyodik kontrolünde ve tescilinde, TS EN 81-20 ve TS EN 81-50 standart gereklilikleri aranmaz, ibaresi yer aldı. Yani firmalar hazırlanan avan veya uygulama projelerini ilgili belediyeler tarafından 1 Eylül 2017 tarihli ve öncesinde onaylatmışlar ise bu montajı TS EN 81-1 ve 2 +A3 e göre piyasaya arz edebilme imkânı sağlanmış oldu. Böylelikle başlanan işlerin eski standarda göre tescillenmesinin önü açıldı. Bu tebliğ açıkçası asansör monte eden firmaların eski sıkıntıları tekrar yaşamasını engelledi.

 

Bu süreç içerisinde onaylanmış kuruluşlarında olması sebebi ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı 1 Eylül 2017 tarihinden önce verilen sertifikaların akıbeti hakkında izlenmesi gereken yol için 12 Eylül 2017 tarihli bir belge gönderdi. Bu belgeye göre onaylanmış kuruluşların 1 Eylül 2017tarihinden önce vermiş olduğu sertifikaların atıflarının yeni standartlara göre olması gerektiği ve bunun için gerekli güncellemelerin yapılmasını istemektedir. Yani sektör dili ile konuşacak olursak verilen Modül H1 ( Ek XI ), Modül B ( Ek IVB ), Modül E ( Ek X ), Modül D ( Ek XII ) ve tasarım inceleme belgelerinin geçerliliğinin devam edebilmesi için tüm bu belgelerdeki atıfların TS EN 81-20 ve 50 ye göre olması gerekir.

 

Bu nedenle 1 Eylül 2017tarihinden önce alınan sertifikaları tek tek değerlendirecek olursak eğer;2014/33/AB Ek IVB Modül B sertifikası için; sertifikada yeni standarda atıf yapılamayacağından dolayı TS EN 81-1 ve 2 +A3 göre verilen tüm belgeler asansör tescilinde ve piyasaya arzında geçerli olmayacaktır. Asansör monte eden firma TS EN 81-20 ye göre asansör arz edebilmesi için bu standarda uygun yeni bir tip belirleyip sertifikasını alması gerekmektedir.

 

2014/33/AB Ek X Modül E ve Ek XII Modül D sertifikası olan firmalar; TS EN 81-20 ye göre atıf yapılabilmesi için kalite yönetim sistemini ve son kontrol ile ilgili dokümanları TS EN 81-20 ye göre revize etmesi gerekli ve onaylanmış kuruluşuna başvurarak TS EN 81-20 ye göre sertifikasını ve raporlarını revize ettirmelidir. Fakat sadece bu sertifika ile piyasaya arz etme hakkı olmadığı için Modül B sertifikasını da yeni standarda göre alması gerekmektedir.

 

2014/33/AB Ek XI Modül H1 sertifikası için; TS EN 81-20 ye göre atıf yapılabilmesi için kalite yönetim sistemini, tasarım faaliyetlerini ve son kontrol ile ilgili dokümanları TS EN 81-20 ye göre revize etmesi gerekli ve onaylanmış kuruluşuna başvurarak TS EN 81-20 ye göre sertifikasını ve raporlarını revize ettirmelidir.

 

Tasarım İnceleme sertifikası için; TS EN 81-20 ye göre atıf yapılabilmesi için 2014/33/AB Ek XI Modül H1 sertifikasının ya da raporlarının TS EN 81-20 ye göre revize edilmiş olması gerekmektedir. Yani öncelikle Modül H1 sertifikasını güncellemeli ve daha sonra tasarım inceleme sertifikasını yenilemelidir.

 

Asansör monte eden kuruluşlar sahip oldukları sertifika tipine göre bir an önce hazırlıklarını tamamlamalı ve yeni başlayan bu standarda hazır hale gelmelidir.

 

Erman Balcı

Szutest Teknik Kontrol ve Belgelendirme

Rate this item
(0 votes)
Erman Balcı

Erman Balcı

Szutest Teknik Kontrol ve Belgelendirme

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

RT @IPEKUMUTDUNYASI: #DMDyibirlikteduyuralım çocuklarımız için mücadeleye devam @FOXTurkiye @FOXhaber @ShowTV @startv https://t.co/mXH8VO0o…
den/dan Instagram
Az önce bir fotoğraf paylaştı https://t.co/6S77FEfcNG
https://t.co/wBYsY4dQRc
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter