Ahmet Güneş

Ahmet Güneş

Ahmet Güneş

Dijital Çözüm  Asansör Danışmanlık Hizmetleri Genel Müdürü

Engelli Erişimi

March 20, 2018

 

Ülkemizde son dönemde yasaların da teşvikiyle engelli asansörü kullanımı önceki senelere göre oldukça yaygınlaşmıştır.

 

Engelli vatandaşların sosyal hayata katılımının sağlanması son yıllarda büyük önem kazanmıştır. Bu olaya belki de bakılacak en güzel açı ‘’eşitlik’’ açısıdır.  Erişilebilirlik kapsamında konut, iş yeri ve alışveriş merkezleri gibi kapalı alanlarda hızlı ulaşımın temel unsuru olan asansörlerin ele alınması kaçınılmazdır. Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) tarafından 2003 yılında yayınlanan EN 81-70 “Engelliler Dâhil Yolcu Asansörleri İçin Erişilebilirlik” standardı, 2007 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından Türkçeleştirilerek TS EN 81-70 numarasıyla yürürlüğe konmuştur.

 

Araştırmalar, Türkiye nüfusunun giderek yaşlandığını ortaya koymaktadır. Buna göre, engelli oranının yüksek olduğu 60 yaş ve üstü grupların genel nüfustaki payının kayda değer oranda artış göstermesi beklenmektedir. Nüfusun kent/kır yoğunluğuna bakıldığında insanların büyük bir çoğunluğunun yaşamak için şehir hayatını seçtiğini görebiliriz. Şehirleşmeden kaynaklı konutların ve konutlarda her geçen gün kat sayılarının arttığını görebiliriz. Binalardaki kat artışları da doğal olarak asansörlerin kullanımını zorunlu hale getirmektedir.

 

TS EN 81-70 NEDİR?

Engelli insanların da herkes gibi bağımsız ve eşitlik terimlerini de kapsayacak şekilde asansörü kullanımı nasıl mümkün olur? Şimdi bu standarda dair bazı maddelere yer vereceğim.

 

* Kabinin en az bir yan duvarında olmak üzere kenarları duvara doğru kapatılmış tutamak, kabin tabanından 900 +/- 25mm yükseklikte ve kabin duvarından 35mm uzakta olmalıdır.

 

* Tip 1 ve tip 2 asansörler de tekerlekli sandalyeli bireylerin geri geri rahat ve güvenli çıkabilmesi için yansıtıcı yüzey (ayna)

 

* Kapı kapanma süresi (2 - 20 sn) ve Fotosel kontrolü (25mm -1800 mm)

* Durma hassasiyeti +/-10 mm ve seviyeleme hassasiyeti +/-20 mm

* Kayıt geri beslemesi (görülebilir ve işitilebilir sinyaller. Sesli sinyal, çağrı kaydı olsa bile, butona her basışta verilmelidir.)Sesli işaretler 35-65 dB (A) arasında ayarlanabilir olmalıdır. Kabin durduğunda, kabin konumu Türkçe bildirilmelidir.

 

* Kabin butonlarında binanın çıkış katını gösteren buton, diğer butonlardan 5+/-1mm daha önde ve tercihan yeşil renktedir.

 

* Butonların birbirleri arasında en az 10 mm, taban ile arasında 900 mm mesafe olmalıdır.En üstteki buton ile taban arasında duraklarda 1100mm, kabinde 1200mm mesafe olmalıdır.

 

* Kabin kumandası merkezden toplamalıda sağ tarafta, yandan toplamalıda kapının kapanma kenarı tarafında olmalıdır.

 

Ahmet Güneş

Dijital Çözüm  Asansör Danışmanlık Hizmetleri Genel Müdürü

 

reklam3

Son Tweetler

https://t.co/0cfns2Z2kz
https://t.co/PHF4u8Z7BK https://t.co/Y3m7vTM81F
RT @RHisarciklioglu: Bugünün küçük parmakları bir gün Türkiye’nin geleceğine imza atacaklar. TOBB ile Oda ve Borsalar olarak ihtiyaç sahibi…
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter