ASANSÖR PARÇALARININ GARANTI KOSULLARI HAKKINDA

Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği gereği Asansör monte eden tarafından piyasaya arz edilen her yeni asansör, piyasaya arz edildiği tarih itibarıyla en az üç yıl süre ile garanti edilmelidir.

Asansör monte eden veya onun yetkili servisi tarafından asansörde değiştirilecek aksam veya parça iki yıldan az olmamak üzere garanti edilir.

 

Yönetmelikten anlamaktayız ki; piyasaya arz edilen her yeni asansör ve bu asansörü oluşturulan parçalar en az 3 yıl süre ile garanti edilmelidir. 3 yıllık garanti süresinin başlangıç tarihi asansörün piyasaya arz edildiği tarih olan AB Uygunluk Beyan tarihi olduğuna göre ve bu tarih tescil belgesi niteliğinde resmi bir belge ile kayıt altına alındığı sabit olduğundan sadece montaj firması için değil asansörün parçalarını üreten firmaların da bu tarihi baz almaları zaruridir. Konuyu açacak olursak; örneğin montaj firması 10 adet makine ve 10 adet kumanda panosu alımını 01.01.2018 tarihinde tedarikçilerinden almış olsun. Söz konusu asansör için kullanılacak makine ve kumanda panosu deposunda 6 ay süre ile bekledikten sonra montajda kullanılsın. Montajın bitme süresi müteahhit firmanın ödeme güçlüğüne düşmesinden dolayı 1 yıl daha ertelenmiş olsun. Sonuç itibari ile de AB uygunluk Beyan tarihi 01.06.2019 olsun. Bu durumda 4 farklı taraf için 4 farklı garanti süresi başlangıç ve bitiş tarihi söz konusu olmaktadır.

 

  1. Daire sahibine göre Asansörün tüm parçalarının garanti başlangıç tarihi 01.06.2019 olup garanti süresinin bitiş tarihi de 3 yıllık garanti süresinin eklenmesi ile ortaya çıkan 01.06.2022 tarihidir.

 

  1. Makine üreticisine göre makinenin fabrikadan çıkış tarihi yada irsaliye tarihi baz alınmakta ve 10.10.2017 tarihinin geçerli olduğu düşünülmektedir. Çünkü makine üreticisi makineyi 10.10.2017 tarihinde A asansöre satmış ve asansör montajcısı da 01.01.2018 tarihinde A asansörden satın almıştır. Makine üreticisine göre garanti süresi 2 yıl olduğundan 10.10.2019 tarihinde garanti süresi bitecektir.

 

  1. Kumanda panosu üreticisine göre ürettiği mamul elektronik ürün olduğundan garanti süresi 2 yıldır. Ayrıca garanti başlangıç tarihi 01.01.2018 olarak düşünülmektedir. Kumanda panosu üreticisine göre garanti süresi 01.01.2020 tarihinde dolmaktadır.

 

  1. Asansör montaj firması tarafında ise asansörün tüm parçaları 3 yıl süre ile garanti kapsamı altındadır ve daire sahibi ile direkt muhatap olması nedeni ile garanti süresi başlangıcı da tescil belgesinde kayıt altına alınmış olan AB Uygunluk Beyan tarihi olan 01.06.2019 tarihidir. Garanti dolum süresi ise 01.06.2022 tarihidir.

 

Görüldüğü üzere özünde imalatçı olmayan asansör montaj firmaları garanti konusunda Asansör İşletme, Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği gereği kaderi ile baş başa bırakılmış ve yalnızlaştırılmıştır.

 

Bu karmaşanın sonlanması için; piyasaya arz edilen her yeni asansör ve bu asansörü oluşturan parçaların garanti süresi başlangıç tarihi olarak tescil belgesinde kayıt altına alınmış olan AB Uygunluk Beyan tarihi olan 01.06.2019 tarihinin baz alınması bir zorunluluk haline gelmiştir. Ayrıca asansörü oluşturan herhangi bir parça farklı sektörlerde de kullanılabilir. Örneğin dijital bir ekran, hesap makinesinde kullanılabileceği gibi, asansör kumanda panosunda bir dijital ekran olarak ta kullanılabilir. Hesap makinesi özünde bir elektronik malzeme olduğundan onu oluşturan ara parçaların da garanti süresinin 2 yıl olması kabul edilebilir. Ancak aynı dijital ekran asansörde kullanıldığında asansörün garanti süresi 3 yıl olduğundan onu oluşturan parçaların da 3 yıl garanti süresi olması zorunluluktur.

 

Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliğinde bu konuya açıklık getirilmesinde fayda vardır.

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on Çarşamba, 09 January 2019 23:16
Yusuf Kaya

Makina Mühendisi

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

reklam3

Son Tweetler

den/dan Instagram
asansorvizyondergisi https://t.co/f5GeBz3Adp . . . . . . . #asansörvizyondergisi #asansor #asansör #lift… https://t.co/5sVVWPcm8Z
https://t.co/kxtlr5NAlO
https://t.co/32QFeb6hzd
Takip Et Asansor Vizyon on Twitter